Forum

Linux için SNM...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux için SNMP konfigürasyonu

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
405 Görüntüleme
(@cagdix)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar..

Windows, Solaris ve Linux'lardan oluşan bir sistem odam var.. Linux'larımdan bir tanesinin üzerine kurduğum cacti ile sunucularımı denetlemek istiyorum. Windows tarafında snmp konfigürasyonu yapmak gerekmeden her türlü datayı alırken, Solaris'te ve özelelikle Linux'ta problem yaşıyorum.

Apt ile kurulmuş sıfır km snmpd olan bir linux makinada, uzaktan interface istatistiklerini, disk durumunu, memory kullanımı, işlemci yükünü hatta I/O bilgisini bile almak istiyorum. Ancak internette bu işi nasıl yapacağıma dair bir döküman bulamadım. Ya yetersiz, ya da çok karışık dökümanlar mevcut.. RFC okumaya kalkınca iyice kafam çorbaya döndü..

Linux üzerinde SNMP konfigürasyonunu nasıl yapacağımı anlatan ufak bir how-to'nuz varsa çok makbule geçecektir.

Saygılarımla

Çağdaş.

Gönderildi : 01/04/2011 23:46

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba Arkadaşlar..

Windows, Solaris ve Linux'lardan oluşan bir sistem odam var.. Linux'larımdan bir tanesinin üzerine kurduğum cacti ile sunucularımı denetlemek istiyorum. Windows tarafında snmp konfigürasyonu yapmak gerekmeden her türlü datayı alırken, Solaris'te ve özelelikle Linux'ta problem yaşıyorum.

Apt ile kurulmuş sıfır km snmpd olan bir linux makinada, uzaktan interface istatistiklerini, disk durumunu, memory kullanımı, işlemci yükünü hatta I/O bilgisini bile almak istiyorum. Ancak internette bu işi nasıl yapacağıma dair bir döküman bulamadım. Ya yetersiz, ya da çok karışık dökümanlar mevcut.. RFC okumaya kalkınca iyice kafam çorbaya döndü..

Linux üzerinde SNMP konfigürasyonunu nasıl yapacağımı anlatan ufak bir how-to'nuz varsa çok makbule geçecektir.

Saygılarımla

Çağdaş.

Merhaba,

BSD ve Linux sistemleri birbirlerine oldukça yakın sistemlerdir. FreeBsd üzerine yazılmış şu yazılar işinizi görür diye düşünüyorum. " http://silverwraith.com/papers/freebsd-snmp.php

" http://www.enderunix.org/docs/freebsd+snmp+rrdtool.pdf

Gönderildi : 02/04/2011 00:42

(@lersoy)
Gönderiler: 8
Active Member

Standart bir konfigurasyon oldugunu var sayarsak,

service snmpd start

chkconfig --add  snmpd --levels 2345 (ekstra olarak sistem acilisinda baslamasini saglatmak istiyorsan kullanabilirsin. chkconfig komutunu ve runlevel durumlarini inceleyebilirsin)

/etc/snmp/snmpd.conf dosya icerigi asagidaki yapida snmp agent uzerine, public grubuna filanca ip adresinden baglanti saglanmasina (okuma modunda (ro) izin verir.

#/etc/snmp/snmpd.conf

rocommunity     public 192.168.0.1
syslocation  "Tr"
syscontact  [email protected]

Smpd servisini tekrar baslatman ardindan ayarlar aktif olacaktir. 

Gönderildi : 21/04/2011 20:11

(@mfatih)
Gönderiler: 3
Active Member

selam ,

aynı sorunla bizde karşılaştık fakat oalyı ssh üzerinden yapmak zorunda kaldık.Eğer işinize yarar sa ssh tarafını denemenizi öneririm.

mfg

Gönderildi : 13/09/2011 16:52

Paylaş: