Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Move edilen VMachine nin yer kaplama sorunu hk.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
546 Görüntüleme
(@boracosgun)
Gönderiler: 79
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar.

2 adet datastore um var. Bir adet VMachine i 1 nolu datastore dan 2. noluya move isleminin ardindan 1 nolu datastore da hala yer kapladigini farkettim. Fakat data store un icindeki klasorlere baktigimda move edilen servera ait bir klasor bulamadim. Vmachine nin Resource larina baktigimda 2 adet datastore dada kaydi gorunuyor. Datastore a ait vmachine leri siraladigimda da ayni sekilde Move edilen VMachine i ikisindede gorunuyor fakat 1 nolu Datastore da kullandigi alan 0 gorunmekte .

1 nolu Datastore da bos yere ihtiyacim var bu sebepden aslinda bos olan kismi kullanamiyorum. Bu sorunu nasil cozebilirim ? Yardimci olabilirseniz sevinirim. Tesekkurler.

Gönderildi : 20/10/2015 14:02

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Bu işlemi storage vmotion ile mi yapıyorsunuz. Ayrıca sunucu edit settingste baktığınızda config dosyası ve diskler hangi datastore üzerinde görünüyor.

Gönderildi : 20/10/2015 14:49

(@boracosgun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Islemi Vcenter uzerinden gerceklestiriyorum surumum 5.5

Servera ait config dosyalari move attigim yer olan 2. Datastore da gorunuyor .

Gönderildi : 20/10/2015 18:19

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Move işlemini yaptığınız ekren görüntüsünü atabilir misiniz? Storage vmotion mu yapıyorsunuz yoksa başka bir işlem mi henüz cevabımı alamadım.

Gönderildi : 20/10/2015 18:23

(@boracosgun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

vcenter

Vmachine sag tiklayip Migrate secenegine tikliyorum oradan ustteki menu geliyor ve isleme devam ederek tasima islemini gerceklestiriyorum.

Islemi asagidaki video nun 2. partinda ki gibi yapiyorum tek fark ben VMware vSphere Client uzerinden islemi gerceklestiriyorum

http://www.youtube.com/watch?v=oMQFH8dQGfA

Gönderildi : 21/10/2015 12:00

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bir sonraki adımda Advanced tabına tkıladığınızda seçeneklerden config ve virtual dislerinizi tek tek diğer datastore gösterebilir misiniz?   Bu aşamadan sonra tüm diskler ve config kesin olarak taşınmış olması gerekiyor. Eğer halen eski alanda bir disk kaldıysa daha önceden inventory üzerinden silmiş olduğunuz bir disk olabilir.

Gönderildi : 21/10/2015 13:16

(@boracosgun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba tekrardan.

Sikintinin sebebi belli oldu sizlerede aciklayim .

Move islemi yapmis oldugunuz Vmachine de daha once alinmis snapshot var ise move edilmis olan Datastore da bu snapshot dosyalarini birakiyor. Move islemi sonrasi sanpshot larin var ise silinmesi gerekiyor. 

Yardimlariniz icin tesekkurler.

Gönderildi : 23/10/2015 13:05

Paylaş: