Forum

DHCP yetkilendirme

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP yetkilendirme

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,411 Görüntüleme
(@ahmetozer)
Gönderiler: 156
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

DHCP sunucu yetkilerini kurumdaki başka bir kullanıcıya delege etmek istiyorum. internetten araştırdığım şeyleri denedim ama olmadı. Örneğin;

Active Directory Sites and Services altında NetServices üzerinde Delegeta Control seçeneği ile yetkilendirme yaptım. 

Active Directory Users and Computers altında Users OU su altında DHCP Administrators grubuna dahil ettim kullanıcıyı. 

bu iki seçenek de işe yaramadı. fakat o kullanıcıyı domain admin yaptığım zaman çalışıyor. neyi yanlış yapıyor olabilirim ?

Gönderildi : 27/08/2015 18:25

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Merhaba;

DHCP sunucu yetkilerini kurumdaki başka bir kullanıcıya delege etmek istiyorum. internetten araştırdığım şeyleri denedim ama olmadı. Örneğin;

Active Directory Sites and Services altında NetServices üzerinde Delegeta Control seçeneği ile yetkilendirme yaptım. 

Active Directory Users and Computers altında Users OU su altında DHCP Administrators grubuna dahil ettim kullanıcıyı. 

bu iki seçenek de işe yaramadı. fakat o kullanıcıyı domain admin yaptığım zaman çalışıyor. neyi yanlış yapıyor olabilirim ?

dhcp administrators grubuna dahil ettikten sonra ne gibi bir hata çıkıyor event tarafında? yaptığınız işlem doğru aslında. Şu komutu kullanarak DHCP Administrators grubunu tekrar oluştururmusunuz.

netsh dhcp add securitygroups

ve ekledikten sonra tekrar deneyiniz.

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 27/08/2015 18:37

(@ahmetozer)
Reputable Member
Konu başlatıcı

client tarafında yetkilendirilmiş kullanıcı ile oturum açıp DHCP konsolunu başlatıyorum. sağ tık -> add server deyip dhcp sunucusunu ekliyorum. sunucunun adı geliyor fakat bağlantı kurulamıyor. hata mesajı vermiyor sadece server ikonu üzerinde kırmızı işaret var. 

o komutu DC içinde command ekranına mı yazıyorum ? 

Gönderildi : 27/08/2015 18:49

(@ahmetozer)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bu arada belirtmeyi unuttum. DHCP server ve AD server farklı sunucular üzerinde kurulu. 

Gönderildi : 27/08/2015 20:26

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

bu arada belirtmeyi unuttum. DHCP server ve AD server farklı sunucular üzerinde kurulu. 

fark etmez bu komutu DC üzerinde administrators grubu içerisine dahil bir kullanıcı ile AD iiçerisinde bulunan Directory sunucunuz üzerinde çalıştırınız.

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 14/09/2015 19:59

Paylaş: