ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Port yönlendirmeden uygulamalara erişmek

Son Mesajınız 07-27-2018, 11:23 Vasvi UYSAL tarafından gönderildi. 9 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  07-22-2018, 1:09 533820

Port yönlendirmeden uygulamalara erişmek

merhabalar ;

port yönlendirmeden uygulamaları nasıl konuşturabiliriz , team viewer  , whatsapp  yada başka uygulamalar gibi mesela .

•  07-23-2018, 0:38 533843 Cevap 533820

Cevap : Port yönlendirmeden uygulamalara erişmek

merhaba,

öncelikle developer değilim, sadece fikir yürütüyorum.

belirttiğiniz uygulamalar server/client mimarisinde çalışmaktalar.

server servis oluşturup, client agentlar düzenli olarak bu servis ile konuştuğu takdirde, port yönlendirme ( dnat ) ihtiyacınız kalmayacaktır.

client'ın sadece public yöne doğru servis adres ve portuna erişmesi yeterli.

•  07-23-2018, 8:47 533851 Cevap 533820

Sinem Erkan:

merhabalar ;

port yönlendirmeden uygulamaları nasıl konuşturabiliriz , team viewer  , whatsapp  yada başka uygulamalar gibi mesela .

Port yönlendirme kendi networkunuzdeki servislere dışarıdan (internet üzerinden ) erişmek içindir.

Whatsapp , teamviewer gibi servislerin sunucuları sizin networkunuz dışında olduğu için bu uygulamalarda port yönlendirmeye gerek yoktur.

Vasvi UYSAL adlı kullanıcının LinkedIn profilini görüntüleyinVasvi UYSAL
  •  07-24-2018, 13:18 533945 Cevap 533851

Merhabalar;

Sistemci kafasıyla yaklaşmışsınız konuya , bir developer bakış açısı daha faydalı olacaktır.

•  07-24-2018, 13:37 533947 Cevap 533945

80 portu yada 443 portu uzerınden dınleme yapan bır socket server ıle clıent tarafından gonderdıgınız verılerı server tarafından dınleme yapabılırsınız. tam olarak daha detay yapmak ıstedıgınızı acıklarsanız sistemci yada developer kafası ile değil mantık ve best practice çerçevesinde değerlendirip net bilgi akışı sağlamaya çalışalım.

saygılarımla 

Profectsoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri - Microsoft Reconnect MVP

www.profectsoft.com | www.logpusher.com

•  07-26-2018, 15:17 534082 Cevap 533947

a lokasyonunda windows servisime b lokasyonundan erişmek istiyorum , api ile port üzerinden erişebiliyiyorum , port yönlendirmesi olmadan mümkünmü .

yada başka ne gibi senaryolar var .

•  07-26-2018, 17:41 534095 Cevap 534082

Sinem Erkan:

a lokasyonunda windows servisime b lokasyonundan erişmek istiyorum , api ile port üzerinden erişebiliyiyorum , port yönlendirmesi olmadan mümkünmü .

Durum ne olursa olsun, ili cihaz arası haberleşiyorsanız Servisin olduğu lokasyonda port yönlendirmesi olmak zorunda. Web Servis'de olsa 80 portunun yönlenmiş olması gerekiyor veya hangi portu kullanırsanız onun. 

Örnek verdiğiniz teamviewer gibi uygulamalarda da bu böyle siz port yönlendirmesi yapmıyorsunuz iki bilgisayar arasında bağlantı kurarken ama o bağlantıya aracılık eden başka bir server var arada Teamviewer'a ait. Bağlandığınız bilgisayarda ki görüntüyü alıp o Team Serverine gönderiyor o serverda zaten portlar yönlenmiş durumda sonrada sizdeki teamviewer programıda o serverdan alıp size gösteriyor siz direk karşıdaki pc ye bağlı değilsiniz o nedenlede port yönlendirmiyorsunuz sizde veya bağlandığınız kişide.

Endüstri 4.0 ile Dijital Dönüşüm Başlıyor

Technical Director
    Solutera Teknoloji ve Bilişim Çözümleri
  •  07-26-2018, 21:37 534104 Cevap 534082

Selamlar ;

Lokasyonlar kurumunuza  ait  ise Site-to-Site VPN / Mpls Vpn / Point-to-Point g.shdsl/Metro gibi  teknolojileri  kullanabilirsiniz. A lokasyonunda B lokasyonundaki  sunucunuza  erişirken kullandığınız  ip  adresi 192.168.X.X /172.16.X.X /10.X.X.X bloğundan ise  2 lokasyon  arasında bir  network  kurulmuş olması sebebiyle  erişiyor  olabilirsiniz.

Sinem Erkan:

Cumhur Altan adlı kullanıcının LinkedIn profilini görüntüleyin Cumhur ALTAN
  •  07-27-2018, 1:40 534110 Cevap 534095

Ali UYSAL:

Sinem Erkan:

Durum ne olursa olsun, ili cihaz arası haberleşiyorsanız Servisin olduğu lokasyonda port yönlendirmesi olmak zorunda. Web Servis'de olsa 80 portunun yönlenmiş olması gerekiyor veya hangi portu kullanırsanız onun. 

Örnek verdiğiniz teamviewer gibi uygulamalarda da bu böyle siz port yönlendirmesi yapmıyorsunuz iki bilgisayar arasında bağlantı kurarken ama o bağlantıya aracılık eden başka bir server var arada Teamviewer'a ait. Bağlandığınız bilgisayarda ki görüntüyü alıp o Team Serverine gönderiyor o serverda zaten portlar yönlenmiş durumda sonrada sizdeki teamviewer programıda o serverdan alıp size gösteriyor siz direk karşıdaki pc ye bağlı değilsiniz o nedenlede port yönlendirmiyorsunuz sizde veya bağlandığınız kişide.

Teşekkürler.

•  07-27-2018, 11:23 534120 Cevap 534082

Sinem Erkan:

VPN ile mümkün tabii

Vasvi UYSAL adlı kullanıcının LinkedIn profilini görüntüleyinVasvi UYSAL
RSS haberlerini XML olarak görüntüle