Haberler

Zoom’a 2 Aşamalı Güvenlik Önlemi Geldi!

Pandeminin başlangıcından beri pek çok iş yeri ve çalışma grubu tarafından yoğunlukla kullanılan Zoom’a yeni bir güvenlik güncellemesi geldi.

Bugün itibariyle eklenen 2 aşamalı kimlik doğrulama sistemi (2FA), tüm kullanıcıları güvenlik ihlalleri ve bilgi hırsızlığına karşı koruyor. Bu sayede saldırganların kullanıcı şifrelerini tahmin ederek veya ihlal edilen kimlik bilgilerini kullanarak hesaba erişmesi engelleniyor.

Peki sistem nasıl çalışıyor?
 
2FA sistemi, hepimizin farklı uygulamalardan alışık olduğu doğrulama kodu modelini kullanıyor. Zoom’a bağlanırken şifrelerini giren kişiler; daha sonra TOTP temelli bir doğrulama uygulaması, SMS veya telefon görüşmesi gibi kaynaklardan gelen tek kullanımlık kod ile güvenli giriş yapabiliyorlar.

Zoom’un yaptığı açıklamaya göre, 2FA’in şimdilik desteklediği mobil doğrulama uygulamaları arasında Google Authenticator, Microsoft Authenticator ve FreeOTP bulunuyor.

Zoom 2FA nasıl etkinleştirilir?

2FA’i etkinleştirmek isteyen kullanıcıların öncelikle Advanced > Security menüsünden Sign in with Two-Factor Authentication seçeneğine tıklamaları gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekli:

1.       Zoom Dashboard’a giriş yapın.

2.       Navigasyon menüsünden Advanced, sonra Security’i tıklayın.

3.       Sign in with Two-Factor Authentication seçeneğinin tıklandığından emin olun.

4.       2FA için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:

·         All users in your account: 2FA’i tüm kullanıcılar için etkinleştirir.

·         Users with specific roles: 2FA’i istenilen roller için ayarlar. Admin, owner, member gibi rolleri seçip OK’i tıklayın.

·         Users belonging to specific groups: 2FA’i belirli gruplardaki kullanıcılar için etkinleştirir. Kalem ikonuna tıklayıp grupları seçin ve OK’i tıklayın.

5.       Save tuşuna basıp 2FA ayarlarınızı kaydedin.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen okuyucularımız, Zoom’un yayınladığı rehber dokümana bakabilirler.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu