Haberler

ABD’den Türkiye’ye Huawei Uyarısı

Huawei’nin başı dertten kurtulmuyor. Amerika’nın casusluk suçlamalarıyla mücadele eden şirketin daha önce Google hizmetlerine erişimi kaldırılmış ve Amerika’da satışı yasaklanmıştı.

Bugün ise farklı bir gelişme daha meydana geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’de önemli miktarda veri bulunduğuna ve “Bu verinin Çin Komünist Partisi’nin elinde bulunması çok daha dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Amerikalı yetkililere göre Türkiye’de artan Huawei varlıkları, ABD ile askeri ilişkileri olumsuz etkileyebilecek siber güvenlik sorunlarına yol açabileceği belirtiliyor.

Washington Examiner’ın haberinde, Çin’in telekomünikasyon şirketlerinin Türkiye’nin Pekin’le ekonomik ilişkilerinin yalnızca bir boyutunu oluşturduğu, Çin’in “Tek Kuşak Tek Yol” projesini Ankara üzerinden hayata geçirmeye çalıştığı belirtildi.

Amerika’da uygulanan yasak ve ambargolardan sonra kendi işletim sistemini dahi geliştiren Huawei’yi, anlaşılan o ki zor günler bekliyor.

Diğer taraftan Huawei Türkiye’de önemli bir cep telefonu pazarını da elinde bulunduruyor. Cep telefonu şirketlerinin pazar paylarını ölçen bir web sitesinin yaptığı araştırmaya göre; Türkiye’de Samsung ve Apple’dan sonra 3. büyük olarak Huawei gösteriliyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu