Cloud ComputingMicrosoft AzureYazılım

Azure Portal’da Kaynakları Grubu Silmeden Toplu Olarak Kaldırmak

Merhabalar;
Azure Portal‘da bir kaynak grubu içerisinde ki tüm kaynakları toplu olarak silmenin tek yolu grubu silmekten geçiyor, Fakat gurubu silmeden içerisinde ki tüm kaynakları kaldırmam gerekti.

Bunu yapmak için Cloud Shell‘i kullanacağız, ve bu işimizi oldukça kolaylaştıracak.

Benim IoTHubs isimli bir grubum var ve içerisinde bir IoT Hub kaynağına sahibim.

Bilgisayarımız da delete.json isimli bir dosya oluşturun ve içerisine aşağıdakileri ekleyin.

{
"$schema": "https://schema.management.azure.com/schemas/2015-01-01/deploymentTemplate.json#",
"contentVersion": "1.0.0.0",
"parameters": { },
"variables": { },
"resources": [ ],
"outputs": { }
}

Şimdi, Azure Port’lda Cloud Shelli açıyoruz

Cloud Shell açıldıktan sonra Upload/Download iconunda Upload seçiyoruz ve oluşturduğumuz dosyası seçerek yüklüyoruz.

bize yükleme hedefimizin de bulunduğu onay kutusu gösteriyor burada benim yükleme hedefim /home/ali/

Azure CLI

Şimdi Azure CLI kullanarak aşağıdaki kodu çalıştırıyoruz ve kaynak gurubumuzun içerisinde ki tüm kaynakları siliyoruz.

az group deployment create --mode complete --template-file ./delete.json --resource-group IoTHubs

İşlem tamamlandığında grup altındaki tüm kaynakları silmiş oluyoruz.

Aslında burada complete mode bir ARM şablonu deploy ettik, complete modda update yapmadığı için mevcut kaynakları temizler ve şablonda oluşturduğumuz kaynakları ekler, fakat şablonda kaynak oluşturmadığımız için temizledi ama boş bir grup kaldı elimizde.

Ali UYSAL

IT alanında 16 sene önce donanım ile başlayan tecrübem, network ve sonrasında iş analizi, yazılım geliştirme ve proje yöneticiliği alanlarında devam etmiştir. Endüstriyel yazılımlar, sahadan veri toplama ve analizleri, otomatik etiketleme ve barkod sistemleri, otomatik tartım ve robotik konularında tecrübe sahibiyim. Sanayi 4.0 kapsamında imalat sanayinin dijital dönüşümünde çok fazla projenin hayata geçmesini sağladım.Open Source projelerle uzun süre ilgilendim, analiz ve implementasyonu konularında tecrübe edindim. Bunlar dışında hobi amacıyla başlasam da sonradan ürüne dönüşen, geliştirme kartları ile farklı çalışmalarım olmuştur.Raspberry Pi üzerinde yaptığım donanımsal ve yazılımsal işler ile çok farklı ürünler ortaya çıkartarak tecrübe edindim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu