Haberler

Zoom Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Getiriyor

Salgın sürecinde evden çalışmaya geçilmesiyle birlikte yıldızı parlayan görüntülü arama uygulaması Zoom, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 169 büyüyen Zoom’un geliri 328,2 milyon dolara ulaştı. Bu dönemde gördüğü talebin yanı sıra güvenlik açıkları nedeniyle de sıkça eleştirildi.

Şirket mayıs ayında uçtan uca şifreleme sistemi geliştirmek için Keybase.io (internet kullanıcılarının kimliğini gizli tutmak için kullanılan uçtan uca şifreli bir sohbet ve bulut depolama sistemi) isimli hizmeti satın aldı. Şirket atmış olduğu bu adımla birlikte internet kullanıcılarını video konferans uygulamasında gerçekleştirilen sohbet sırasında eski şifreleme sistemine kıyasla çok daha güvende tutacak bir sistem getirmeyi hedefliyor.

Zoom yeni yaptığı şifreleme adımını 4 aşamalı olarak gerçekleştirileceğini duyurdu.

Genellikle ders ve toplantı gibi kişilerin iletişiminin gerektiği durumlarda kullanılan program şimdi uçtan uca şifreleme ile daha güvenli bir hale gelecek. Dört adımlık bu sistemin faaliyete alınması süreci dün yapılan Zoomtopia etkinliğinde açıklandı.

Dünyanın en popüler görüntülü görüşme uygulamalarından Zoom uçtan uca şifreleme seçeneğinin varsayılan olarak açık olmayacağını ifade etti. Zoom kullanıcıları ekranın sol üst noktasında yer alan yeşil bir kalkan gördüklerinde uçtan uca şifrelemenin aktif olduğunu anlayacaklar. Tüm katılımcılar güvenlik numaralarını görebilecek.

Zoom tarafından yapılan açıklamaya göre bu özelliğin kullanılabilmesi için öncelikle toplantı kurucusunun veya toplantıda yetkili olan kişiler tarafından etkin bir hale getirilmesi gerekecek.

Buna ek olarak özelliğin toplantıya katılacak olan kişiler tarafından da açılması zorunlu olacak. Bu özellik haftaya kullanılır hale gelecek.

Uçtan uca şifrelenmemiş işletme ile ilgili toplantılar 1000 katılımcı kapasiteye sahip olurken uçtan uca şifrelenmiş işletme ile ilgili toplantılar 200 ile sınırlı olacak. Zoom, internet kullanıcılarından özelliğe ilişkin geri bildirim almak için özelliğin 30 gün boyunca beta aşamasında olacağını söyledi. Şirket daha iyi bir gizlilik imkanı sunmak için uçtan uca şifrelemenin planlanan dört aşamadan ikinci aşamasını uygulamaya geçirmeyi amaçlıyor.

Kaynak

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu