Haberler

Yunanistan, Türkiye’ye Karşı 80 Hacker İşe Aldı

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan atışmalı şu günlerde Yunan haber kaynaklarına göre Yunanistan’ın Ulusal İstihbarat Servisi, 80 bilgisayar korsanı işe aldığını duyurdu.

Yunanistan, 80 siber korsan işe aldı.

Neler yaşandı?

Geçtiğimiz Ocak ayında, Türk bilgisayar korsanları Yunanistan İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan’ın web sitelerine saldırı yapmıştı. Geçtiğimiz haftalarda ise Yunan basını tarafından Türkiye’nin siber askeri olarak adlandırdığı Ayyıldız Tim, Selanik bölgesinde bulunan 30 bin nufüslü küçük bir Yunan belediye sitesine sanal saldırı yaparak soğuk savaşın yaşandığı şu dönemlerde tekrar kendini hatırlattı diyebiliriz.

Yaşanan bu olaylar sonrasında Yunan tarafı sessiz kalmayarak, Anonymous Greece adlı siber korsan grup, Türkiye’ye karşı saldırı girişiminde bulundu.

Yunanistan 80 bilgisayar korsanı daha işe alıyor

Güçlü ülkemizin, ulusal hukuk haklarını kullanarak ilan ettiği “Navtex” ile beraber Yunan tarafı oldukça zora girdiğini söylemek mümkün. Hal böyle olunca dünyaca ünlü olan Türk siber korsan grup Ayyıldız Tim, Yunan resmi kurumlarını hedef alarak siber savaş tarafında varlığını göstermiş oluyor.

Haber kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre yaşanan bu saldırılar sonrasında Yunan hükümeti, siber saldırılara karşı 80 bilgisayar korsanını daha işe alıyor. En son 2009 yılında görev verilen korsanlar, son zamanda yaşanan siber saldırılar ile ihtiyaç duyulduğu ve işe alım sürecini hızlandırdığı aktarılıyor. Yunanistan’ın işe aldığı bilgisayar korsanları ile nasıl ve ne için görevlendirecekleri henüz bilinmiyor. Devletlerin siber güvenlik kavramını ulusal olarak da kabul ettiklerini artık söyleyebiliriz.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.