Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware de ethernet önceliğini ayarlama

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
398 Görüntüleme
(@erhansen)
Gönderiler: 183
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar

sorum şudur ki vmware den 8adet server ve 4 adet pc kurulu ve çalışıyor

dün itibari ile pfsense kurdum ve şoyle bir soru boy gösterdi ki pfsense i normal mekanik serverdan önce girmemiz gerekiyor ki güvenlik duvarı olarak çalışsın

ama bende 8 adet server mevcut ve pfsense pc sini internete çıkış olarak ayarlamam gerekiyor pfsense den sonra serverlara ethernet bacağından giriş yapmam gerekiyor ama sanalda tüm serverlar ve şu anki pfsense pc'm aynı switchde takılıymış gibi görünüyor aklıma bu takıldı

yani demek istediğim şu modemden çıkışı pfsense kurulu pc'me girmem gerekiyor pfsense den çıkış ethernetini sanala serverlara vermem gerekiyor

hyper-v de sanal switch oluşturabiliyorduk vmware de  bunu nasıl yapacağız bunu bilmiyorum

şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim

iyi çalışmalar

Gönderildi : 21/06/2017 04:22

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Pfsense uzerinde kac adet wan int kullanmayı dusunuyorsunuz ? wan int adsl  ise  modemi  bridge  olarak mı  kullanmak  ıstıyorsunuz  temel  olarak 1 wan 1 de  lan  kullanmak  ıstedıgınıze gore  yanıtlayayım  vmware uzerınde  1  adet  daha vswitch  olusturup bunu  internal  olarak  kullanacaksınız. Pfsense  uzerıne 2  adet  vmnetwork  ekleyeceksınız 1  tanesı  external (defaultta  kullandıgınız vswitch ) bunu  wan olarak  yapılandıracaksınız . Yeni  oluşturmuş oldugunuz internal vswitch'i de  lan olarak  kullanacaksınız ip  adresı  olarak da  eskıden  kullandıgınız gw  adresını  kullanın ki sunucularda ip  adres  degısıklıgı  yapmak  zorunda kalmayın. Bu işlemler sonrası  mevcut  vmware  uzerınde  sunucuları ve pc lerı edıtleyerek vswitchleri  yenı  olusturdugunuz  internal  sw ile  degıstireceksiniz . Bu   yapıda Vmware Host un içindeki tum sanal  sunucu ve  pc ler hostun  dısındakı  herhangı  bır  network e  ulasmak için once  pfsense ın LAN ınterface'ine oradan da  izinler  ve  yonlendırmeler  kapsamında  dış networklere  erişim sağlayacaklardır.

merhaba arkadaşlar

sorum şudur ki vmware den 8adet server ve 4 adet pc kurulu ve çalışıyor

dün itibari ile pfsense kurdum ve şoyle bir soru boy gösterdi ki pfsense i normal mekanik serverdan önce girmemiz gerekiyor ki güvenlik duvarı olarak çalışsın

ama bende 8 adet server mevcut ve pfsense pc sini internete çıkış olarak ayarlamam gerekiyor pfsense den sonra serverlara ethernet bacağından giriş yapmam gerekiyor ama sanalda tüm serverlar ve şu anki pfsense pc'm aynı switchde takılıymış gibi görünüyor aklıma bu takıldı

yani demek istediğim şu modemden çıkışı pfsense kurulu pc'me girmem gerekiyor pfsense den çıkış ethernetini sanala serverlara vermem gerekiyor

hyper-v de sanal switch oluşturabiliyorduk vmware de  bunu nasıl yapacağız bunu bilmiyorum

şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim

iyi çalışmalar

Gönderildi : 21/06/2017 07:08

(@erhansen)
Gönderiler: 183
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba ben sorunumu anlatamadığımı düşünüyorum ama sorunu çözdüm sorun değilde yanlış işletim sisteminde yanlış program kullanımı diyelim

benim gibi bu konuda sıkıntısı olana yardımcı olmak baabında yazıyorum

pfsense kurdum wan dan etherneti internete çıkarabiliyordum ama

vmware nin ayarlarından dolayı lan a interneti veremiyordum

vmware network editor de önce bir adet vmnet oluşturuyoruz ve bunu nat olarak ayarlıyoruz ve en altta hangi ip aralığı olacağını ve subneti ayarlıyoruz

ben 10 lu ip ye sokacağım için 10.10.10.0 ve gateway 255.255.255.0 yapmıştım

daha sonra pfsen in lan bacağına host only seçiyoruz

ve ip dağıtmak istediğimiz clientlerin ethernetide de host only dedikten sonra sanal pc ve sunuculardaki ip dağıtım işlemini yapmış oluyoruz

benim arkadaşlara anlatamadığım tam olarak buydu

yani önce modem

modemden sonra pfsense pc si

pfsense pc sinden sonra switch gibi tam switch değil ama

Gönderildi : 26/06/2017 02:24

Paylaş: