3. Parti Yazılımlar

Zerto One-to-Many Replication

Zerto Virtual Replication yazılımından, kurulum ve konfigürasyonun nasıl yapılacağından bahsetmiştik.Sonrasında ise test ortamında nasıl failover yapılacağına değinmiştik.Bu makaleleri incelemek için;

Zerto Virtual Replication Nedir?

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2016/09/11/zerto-virtual-replication-nedir.aspx

Zerto Failover Test Disaster Recovery

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2016/10/02/zerto-failover-test-disaster-recovery.aspx

Bu makalede v5.0 ile gelen One-to-Many Replication özelliğine değineceğiz.

Günümüzde veri merkezlerimizin sürekliliği önemli bir konu.Bunun için kurumlar olası felaket durumunda farklı lokasyonlarda verilerinin bir yedeğinin kopyasını veya replikasyon yaparak sanal makinelerinin kopyasını tutuyor.Bunları yapabilmek için hypervisor ortamda çalışan bir kurumun için bir çok seçeneği mevcut.Fakat bu çözümlerin çoğunun çalışma mantıklarına göre dezavantajları ve kullanım zorlukları olabiliyor.Özellikle veri sürekliliğini aynı anda aynı RPO ve RTO değerleri ile tutarlı bir şekilde birden fazla lokasyonda tutabilmek çoğu yazılım ve donanım için mümkün olamayabiliyor.Aşağıdaki şemalarda örnek olarak snapshot teknolojisi kullanılarak yapılan bir replikasyonun dezavantajını görebilirsiniz.

Snapshot kullanılarak elde edilen RPO;

clip_image002

Zerto Virtual Replication çözümü ile elde edilen RPO;

clip_image004

 

Zerto Virtual Replication yazılımının v5.0 ile çıkardığı One-to-Many Replication özelliği sayesinde sanal makinelerinizi aynı anda birden fazla kaynağa continuous replike edebilirsiniz.Bu sayede veri güvenliğinizi saniyeler mertebesinde RPO değerleri ile birlikte, snapshot bağımsız olarak performansa etki etmeden aynı anda birden fazla lokasyonda failover edecek şekilde muhafaza etmiş olursunuz.Bütün bunları yaparken hypervisor tipi gözetmeksizin yapabiliyor olmasına tekrar vurgu yapmak gerek.Örnek verecek olursak VMware’de çalışan sanal makinelerinizi aynı anda isterseniz hem Hyper-V ortamına,hem Amazon AWS’e ve Microsoft Azure public cloud ortama yapabilir durumdasınız.

 

 

clip_image006

 

One-to-Many özelliğinin sağladı avantajlar şu şekilde;

 

clip_image008

 

Recover Directly to Production

Aynı anda hem local hem de uzak site’da replikasyon yapılabilmesi sayesinde her site için belirleyeceğiniz farklı retantion politikaları ile donanımsal bozulmalara karşı daha efektif bir failover yapabilirsiniz.Boyut olarak büyük ve kritik makinenizi 1 saat ile 30 gün arasında belirlenen RPO noktalarıyla herhangi bir performans kaybı olmadan anında local site’da  ayağa kaldırarak failover ettiğiniz sanal makineden tam performans alabilirsiniz.

 

clip_image010

 

On-Premise & Public Cloud Replication

Amazon Web Services ve Microsoft Azure public cloud ortamlarında aynı RPO değerleri ile sanal makinelerinizi koruyabilirsiniz.Sistem yöneticilerine farklı site’larda farklı retantion süreleriyle çalışma imkanı tanır.Bu tip bir çalışma ile replikasyonlarınızı bozmadan 30 gün öncesine kadar dönerek public cloud ortamınızda testler yapabilirsiniz.

 

clip_image012

 

Recover Applications & Individual VMs Easily

Local’de korunan bir site’da mantıksal bir bozulma olma durumuna karşı ikinci bir recovery site veya Public Cloud ortamı için farklı sanal makineler için replikasyon grupları oluşturulabilir.Korunan site’daki sanal makineleri ikincil bir recovery site veya cloud ortama replike ederken bunları sanal makineleri bireysel olarak veya tek bir VPG (Virtual Protection Group) altında birden fazla VM gruplandırarak aynı tip uygulama sunucularınızın tutarlılığını sağlarsınız.

 

clip_image014

 

Protect Interdependant Applications

Çalıştırdığınız kritik uygulamalarınız bir den fazla sunucu ile birlikte çalışıyor olabilir.Local site’da korunan ve birbirleriyle bağlı çalışan kritik uygulama veya database sunucularınızı tek bir VPG altında toplayarak aralarında oluşabilecek veri tutarsızlığının önüne geçersiniz.

 

clip_image016

Protection During Migrations

Hali hazırda sanal makinelerinizi replike ettiğiniz bir datacenter olduğunu ve buna ikinci bir datacenter eklendiğini düşünün.Replike ettiğiniz sunucuları herhangi bir kesintiye uğramadan yeni datacenter’a da gönderebilirsiniz.Bunun gibi ilerde kullanmak istediğiniz datacenter sayınızın artması durumunda korunan makinelerinizi bu datacenter’lara da replike etmeye devam edebilirsiniz.

 

clip_image018

 

One-to-Many Konfigürasyonu

Konfigürasyona kısaca göz attığımızda ilk olarak v5.0 ile birlikte yönetim arayüzünde herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz.İlgili VMware, Hyper-v Amazon veya Microsoft Azure gibi birden fazla site’ınızı Zerto üzerinden ilişkilendirdikten sonra işlemler çok basit.Hali hazırda bir site’a Zerto ile replike ettiğiniz bir sunucuyu ikincil bir site’a replike etmek istediğimizde VPG oluşturuyoruz.Ama bu kez VPG menüsünde ek bir seçenek geliyor.Sanal makine seçiminde karşınıza artık Advanced (Multi Target) kısmının geldiğini göreceksiniz.Bu menüye girdiğinizde ve şu an replike edilen sunucularınızı görüyorsunuz.

clip_image020

 

Bu ekranda diğer site’a replike etmek istediğimiz sunucu ya da sunucuları seçiyoruz.

 

clip_image022

 

Bundan sonraki adımlar ise tamamen aynı.Recovery site’ı seçtikten sonra ilgili kısımları ayarlıyoruz.

 

clip_image024

 

Sanal sunucumuz artık her iki site’a eş zamanlı olarak replike ediliyor.Her iki site’da korunan makinelerimizi ayağa kaldırabiliriz.Bunun yanında önceki makalede bahsettiğim test network’ü oluşturarak bu site’larda ilgili sanal makineleriniz için testler yapabilirsiniz.

 

clip_image026

 

Zerto Mobile

Zerto, Android ve iOS için geliştirdiği uygulama sayesinde replikasyon durumlarınızı mobil cihazlardan takip edebilirsiniz.Ortamınıza ilgili hesabınız ile indirdiğiniz Zerto yazılımını kurduktan sonra mobil uygulamada da aynı hesap ile oturum açtığınızda yapınızdaki tüm Zerto yapınızı mobil uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

 

clip_image028clip_image030

clip_image032

 

Sizlere One-to-Many özelliğinin sağladığı avantajları anlatmaya çalıştım.Umarım bu tip bir arayış içinde olanlar için yardımcı olur.Herhangi bir sorunuz olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.