Forum

HP ML350 G5 hız tes...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP ML350 G5 hız testi problemi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
545 Görüntüleme
(@emrahavci)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar elimizde bulunan hp ml 350 g5 modeli server bulunmaktadır. Türktelekom fiber 100 mbps bağlantımız mevcut. Şimdi localdeki veya harici bilgisayarlarda hız testi sonucu 98 Mbps lere ulaşmaktadır stabil olarak. Geçenlerde server da hız testi yapmak istediğimde dışardan bağlantı yokken standar 43 - 46 Mbps download göstermekte olduğunu gördüm , 

Denediklerim : 

Cat 6 kablosunu değiştirdim, Hatta aynı kablo ile labtoptan hız testi gerçekleştirdim o da aynı şekilde 95 - 98 Mbps aralığında download vermektedir. Fakat kablo değişikliği serverda işe yaramadı aynı şekilde 43 - 46 Mbps nin üstünü vermemektedir. 

Daha önce bu sorunla karşılaşan varmı ?

Gönderildi : 09/11/2018 21:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sunucu çok eski muhtemel 100mbit ethernet vardır ama siz zaten 100mbit üzerinden test ediyorsunuz, yani 100MBit değildir diye düşünüyorum.

Büyük B biliyosunuz mega bit yerine mega byte anlamına gereliyor.

Bu sorun değil ise OS ye bakmak lazım OS sürümü nedir?

Eski bir OS ise RSS vb özellikleri açıp kapatabilirsiniz

https://blogs.technet.microsoft.com/onthewire/2014/01/21/tcp-offloadingchimney-rsswhat-is-it-and-should-i-disable-it/  

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2018 00:49

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Hocam, söylediklerinize katılıyorum ve birkaç bilgi vermek istiyorum. Sunucu üzerinde default olarak Embedded NC373i Gigabit ethernet kart gelmekte.

Bu sorunu yaşayan bir kişiye rastladım hpe forumunda ve çözüm olarak tartışma yapılmış fakat bir sonuca ulaşılmamış.

Bu sunucunun desteklediği certified işletim sistemlerine bakacak olursak en yüksek Microsoft Windows Server 2003 desteklemekte. Server 2008 yüklenebilir yazıyor fakat certified bir işletim sistemi olarak yazılmamış.

Kısacası bir şekilde ethernet hız problemini giderseniz bile, ddr2 ram kullanan eski mimari bir sunucu sizlere daha büyük sorunlar açacaktır. Eğer imkan varsa zaman kaybetmeden yeni nesil bir sunucu ile değişebilirsiniz.

Gönderildi : 10/11/2018 06:40

(@emrahavci)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sunucu çok eski muhtemel 100mbit ethernet vardır ama siz zaten 100mbit üzerinden test ediyorsunuz, yani 100MBit değildir diye düşünüyorum.

Büyük B biliyosunuz mega bit yerine mega byte anlamına gereliyor.

Bu sorun değil ise OS ye bakmak lazım OS sürümü nedir?

Eski bir OS ise RSS vb özellikleri açıp kapatabilirsiniz

https://blogs.technet.microsoft.com/onthewire/2014/01/21/tcp-offloadingchimney-rsswhat-is-it-and-should-i-disable-it/  

Merhaba cevap için teşekkürler,

OS olarak  Server 2003 r2 bulunmaktadır. Şimdi bu makina ile uzak masaüstünden gelen kullanıcıları almaktyız. Dediğiniz yöntemi deneyip sonucu yazacağım.

Gönderildi : 12/11/2018 13:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

2003 kullanmayın artık ama malum desteği bitmiş ve güvensiz bir sistem, bu gün yeni donanım ve lisans ödeyeceğiniz parayı yarın fidyecilere ödemeyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2018 13:49

Paylaş: