Forum

exchange dag sorusu

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange dag sorusu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
364 Görüntüleme
(@mehmet.eren)
Gönderiler: 162
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

sistemimizde exchange 2012 dag yapsı var 2database 1 cas.  geçenlerde database serverlardan bir tanesinde servislerin retart olmadı. ve o serverdaki

mailler çalışmadı. bende diğer serverda çalışması mailbox'ı  ecp ekranında dieğr database server'ı etkinleştir dediğimde etkinleştirmedi. servisi start olmayan bilgisayarı restart ettiğimde açıldı ve sorun giderildi. ben bu sefer denemek için mailbox'ı diğer serverda çalışması için etkinleştir dedim veetkinleştirdi.

şimdi sorum zaten benim amacım diğer database serverda sorun olduğunda diğer database serverdan çalışmasına devam etmek. bu durumda ne yapmam lazım

Gönderildi : 18/12/2017 13:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

get-mailboxdatabasecopystatus *

komutu ile öncelikle mevcut kopyalamaların durumna bir bakın, örneğin A sunucusunda sorun olduğu anda burada kopyalama kuyruğu var ise B sunucusu da aktif olmaz zaten.

Neden olabilir bu sorunlar?

Örneğin sizin exchange server' ın log üretme hızınız mevcut network yoğunluğunuza göre fazla ise öncelikle aktif sunucu üzerindeki loglar network yüzünden diğer sunucuya gidemez ve kuyrukta bekler, bu durumda switchover yapamazsınız ( yada data kaybı olsa da yap dersiniz ki bunu ara yüzden değil powershell ile yaparsınzı ama bu durumda da gerçekten db bozulabilir).

Yada diskleriniz yavaştır, kopyalama oluyordur ama B sunucusu aldığı logları disklere yazamıyordur.

Yada başka sorunlar olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2017 14:03

(@mehmet.eren)
Gönderiler: 162
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler hocam tam olarak sormak istediğim şu

7 mailbox var. 2 tane maildataserver var. mailboxların aktif olanlarından 3 tanesi mailserver 1 de 4 tanesi mailserver 2 de.

şimdi sorum şu mailserver1 açılmasa veya servisleri bozuk olsa mailserver kapalı olsa ben mailserver1 üzerindeki aktif mailboxları mailerver 2 ye

aktarıp mailserver1 üzerindeki kullanıcıların devam etmesini sağlayabilirmiyiz

Gönderildi : 18/12/2017 19:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Zaten DAG düzgün çalışa bunu yapabilirsin ama sanırım senin DAG sağlıklı çalışmıyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2017 00:42

Paylaş: