Forum

Aynı AD ye aynı dom...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı AD ye aynı domain adıyla yeni Exchange kurma ve eski sunucudan mailbox migrate

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
541 Görüntüleme
(@sukruozdemir)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar
Yapımızda hali hazırda çalışan Exchange 2010 var.
Aynı active directory ye aynı domain adını kullanan yeni exchange 2016 kurup daha sonrasında da mail boxları yeni sunucuların üzerine migrate etmeyi planlıyorum.

Aynı AD üzerine aynı domain adı ile Exchange 2016 yı dahil edebilir miyim?

Client ler AD member değil, dolayısıyla benim verdiğim mx kayıtlarına yada autodiscover kayıtlarına bakıyorlar.

En önde de smtp gw mevcut, yeni yapı tamamen ayağa kalkana kadar oradan da trafiği sadece eski üzerine göndermeye devam edebilirim diye düşünüyorum.

Böyle bir geçiş yaptınız mı? Tavsiye ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz lütfen?

Gönderildi : 16/04/2018 20:34

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Sukru Bey ;

Exchange 2010 mimarisinden Exchange 2016 mimarisine  migration yapabilirsiniz aşağıdaki  makale serisini inceleyebilirsiniz

http://techgenix.com/migrating-small-organization-exchange-2010-exchange-2016-part1/

Merhabalar
Yapımızda hali hazırda çalışan Exchange 2010 var.
Aynı active directory ye aynı domain adını kullanan yeni exchange 2016 kurup daha sonrasında da mail boxları yeni sunucuların üzerine migrate etmeyi planlıyorum.

Aynı AD üzerine aynı domain adı ile Exchange 2016 yı dahil edebilir miyim?

Client ler AD member değil, dolayısıyla benim verdiğim mx kayıtlarına yada autodiscover kayıtlarına bakıyorlar.

En önde de smtp gw mevcut, yeni yapı tamamen ayağa kalkana kadar oradan da trafiği sadece eski üzerine göndermeye devam edebilirim diye düşünüyorum.

Böyle bir geçiş yaptınız mı? Tavsiye ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz lütfen?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 17/04/2018 06:36

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam değerli yanıtınız için teşekkür ederim.

Aslında benim istediğim bu tarz atraksiyon yapanlar varsa onlar ile tartışmak ve tecrübelerini almak.

Migrate vs muhakkak bir şekilde olacaktır ama 3k mailboxım var bu sebeple işe girişmeden önce neler yaşayabilirim, hangi hataları alabilirim çözümleri nasıl yaparım bu tarz şeyleri tartışırsam daha iyi olabileceği görüşündeyim.

Dökümanlar hep hatasız ilerliyor ama uygulamaya geçtiğimizde biliyorsunuz yapı farklılıkları vs durumuna göre bir çok farklı ayar ya da hata ile karşılaşabiliyoruz.

Selamlar Sukru Bey ;

Exchange 2010 mimarisinden Exchange 2016 mimarisine  migration yapabilirsiniz aşağıdaki  makale serisini inceleyebilirsiniz

http://techgenix.com/migrating-small-organization-exchange-2010-exchange-2016-part1/

Gönderildi : 17/04/2018 12:04

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

selam,

ortama exchange 2016 kurabilirsin (exchange 2010 SP3 bilmem kaç roll up yüklü ise bunları geçelim).

kurulum bittikten sonra mail akışını siz exchange 2016'a vericeksiniz ve Exchange 2010 üzerindeki kullanıcılar için de proxy özelliği kullanılacak, yani exchange server 2010 üzerindeki virtual directorylerdeki external url'ler temizlenecek. bu durumda Exchange 2010 ve 2016 üzerinde olan kullanıcılar mutlu mesut çalışmalarına devam edecekler.

sen ne yapıcaksın? 

sende biraz powershell bilgini konuşturacaksın yada Google amcada arayacaksın ilgili komutları. ne gibi mesela?

öncelikle kullanıcıların mailbox boyutlarını çekeceksin. kim ne kullanıyor? daha sonra bunlar için ayrı ayrı move requestler oluşturabilirsin ve target olarak exc2016 üzerindeki databaseleri gösterirsin, sistem taşır. 

mesela 100 kullanıcı için move request oluşturdun ve target database olarak 4 database seçtin. move request otomatik olarak 100 kullanıcıyı 4'e böler ve genellikle şaşmadan 25'er kullanıcı olacak şekilde 4 database migrate eder.

bunun dışında pek birşey yapmana da gerek kalmıyor. ben mesela bir arkadaşım ile geçişlere giderim. benim görevim kurulumları ve konfigürasyonları yapıp 3-5 dklık kesinti ile mail akışının devamını sağlamak, özel istekler varsa onları yapmak.

arkadaşım powershell meraklısı. ben sistemi çalışır vaziyette teslim ediyorum ona ve gidip bir kenarda uyuyorum. o artık powershell ile fantazi yapıyor sistem üzerinde.

eğlenceli iş :)), uykusuz kalmak dışında...

Gönderildi : 20/04/2018 00:01

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Shell kullanmadan da userlar benim okuduğum kadarıyla exchange16 nın alıcılar kısmında gorunmeye başlıyor ve move databese komutu buradan verilebilir sanırım.

3k box var, taşıma ne kadar sürer tahmini? Userların 2k sı 1GB lik boxlara, 1k sı da 2 gb lik boxlara sahip. 

Exchange 16 yı proxy yapmaya başladıktan sonra boxlarını 16 nın üzerine aldığım kişiler hala srv 10 a doğru rootlanır mı yoksa exchange 16 üzerinden çalışmalarına devam edebilirler mi?

selam,

ortama exchange 2016 kurabilirsin (exchange 2010 SP3 bilmem kaç roll up yüklü ise bunları geçelim).

kurulum bittikten sonra mail akışını siz exchange 2016'a vericeksiniz ve Exchange 2010 üzerindeki kullanıcılar için de proxy özelliği kullanılacak, yani exchange server 2010 üzerindeki virtual directorylerdeki external url'ler temizlenecek. bu durumda Exchange 2010 ve 2016 üzerinde olan kullanıcılar mutlu mesut çalışmalarına devam edecekler.

sen ne yapıcaksın? 

sende biraz powershell bilgini konuşturacaksın yada Google amcada arayacaksın ilgili komutları. ne gibi mesela?

öncelikle kullanıcıların mailbox boyutlarını çekeceksin. kim ne kullanıyor? daha sonra bunlar için ayrı ayrı move requestler oluşturabilirsin ve target olarak exc2016 üzerindeki databaseleri gösterirsin, sistem taşır. 

mesela 100 kullanıcı için move request oluşturdun ve target database olarak 4 database seçtin. move request otomatik olarak 100 kullanıcıyı 4'e böler ve genellikle şaşmadan 25'er kullanıcı olacak şekilde 4 database migrate eder.

bunun dışında pek birşey yapmana da gerek kalmıyor. ben mesela bir arkadaşım ile geçişlere giderim. benim görevim kurulumları ve konfigürasyonları yapıp 3-5 dklık kesinti ile mail akışının devamını sağlamak, özel istekler varsa onları yapmak.

arkadaşım powershell meraklısı. ben sistemi çalışır vaziyette teslim ediyorum ona ve gidip bir kenarda uyuyorum. o artık powershell ile fantazi yapıyor sistem üzerinde.

eğlenceli iş :)), uykusuz kalmak dışında...

Gönderildi : 20/04/2018 16:48

Paylaş: