Forum

Remote Desktop Serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Remote Desktop Services Server'e dışarıdan erişim

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
480 Görüntüleme
(@aydinyavas)
Gönderiler: 120
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Çalıştığım şirkete Windows 2008 Standard R2 üzerine RDS server kurdum ve Remote Web App özelliklerinide ekleyip yapılandırdım. şu anda test aşamasındayım. (Server adını uzak01.cozumpark.com.tr kabul edelim) https://uzak01.cozumpark.com.tr/rdweb adresi ile lokalde sorunsuz olarak çalıştıktan sonra firewall ayarlarını yapıp dışarıdan erişim durumunuda teste açtım. Tabii ki https://uzak01.cozumpark.com.tr/rdweb adresi internet için anlamsız olduğu için RD Session Host Server Settings'ten Server Name kısmını NAT yaptığım Public IP olarak değiştirdim (123.123.123.123 olarak kabul edelim :)) https://123.123.123.123/rdweb şeklinde bağlanıyorum. Herşey sorunsuz çalışıyor.

Fakat (her zaman bir "fakat" vardır ya. zaten bu konuyu oluşturmamın sebebi bu :)) şu haliyle sisteme lokalden erişemez oldum. çünkü doğal olarak Remote App'lerim lokaldeki bir server yerine dışarıdaki bir IP'yi çözmeye çalışıyor. Sorum şu: ISP'me telefon açıp desem ki uzak01.cozumpark.com.tr adresini 123.123.123.123 adresine yönlendirin diye, sonrada RD Session Server Settings'ten yine Server Name'i uzak01.cozumpark.com.tr olarak düzeltsem bu sorunun üstesinden gelebilir miyim? Ya da ne yapmalıyım ki kullanıcılarım hem lokalden hemde uzaktan remote app'leri çalıştırabilsinler?

Tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını esirgememelerini rica ediyorum.

Herkese selamlar.

Gönderildi : 13/10/2010 20:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

ISP ile görüşüp dışarıdan bağlanan kullanıcılar için bir isim bulup bu ismi 123 lü ipye yönlendirebilirsiniz. İçerideki dns tete aynı kaydı açıp sunucu ipsine eşleme veya cname kullanabilir veya direk içerideki dns ile upraşmak istemiyorum diyorsanız aynen uzak01 ismini kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/10/2010 14:52

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim. deneyip sonucu göndereceğim.

Gönderildi : 14/10/2010 20:13

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

tekrar herkese selamlar,

ISP'm ile görüştüm ve dediğiniz gibi DNS ile uğraşmamak için yönlendirmeyi direk uzak01 adıyla sunucumun IP'sine yönlendirttim. Artık içeriden de dışarıdan da gayet güzel bağlanabiliyorum.

yardımlarınız, bilgi paylaşımınız için teşekkürler. 

Gönderildi : 16/10/2010 02:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

rica ederiz.

Sorunun çözülmesine sevindik.

iyi çalışmalar

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/10/2010 02:33

Paylaş: