Open Source

Zabbix İle Plansız Servis Kesintilerinin Önlenmesi

Bir önceki yazılarımızda Zabbixin neler yapabildiğine giriş yapmıştık. Bu yeteneklerden en önemlilerinden biri, izleme yeteneğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan, plansız servis kesintilerinin otomatik olarak önlenmesi. Zabbix, izlediği sunucular üzerinde çalışan agentlar sayesinde servisleri izlemekle kalmıyor. İzlediğimiz servisler ile ilgili senaryolar oluşturmamızı, bu servisler ile ilgili hareket planları oluşturmamızı sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, üzerinde agent çalışan bir web, veritabanı veya mail sunucusunda kritik servislerden birinin veya bir kaçının durmasını istemiyorsak, bu servis durduğunda otomatik olarak başlasın diyebiliyoruz. Kısaca, Zabbixe bizim yerimize servislere müdahale etme şansı veriyoruz. Şimdi nasıl yapıldığına bakalım.

Daha önceden tanımlanan ve üzerinde Zabbix agent çalışan host.
Actions ekranına girip, Create action diyoruz.
Name bölümünde bir aksiyon planımıza bir isim verdik. Conditions bölümünde, New Conditions‘ tan önce Hosts seçip, izlediğimiz sistemi seçtik. Sonra Trigger – equal seçerek, IIS is Down şartını girdik. Yani “IIS down olduğu durumda” koşulunu yazmış olduk. Add‘ e bastık.
Operations’ a New dedik. Operation type içinde Remote command seçiyoruz. Target list içerisinde aksiyonu uygulayacağımız sistemi seçiyoruz. Commands bölümüne de IIS down olduğunda sistemin ne yapacağını yazıyoruz: NET START IISADMIN, yani IIS’ yeni başlat. Add‘ e basyoruz ve ve en alttaki Add’ e tekrar basarak işlemi tamamlıyoruz.

Operations bölümünde şöyle bir ekran görmelisiniz:

Dilerseniz, aynı işlemleri Recovery ve Update için de yapabilirsiniz. Bu iki bölüm, Recovery; Operation bölümü tamamlandığında ne yapılacağını belirleyen aksiyondur. Yani bir sonraki adım gibi düşünebiliriz. Update ise, ilk adımda belirttiğimiz koşul ile ilgili herhangi bir güncelleme olduğunda sistemin ne yapmasını istediğimizdir. Bu arada, dilerseniz bu işlemlerin hepsinin akabinde uyarı sistemini yine işletebilirsiniz. Yani IIS Down olduğu koşulda beni mail ile bilgilendir, ama Zabbix IIS’ i otomatik olarak başlattığında yine beni bilgilendir diyebilirsiniz. Bunu yapmak için Operations bölümünde bir aksiyon daha yazıp, Operation type bölümünü Send message olarak ayarlamak gerekecektir:

Operations bölümü ile ilgili önemli bir not vereyim. Aksiyonlar hangi sıra ile eklendiyse, Zabbix aksiyonları bu sıraya göre uygulayacaktır. Örneğin önce Send message, sonra Remote Command dediysek, önce mail atacak, sonra servisi başlatacaktır. Bu seçim tamamen bize ait, ama genel geçer kural, önce aksiyonu almak, sonra bilgilendirme yapmaktır.

Zabbix bu aksiyonların tamamını loglar ve hafızasında tutar. Bunları görüntülemek için, web arayüzünde Reports bölümünden Action log ekranına geliyoruz ve scriptimizin çalışıp çalışmadığına bakıyoruz.

Kendiliğinden duran servisin adı: W3SVC.

Zabbix, sistemleri ve servisleri izlemekle kalmaz, onlara sizin izin verdiğiniz ölçülerde müdahaleler de yapar. Bu makalede bir örneğini inceledik. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

3 Yorum

  1. Operations kısmında komut eklerken bir hatayla karşılaşıyorum : Yanlış yöntem “action.validateOperationsIntegrity”.
    Bir şey yazmasam bile her türlü aynı hatayı alıyorum sebebi ne olabilir pek bir şey bulamadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.