Anasayfa » 2020 iPhone Modelleri Şarj Adaptörü ve Kulaklık Olmadan Gelebilir

Makaleyi Paylaş

Haberler

2020 iPhone Modelleri Şarj Adaptörü ve Kulaklık Olmadan Gelebilir

2020 iPhone Modelleri Şarj Adaptörü ve Kulaklık Olmadan Gelebilir

Apple’ın piyasaya sürdüğü her yeni üründe bazı özellikleri ve parçaları çıkarması, sonra da parayla satması artık alıştığımız bir şey. Özellikle her sene yeni bir iPhone alan Apple fanı kitle için maliyetler giderek artıyor.

Analist Ming-Chi Kuo’ya göre, Apple 2020 yılı iPhone modellerinin kutularından şarj adaptörü ve EarPod’ları çıkaracak. Hatta bu sene sonunda yeni iPhone SE’nin kutusunda bile bir adaptör olmayacak.

Peki halk ağzıyla malzemeden çalmak diye tabir ettiğimiz bu kararın sebebi ne? Kuo’ya göre 5G’ye geçişle gelen üretim maliyetinin kısılmaya çalışılması temel nedenlerden biri. Küçük paketlerin hem çevre dostu olması hem de kargo masrafını azaltması da bir etken. Zira bir konteyner içine çok daha fazla ürün sığdırılabiliyor.  Tabii bunlara ek olarak AirPod satışlarının arttırılması da hedefleniyor.

Tekrar hatırlatmakta fayda var: Apple şu anda bütün iPhone kutularına EarPod koyuyor. 11 ve SE modelleri 5W USB-A adaptörü, 11 Pro ve 11 Pro Max ise 18W USB-C adaptörü ile birlikte geliyor. 5W adaptörün yavaş şarj etmesi nedeniyle geçtiğimiz yıl değiştirilmesi ve 18W’a geçilmesi oldukça önemli bir adımdı. Bu adaptörün hemen kutulardan çıkarılması ise büyük bir sürpriz olabilir. Bütün iPhone modellerinde bu tarz bir kutulama değişikliğine gidilecek mi hâlâ bilinmiyor.


Bunlara ek olarak Apple’ın yeni iPad modelleri için 20W’lık bir hızlı şarj adaptörü geliştirdiği de söyleniyor. Kuo’nun tahminlerine göre, 10.8” büyüklüğünde bir iPad modeli bu sene pazara girecek. 2021’in ilk çeyreğinde de 8.5” iPad mini bekleniyor.

AppleInsiderMacRumors, ve 9to5Mac sitelerinde yayımlanan Kuo’nun yaptığı araştırmanın notları ne kadar doğru çıkacak şimdilik bilmiyoruz. Lakin dünya çapında salgın nedeniyle sarsılan ekonomiler ve artan maliyetler düşünüldüğünde, çok da garip gelmiyor.

Kaynak

Makaleyi Paylaş

2 Yorum

  1. iyi Allahtan kutudan telefon çıkıyor.

    Cevapla
  2. Yok artık, bu nasıl bir kapitalist düzen! Temel aksesuarları vermemek çok saçma, kulaklık yine bir nebze, düşünsene telefon aldın şarjı yok ama şarj aletide yok!

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>