Forum

HP 1920-48G-POE+

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP 1920-48G-POE+

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
453 Görüntüleme
(@OmerDeviren)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Elimde Hp 1920 Switch var. Cihazı öğrenmek amaçlı kurcalamaktayım. Web arayüzünden vlan oluşturdum. Farklı iki porta taktığım bilgisayarlar. El ile ip vererek birbirleriyle haberleşti.

Mevcut sistemimize entegre etmeye çalışmak istesem, route mu yazmam gerekecek ? Bunu nasıl yapabilirim ?

Mevcut sistemden herhangi bir switch'ten canlı hat alıp bu switch'e mi takmam gerekiyor ?

Bana kaynak, yol gösterirseniz bu switch'i istediğim şekilde nasıl yapılandırabilirim öğrenmek istiyorum, teşekkürler.

Gönderildi : 07/06/2016 15:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Sizin mevcut ağınızda durum nedir?

Bir ayar yapmadan bu cihazı mevcut networkünüze bağlarsanız bağladığınız blokla uyumlu çalışır. Yani vlan v.s. kullanmıyorsanız bunu takarak yapıyı genişletmiş gibi düşünebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/06/2016 15:30

(@OmerDeviren)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Hocam,

Mevcut yapımızda VLAN ' lar mevcuttur. Nasıl ilerlemeliyim ?

Merhaba,

Sizin mevcut ağınızda durum nedir?

Bir ayar yapmadan bu cihazı mevcut networkünüze bağlarsanız bağladığınız blokla uyumlu çalışır. Yani vlan v.s. kullanmıyorsanız bunu takarak yapıyı genişletmiş gibi düşünebilirsiniz.

Gönderildi : 07/06/2016 15:56

(@www-rizasahan-com)
_

Bu modellerde vlan yapısı mevcut. Öncelikle cihaza kendi yönetim bloğunuzdan ip atayınki yönetebilesiniz. Sonrasında diğer switchler üzerinde olan vlanları burada tanımlayın. Vlanlar için port ataması yapın ve kullanmaya başlayın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/06/2016 17:24

(@OmerDeviren)
Trusted Member
Konu başlatıcı

1. Şuanda konsol kablosu ile ayarları yapmaktayım. Mevcut yapıdan ethernet kablosu ile bu switchi besleyebilir miyim ? Beslersem switchi nasıl yöneteceğim.
  2. Mesela bu switch üzerinde 2 tane vlan çalıştırmak istiyorum. Kullanacağım komutlar ne olması gerekiyor ? Örneğin: VLAN20 ve VLAN40 tanımlamak istiyorum. 10.10.20.1 gateway olmasını istiyorum. Bu ayarı yaptıktan sonra portları untagged ' lamam gerekiyor sanırım ? Bunu nasıl yaparım. Ve sonrasında yine tanımlamış olduğum portları mesela 1-24 arası portları VLAN20 yaptım. Gelsin DHCP sunucumdan ip alsın nasıl derim ? 

Bunları yapmam için yardımcı olabilir misiniz veya bana kaynak gösterebilir misiniz ? Baka baka yapıp test etmemi sağlayacak şekilde.

Teşekkürler,

Bu modellerde vlan yapısı mevcut. Öncelikle cihaza kendi yönetim bloğunuzdan ip atayınki yönetebilesiniz. Sonrasında diğer switchler üzerinde olan vlanları burada tanımlayın. Vlanlar için port ataması yapın ve kullanmaya başlayın.

Gönderildi : 07/06/2016 18:09

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

http://tv.cozumpark.com/kategori/38/Network  burada ilk iki sayfada yer alan kısımda hp için bulunmayacak niymet var.

İzlemelisiniz.

Gönderildi : 07/06/2016 18:46

(@sametdiker)
Gönderiler: 108
Estimable Member

(@OmerDeviren)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hemen inceleyeceğim,

@Samet DİKER

Merhaba,

http://tv.cozumpark.com/kategori/38/Network  burada ilk iki sayfada yer alan kısımda hp için bulunmayacak niymet var.

İzlemelisiniz.

Gönderildi : 07/06/2016 19:02

(@www-rizasahan-com)
_

Şimdi komutları yazarım ama ezbere iyi olmaz bu videoları öncelikle izleyin özellikle size ait olan seri için olanları izlerseniz Gökhan hocanın güzel anlatımıyla kafanızda bir çok şey canlanacak zaten.

Saygılarımla.

Gönderildi : 07/06/2016 19:14

(@OmerDeviren)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tamamdır eksik kalan yapamadığım birşey olursa tekrar yazarım,

Teşekkürler

Şimdi komutları yazarım ama ezbere iyi olmaz bu videoları öncelikle izleyin özellikle size ait olan seri için olanları izlerseniz Gökhan hocanın güzel anlatımıyla kafanızda bir çok şey canlanacak zaten.

Saygılarımla.

Gönderildi : 07/06/2016 20:40

Paylaş: