Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cloudstack veyatta Openstack

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,153 Görüntüleme
(@mertatakancenikut)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, öncelikle ben yeni yeni cloud teknolojilerine merak sarmaktayım lakin ne kullanacağımı bilmiyorum çok fazla kod bilgim yok storgeler vb vb hakkındada kendimi yeni geliştiriyorum daha önce wmware , proxmox , solusvm gibi sistemler kullandım sadece şimdi cloudstack veyatta openstack'e geçiş yapmak istiyorum sizce hangisini tercih etmeliyim?

Blade sunucu üzerine kurup sanallaştırma yapıcam. 

Gönderildi : 30/06/2015 04:08

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhabalar, öncelikle ben yeni yeni cloud teknolojilerine merak sarmaktayım lakin ne kullanacağımı bilmiyorum çok fazla kod bilgim yok storgeler vb vb hakkındada kendimi yeni geliştiriyorum daha önce wmware , proxmox , solusvm gibi sistemler kullandım sadece şimdi cloudstack veyatta openstack'e geçiş yapmak istiyorum sizce hangisini tercih etmeliyim?

Blade sunucu üzerine kurup sanallaştırma yapıcam. 

Merhaba,

Sektörde Lider olarak gözüken Openstack. Gerçekten çok esnek bir yapısı var, kesinlikle tavsiye ederim. Her nekadar kurulumu ve troubleshooting'i zor olsada kurulduktan sonra size oldukça fayda sağlayacaktır.

CloudStack ile ilgili çalışmalarım sürüyor yakında sitem üzerinden paylaşımlarda bulunacağım.

Teşekkürler. 

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 30/06/2015 13:22

(@mertatakancenikut)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Ben yeni başlıyorum hocam, mümkün olduğu kadar terminal kullanmadan arayüz üzerinde yapmak istiyorum herşeyi. Openstack mı Cloudstack mı terminal kullanmadan storgeleri ve custers leri birleştirebilirim ? Yani kısaca zoracağım hangisi daha kolay ?

Gönderildi : 30/06/2015 15:15

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

ikisi de orta düzey linux bilgisi gerektirmektedir. Fakat openstack kurulum olarak biraz daha zordur yakın zamanda openstack kullanımını kolaylaştırmak için devstack çıkarıldı testlere bununla başlayabilirsiniz.

Gönderildi : 29/07/2015 19:54

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

KVM henüz Windows sunucular için tam olarak bir alt yapı sağlamıyor, gerek performans açısından gerekse stabillik olarak oldukça geride. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 29/07/2015 20:33

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

KVM henüz Windows sunucular için tam olarak bir alt yapı sağlamıyor, gerek performans açısından gerekse stabillik olarak oldukça geride. 

Evet , 2012 tarafinda da virtio driver tam olarak desteklenmiyor. Sanırım bir güncelleme gelecek. Ancak sistemlerimizin hepsi *nix olduğundan OpenXen göre bile iyi performans aliyoruz. Yine geçenlerde bir cloud sağlayıcısıda KVM geçtiğini biliyorum.  

Virtio driverlarının tam olarak desteklenmemesinden dolayı IDE kullanmak zorunda kalıyorsunuz, IDE kullanmanız halinde ise performans açısından oldukça fark ediyor. Virtio kullansanız dahi bile bazen işletim sistemi boot olamıyor driverlar patlıyor. Bunun gibi sorunlar var. 

KVM linux için sorunsuz çalışıyor ancak windows için tavsiye etmem. 

Paraya kıyıp Vmware Vcloud kullanmak en mantıklısı, ileride başın ağrıcağına şimdi cebin biraz ağrısın ileride nasılsa karşılığını alırsın...

www.okanozbey.com

Gönderildi : 30/07/2015 17:18

Paylaş: