Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2 Üzerinde Load Balancing ve Dhcp Server Kurulumu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
432 Görüntüleme
(@AvniSari)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Kolay gelsin arkadaşlar.

Çalıştığım bir kaç yerde load balancing ve dhcp server işlemlerini pfsense üzerinden sağlıyordum ama pfsense nin saçma sapan hatalarından dolayı  artık  pfsense  kullanmak istemiyorum. 

Şuan da Server olarak kullanacağım makinenin üzerinde 4 adet ethernet kartı mevcut bu ethernet kartları WAN0, WAN1, WAN2, WAN3 olarak  kullanıyordum pfsense sistemindeyken. Anakartın da kendi ethernet kartınıda LAN0  olarak kullanmaktaydım.

pfsense de kullandığım load balancing işleminde 4 hattım tek bir hat gibi kullanılabiiyordu yani demek istediğim 8Mbps 4 adet hattım tek bir client  tarafından 32Mbps kullanılabiliryordu.

pfsense de yaptığım bu load balancing işlemini Server 2008R2 de yapmam mümkün mü? 

Aynı şekilde kurulacak olan DHCP serverdan LAN0 interface'inden client lara ip dağıtmam mümkün mü?

(Toplam Client kullanıcı sayısı : 850)

Bu konularda yardımcı olacak Hocalarıma şimdiden teşekkürler.

İyi Günler. 

Gönderildi : 04/10/2013 05:47

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

DHCP tarafında hic sorun yok fakat

2008 in herhangi bir ek yazılım olmadan 4 adet hattı load balance yapabilecek bir uygulaması mevcut değil diye biliyorum 

bu tip durumlarda Linux/BSD tabanlı çözümler (mikrotik, m0n0wall, zeroshell ) vs gibi) daha  verimli olmaktadır.

Gönderildi : 04/10/2013 11:39

(@AvniSari)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap verdiğiniz teşekkürler hocam, konuyu açtıktan bende sonra boş durmadım 🙂 load balance konusunda çözümpark ta açılan load balance konularını araştırdım ve bir çok makaleyi okudum.

Dediğiniz gibi Server 2008R2 tek başına bu işe yapamıyordu, Microsoft taradınfan geliştirilen Forefront Threat Management Gateway yazılımı hakkında bir çok makalelere göz attığımda 2 hatın load balance işlemi hakkında bilgi verilmiş, yine çözümpark ta bulduğum bir linkte TMG hakkında genel bilgiler arasında max. 6 adet NIC desteklediğini ve bunların 3 tanesinin internal 3 tanesininde external olduğunu gördüm 🙁 TMG nin ileri versiyonlarında external sayısının yükseltilmesini beklemekten başka çare yok gibi şimdilik.

Hocam Linux/BSD tarafından dediğiniz gibi bir çok sistem mevcut bunların bir kısmını deneme şansım oldu, Avantajlı olduğu kısımlarda var devantajlı olduğu kısımlarda 🙁 özellikle bu kısımlar benim için işkence olmakta. Sistem çökerse kurtarma biraz sıkıntılı onun için zaman kazanmak için yeniden kurmak gerekiyor.

Sırf bu yüzden Windows Server 2008 R2 üzerinde bahsettiğim konuları yapmaya karar verdim.

Daha fazla bilgi edinmek için araştırmaya devam ediyorum edindiğim sağlam bilgiler olursa buraya yazarım. 

Herşey için teşekkürler Çözümpark Ailesi.

Saygılarımla.

Avni Sarı 

Gönderildi : 04/10/2013 16:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Ne yazık ki TMG bu iş için uygun bir ürün değildir, çünkü amacı farklı ve sizi yorar, ayrıca TMG artık desteği bitirilecek bir ürün yani yeni sürümleri çıkmayacak olup en son 2015 de desteğide kaldırılacak.

MS tarafında bu konuda çok ciddi bir ürün bakmak yerğine bence bütçeniz var ise F5, Ctirix gibi donanım tabanlı çözümlere yönelin derim.

Amaç sadece internet ise bu durumda zywall gibi ucuz yollu ürünlerde iş görür.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/10/2013 20:53

Paylaş: