Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bir proje tavsiyesine ihtiyacım var

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
347 Görüntüleme
(@mehmetkocakaya)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

İşyerimizde bir adet fiziksel sunucu üzerinde Server2012, ve Hyperv üzerinde iki MS, iki LINUX sanal çalışıyor. 

Windows ServerBackup ile her akşam NAS cihazına yedekleniyor. Yani hız ve süreklilik konusunda sıkıntılar var yada oluşabilir. 

Kurmak istediğimiz sistemde öncelik sırası şöyle,

Data Güvenliği >  Erişilebilirlik > Hız

= Kesinlikle data kaybı olmamalı > yüksek erişilebilirlik olmalı (2-3 saate kadar kesinti olabilir) > konu fiyata gelince hızdan fedakarlık edilebilir.

Data toplamı 3-4 TB arası. 2TB kadarı dosya, gerisi veritabanı, uygulamalar vs.

Çift storage, çitf sunucu yapıp ayrı lokasyonlara koyup (şirket içi) replikasyon yapabilir miyim dedim fiyatlar yüksek geldi.

Tek storage ile yaparsam storage down durumuna bir çözüm lazım.

Upload hızım düşük download hızım yüksek, azure ile entegre edilebilir.

Ustalardan öneriler bekliyorum. 

Gönderildi : 27/03/2015 16:42

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Storage Replikasyon işlemi için upload hızınızın da yüksek olması gerekiyor. Veeam enterprise plus wan acceleration ürünü arada bir proxy server kullanarak aynı datanın network üzerinde tekrar gönderilmesini engelliyor bu ürün işinize yarayabilir.

Gönderildi : 27/03/2015 19:40

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

1 Storage 2 sunucu ideal gibi. Storage cihaza örnek olarak hp storage verirsek 2 contoller olan modelleri var. Disklerda raid ve spare söz konusu ayrıca çift power var. Bu durumda storage sisteminin çökmesi için çok şanssız olmak gerekir. Ayrıca yedekler sorunsuz saklanır ise bir sorun anında hyper-v nodlarının disk kapasiteleri yüksek ise yedekten iş kritik sunucular dönülerek hyper-v hostu üzerinde çalıştırılabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/03/2015 01:15

(@mehmetkocakaya)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Node lar haricinde disk kapasitesi yüksek fakat 7200'lük disklerden oluşan bir sunucum var. Yazdığınız gibi kritik sunucuları geçici olarak barındıracaktır. Sorunsuz yedek için donanım ve yazılım tavsiyeniz var mı ?

Bir de, hız ihtiyacını kısmen karşılamak için sanallardan birini ssd'ler üzerinde, diğerlerini sas diskler üzerinde çalıştırmak mümkün mü. HP'nin hangi ürünlerinde böyle bir platform destekleniyor.

Tüm cevaplar için teşekkürler.

Gönderildi : 30/03/2015 12:32

Paylaş: