Haberler

A101 Yöneticileri Dijital Banka Kuruyor

Marketler zinciri A101 ve Aydın Holding yönetim kurulu dijital banka kuruyor. Resmi gazetede yayınlanan BDDK kararında “T.O.M Katılım Bankası A.Ş” unvanlı bir dijital katılım bankasının kurulmasına izin verildiği açıklandı.

A101 Dijital Banka

A101, ülkemizin tüm bölgelerinde hizmet veren bir marketler zinciri. Bugün resmi gazetede yayınlanan bir BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) açıklaması şirketin dijital bir katılım bankası kuracağı olarak yorumlandı. Kurulacak yeni bankanın A101 ile direkt bağlantısı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak kurucu ortaklar arasında A101 yönetim kurulu başkanı Ahmet Yaşar Aydın, eski A101 CEO’su Erhan Bostan, Turgut Aydın Holding CEO’su Can Ersöz, Ali Taha Aydın ve Tolga Akar yer alıyor. Resmi gazetede yayınlanan BDDK kararında kurulacak bankanın sermayesi 1 milyar 500 milyon TL olarak açıklandı.

Resmi gazetede yayınlanan BDDK kararının tam metni şu şekilde;

“Kurul Başkanlığının 03.08.2022 tarihli gündem yazısı ekinde gönderilen 02.08.2022 tarih ve E-43890421-101.01.01-57318 sayılı yazı ve eklerinin incelenmesi sonucunda;

Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) 4 üncü maddesi ve Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmeliği (Dijital Banka Yönetmeliği) 11 inci maddesi kapsamında alınan bilgi ve belgeler ve söz konusu bilgi ve belgelere yönelik anılan maddelerde yer verilen yetki çerçevesinde, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) 7 inci ve 8 inci maddeleri kapsamında yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, Kanunun 6 ncı maddesi uyarınca, Dijital Banka Yönetmeliğinde dijital bankalar için belirtilen faaliyet esaslarına uygun olarak faaliyet göstermek ve faaliyet izni başvurusunu bu çerçevede yapmak üzere, kurucu ortaklar Ahmet Yaşar AYDIN, Ali Taha AYDIN, Can ERSÖZ, Erhan BOSTAN ve Tolga AKAR tarafından Türkiye’de 1.500.000.000 TL sermayeli “T.O.M. Katılım Bankası A.Ş.” unvanlı bir (dijital) katılım bankası kurulmasına izin verilmesine karar verilmiştir.”

Geçtiğimiz aylarda Turkcell de dijital banka kuracağını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirmişti. İlgili içeriğe ulaşmak için linke tıklayınız: Turkcell Dijital Banka Kuruyor! KAP’a Bildirildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu