Forum

Facebook' a girişi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Facebook' a girişi engellemek

15 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
4,780 Görüntüleme
(@muminozsoy)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam  ÇözümPark sakinleri.

Bir tekstil firmasının bilgi işlem departmanında çalışıyorum.Kullanıcıların facebook ziyaretlerini yani bu web sitesine girişlerini engellemek istiyorum. Bunun internet seçeneklerinden başka regedit yada başka bi yolu varsa yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

[email protected]

[email protected]

Gönderildi : 15/12/2008 18:10

(@sakirarslan)
Gönderiler: 300
Reputable Member

KOnu hakkında açık bilgi verirmisin yanı ortadam DC server varmı yoksam normal xp yuklu makınalardamı bunu yapmak istiyorsun.

Gönderildi : 15/12/2008 18:22

(@muratdarman)
Gönderiler: 11
Active Member

Merhaba Mümin Özsoy

Araçlar> internet seçenekleri > Güvenlik > yasak siteleri seçip yasak siteler butonuna basın. oraya yasaklamak istediğiniz sitenin adresini yazıp tamam diyin.

Bu siteye artık erişemezler.

Siz bu şekilde değil başka bir yolu yokmu demişsiniz bir başka yolu

webfiltre programı ile kolaylıkla istemediğin siteleri engelleyebilirsin.Hem Türkçe hem ücretsiz. googleden ismi aratıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz

Birde tam olarak yapmak istediğiniz network bazlımı yani bir pc'denmi diğer bilgisayarların web site engeli yapmak istiyorsunuz. 

Gönderildi : 15/12/2008 18:29

(@GurselARICI)
Gönderiler: 75
Estimable Member

Merhaba,

Sorunuz biraz detaysız olmuş.Eğer ortamda hiç birşey yok ise (firewall & diğer güvenlik ürünleri) kullanıcıların host dosyalarına facebook adresini ekleyip karşısına ise facebook a girmek istediklerinde gitmelerini istediğiniz ip adresini yazarak çözebilirsiniz.Ancak bu zahmetli bir işlem olacaktır.Eğer firewall vb. ürün varsa ona göre bir çözüm üretelim. 

Gönderildi : 15/12/2008 18:43

(@muminozsoy)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler.. yanlız ben bilgi işlem departmanında görevliyim.. server'ın başındayım "active directory kul. ve bil."  programını kullanıyorum.. engellemeyi burdan yapabilirmiyim yada nasıl bi yol denemeliyim..

Ayrıca bi 2. bi sorum olcak serverda çalışır durumdayım.. herhangibir kullanıcının internetini geçici süreliğine kesmem gerekli... yanlız ağdaki işlemlerini yürütebilsin.. internete giremesin... şimdiden teşekkürler. i çalışmalar...

Gönderildi : 15/12/2008 19:40

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Sn.Mümin Özsoy;

Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Lütfen öncelikle forum kurallarını okuyunuz ve kurallara uygun post açınız.  MSN dili tabir edilen yazışma şeklini ÇözümPark üzerinde açtığınız postlarda lütfen kullanmayınız.

Gönderildi : 15/12/2008 19:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ortamda isa server varsa istediklerinizin hepsini rahatlıkla yapabilirsiniz.

eğer isa server yoksa Active Directory Users and Computers üzerinden böyle birşey yapmanız mümkün değildir.

bir kullanıcının facebooka girmesini engellemek istiyorsanız eğer C:\windows\system32\drivers\etc altında bulunan hosts dosyasını açın ve oraya 10.10.10.1        www.facebook.com yazın. (ip adresi ile site ismi arasında bir TAB boşluk bırakın)

ancak bu yöntem birkaç kullanıcı için kullanışlı olabilir. fazla sayıda kullanıcıda yapmak istediğinizde zaman kaybına sebebiyet verir. o yüzden ISA server türevi bir firewall / proxy servisi kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

kolay gelsin

NOT: mümin'ler çoğalmaya başladı bu forumda :)))

Gönderildi : 15/12/2008 21:33

(@yasaryilmazer)
Gönderiler: 193
Reputable Member

Gürsel Beyin dedigine katılıyorum, host dosyasına google yada yasaklı bir site ip si yazarak caktırmadan engelleyebilirsin.

Gönderildi : 15/12/2008 22:01

(@muminozsoy)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkürler mümin bey... iyi çalışmalar

Gönderildi : 16/12/2008 13:56

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

mümin hocamın bilgisine ek olarak,

makinada program yüklemeyi veya kaldırmayıda yasaklamalısınız yoksa explorerdan nete giremeyen kullanıcı mozilla ile çok rahat bir şekilde giriş yapabilir.

Gönderildi : 16/12/2008 14:04

(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member

artı olarak bende www.opendns.com sitesini incelemenizi ve bu sistemi kullanarak güvenli bir şekilde web filtreleme yapabileceğinizi söyleyebilirim.

Gönderildi : 16/12/2008 17:16

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Ahmet Bey ' e  katılıyorum kısaca inceleme  fırsatı  buldum evde  test  ettım bayağı kullanışlı ustelık ınternet de  hıssedebılecegım bır  yavaslık vb durumlarda  yaşamadım.

Teşekkürler.

artı olarak bende www.opendns.com sitesini incelemenizi ve bu sistemi kullanarak güvenli bir şekilde web filtreleme yapabileceğinizi söyleyebilirim.

Gönderildi : 17/12/2008 03:34

(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Merhaba ;

Ahmet Bey ' e  katılıyorum kısaca inceleme  fırsatı  buldum evde  test  ettım bayağı kullanışlı ustelık ınternet de  hıssedebılecegım bır  yavaslık vb durumlarda  yaşamadım.

Teşekkürler.

Rica Ederim. yurtdışında İnternet cafe, okullar gibi public alanlarda kullanıma hizmet veren bir sistem.

İyi Günler

Gönderildi : 17/12/2008 12:49

(@Murat.aslan)
Gönderiler: 18
Eminent Member

DNS sine  facebok.com ve facebook.com.tr diye iki adet zone ac ve host kaydına hiçbirşey yazma dene sorguyu atacak ve girmiyecekler artık çünkü host kaydında öle bir ip zone bulamıyacak girmelerni engellemiş olacaksın

Gönderildi : 16/02/2010 13:36

(@Mehmetizmirlioglu)
Gönderiler: 140
Reputable Member

DNS sine  facebok.com ve facebook.com.tr diye iki adet zone ac ve host kaydına hiçbirşey yazma dene sorguyu atacak ve girmiyecekler artık çünkü host kaydında öle bir ip zone bulamıyacak girmelerni engellemiş olacaksın

Söylediğiniz gibi DNS zoneye facebook.com ve facebook.com.tr ekledim fakat hala ara sıra https://facebook.com yazarak giriş yapabiliyorlar yani 1 saat giremiyorsa 5 dakika giriyor bu tutarsızlığın sebebi ne olabilir? 

Bilgileriniz için teşekkürler.

Gönderildi : 11/05/2010 15:35

Paylaş: