Forum

Switch Önerisi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Switch Önerisi Hkk

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
563 Görüntüleme
(@MuratButun)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

GB Switchler konusunda sizlerin değerli görüşlerini almak istiyorum,
şimdiden zaman ayırıp okuyan, yorum yazan herkese teşekkürler.

5-6 ay kadar önce iş yerini yeni bir binaya taşıdık, Cat 6
kablo kullanarak sıfırdan tüm uçları sistem odasında network kabininde
topladık. Kablo mesafesi 100 MT geçmemesine özen gösterdik ve 5-6 aydır
sorunsuz çalışıyor.

Toplamda 90 civarında uç var networkte ve bunun 80 kadarı (
PC, Notebook, Yazıcılar, Sunucular, FW, DVI, vb) aktif kullanılıyor.

Switch üzerinden güç beslemesi kullanan herhangi bir cihazda
ağda kullanmıyoruz.

Switch olarak 24 portlu 4 adet basit 100 mb lik yönetimsiz
cihazlar kullanıyoruz.

Sisteme yeni kattığımız sunucular ve bunların üzerinde koşan
uygulamalar network trafiğimin baya bir yükselmesine sebep oldu, ayrıca yeni
bir proje için kuracağımız sunucu üzerinde çalışacak uygulama çok daha fazla
trafik oluşturacak.

Network yapımı biraz tarif etmeye çalıştım, şimdi sormak
istediğim ve benimde çok fazla fikir sahibi olmadığım bir konu olan yönetimsel
Gb switch hakkında.

Yapımızdaki switchleri 2 adet 48 port Gb switch le
değiştirmeyi düşünüyorum

1. alternatif

J9147A HP 2910-48G al Switch 

J9165A HP 10GbE al Switch Interconnect Kit

2. alternatif

J9148A HP 2910-48G al Switch 

J9165A HP 10GbE al Switch Interconnect Kit

önerisi geldi görüştüğüm bir kaç firmadan. Yukarıda da
dediğim gibi bu konuda çok fazla bir bilgim yok fiyat performans konusunda bu
ürünleri kullanan arkadaşlar fikirlerini paylaşa bilirse sevinirim.

Benim açımdan yönetimi kolay olmalı, network tarafındaki
trafiği rahatlatması, destek ve doküman konusunda sıkıntı yaşamayacağım tabi
birde bütçe tarafında yönetimden onay alırken çok zorlamayacak fiyatlarda
önerilerinizi paylaşa bilirse sevinirim.

Teşekkürler

Murat Bütün

Gönderildi : 25/02/2012 04:25

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar Murat hocam,

HP iyi bir alternatif. Yönetilebilirliği bakımından daha önce kullanıp kullanmadığınız önemli.

Benim size birinci tavsiyem;
Cisco WS-C2960S-48LPS-L 10/100/1000 1Gbit UpLink PoE 370W LAN Base 48Port. Bu Layer2 bir anahtar. Yönetilebilirliği yukarıda belirttiğim gibi göreceli olacaktır. Kullandıysanız kolay yoksa zorlanabilirsiniz. Bu cihaz üzerinde 4 uplink SFP bulunuyor.

İkinci tavsiyem ise;
Cisco WS-C3560X-48P-S 10/100/1000 hem 1 hemde 10 GBit Uplink opsiyonu var. Yine PoE 370 W IP Base bir anahtar. Bu anahtar Layer3 özellikli bir cihaz. Eğer kabul ettirebilirsen daha işlevsel bir cihaz. Ayrıca Layer3 bir anahtar lazım olduğu zaman ikinci bir alıma çıkmana gerek kalmaz. Kendi üzerinde DHCP' si mevcut. 10Gbit kullanmanı tavsiye ederim. Network' un uçar 🙂

Maliyet olarak HP' ye göre daha pahalıdır. Fakat kafan ağırmaz en azından. HP ile ilgilide yorum yazacak arkadaşlar vardır. Onlarıda dinlemeni tavsiye ederim. Kıyaslama bakımından daha iyi olur düşüncesindeyim.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 25/02/2012 14:46

(@MuratButun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Selim Bey

Cisco WS-C3560X-48P-S için fiyat biraz bütçeyi aşıyor gibi. Yönetim konusunda dediğim gibi aktif kullanma fırsatım olmadı, ilk kurulumu satın aldığım firmaya yaptırım sonrasında ise mecbur eksiklerimizi tamamlamaya çalışacağız. 

Cisco WS-C2960S-48LPS-L  fiyatı hp yakın gibi ürünü de değerlendireceğim.

Murat 

Gönderildi : 26/02/2012 05:09

(@MuratSURTEM)
Gönderiler: 81
Estimable Member

merhabalar..

Aynı switchler üzerinden gidiyoruz.

Kısmen sizin mesajınıza benzer bir mesaj bende yazmıştım.aynı durumda sayılırız.

Bende ağımız 1 gb e çıkartmak ve yönetilebilir switch tedarik etmek üzereyim 1 aydan beri araştırıyorum. 2910-48 Al güzel bir fiyat/perf oranına sahip.Ama bunun yanında fiyat olarak iki tane 2910-48 al yerine bu ürüne bakmanızı öneriyorum 5406zl modüler bir ürün bir çok tedarikçim bu ürünü önerdi.Yaptıkları projeleri inceledim.Gerçekten sorunsuz çalışıyor gibi duruyor.Bu ürünle ilgili araştırmaya devam ediyorum ama 2910-48 al POE destekli modeli şuan benim cebimde..Dediğim gibi 5406zl çok daha mantıklı duruyor.Bu ürünüde mutlaka (!) inceleyin derim.

Bu arada fikirlerinizi ve sonuçlarınızı paylaşırsanız bende sizinle aynı durumdayım bir noktada bir yerlere varabiliriz.

Gönderildi : 02/03/2012 20:00

(@MuratSURTEM)
Gönderiler: 81
Estimable Member

merhabalar..

Aynı switchler üzerinden gidiyoruz.

Kısmen sizin mesajınıza benzer bir mesaj bende yazmıştım.aynı durumda sayılırız.

Bende ağımız 1 gb e çıkartmak ve yönetilebilir switch tedarik etmek üzereyim 1 aydan beri araştırıyorum. 2910-48 Al güzel bir fiyat/perf oranına sahip.Ama bunun yanında fiyat olarak iki tane 2910-48 al yerine bu ürüne bakmanızı öneriyorum 5406zl modüler bir ürün bir çok tedarikçim bu ürünü önerdi.Yaptıkları projeleri inceledim.Gerçekten sorunsuz çalışıyor gibi duruyor.Bu ürünle ilgili araştırmaya devam ediyorum ama 2910-48 al POE destekli modeli şuan benim cebimde..Dediğim gibi 5406zl çok daha mantıklı duruyor.Bu ürünüde mutlaka (!) inceleyin derim.

Bu arada fikirlerinizi ve sonuçlarınızı paylaşırsanız bende sizinle aynı durumdayım bir noktada bir yerlere varabiliriz.

Artı 2910 için konuşmam gerekirse Layer 3 bir cihaz sonuçta (?) yani alınacak bir ürün aslında.Ama 5406Zl ninde gelecek teki ihtiyaçlara esnekliği ile cevap vermesi beni cezbetmişti.bakalım bende bi yandan bunu araştırıyorum.

Gönderildi : 02/03/2012 20:16

(@MuratButun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Hp 2910 -48 al almaya karar verdik, çok fazla bir araştırma yapma şansımız olmadı fakat genel hatlarıyla görüştüğüm firmalar ve İnternetten bakabildiğim katarıyla olumlu görüşler var bu ürün hakkında.

Murat Bütün 

Gönderildi : 04/03/2012 06:28

Paylaş: