Haberler

Yeni Volkswagen Tiguan Görücüye Çıktı

Yeni Volkswagen Tiguan 2022 bugün tanıtıldı. Türkiye’de en çok araç satan markalar arasında bulunan Volkswagen, SUV segmentinde bulunan Tiguan modelini neredeyse baştan aşağıya yeniledi.

Vw Tiguan yeni nesil aracı tanıtıldı.
Tanıtım öncesi paylaşılan model çizim

Daha yumuşak çizgiler, daha sportif görünüm

Yeni Volkswagen Tiguan karşınızda. Yeni modelde dikkat çeken detaylar şöyle; Karakteristik, yeni dış görünüm, yeniden tasarlanmış ön ızgara, dokunmatik kontroller, yeni IQ.LIGHT – LED matris farlar ve hibrit motor seçeneği. Yeni hibrit motor ile 130 km/h hıza kadar tam elektrik ile ulaşılabiliyor. Bu özelliği belirtirken VW, 0 emisyon yaydığını vurgulamak istediği görülüyor. Ayrıca Vw, bu seride ilk defa R modelini üreteceğini bu etkinlikte duyurdu. Bu modelde seçici tekerlek tork kontrolüne sahip yeni bir dört tekerlekten çekiş geliştirdiği aktarıldı. “R-Performans Tork Vektörü” denilen sürüş gücünü, ön ve arka akslar ile sol ve sağ arka tekerlekler arasında değişken bir şekilde dağıtarak tamamen yeni SUV sürüş dinamikleri sağlıyor. Tiguan’daki yeni Travel Assist sistemi ise kompakt SUV artık 210 km/s hıza kadar sürüşe yardımcı olabiliyor.

Vw Yeni Tiguan Tanıtım Videosu

Vw Yeni Tiguan Dünya Prömiyeri

SUV segmentinde zorlu çekişme var

Vw T-Roc

Vw, 2007 de piyasaya sürdüğü Tiguan modeli için 6 milyondan fazla sattığını ve 2019 yılı içinde en çok satılan model olduğunu aktarıyor. Son yıllarda oldukça çok tercih edilen SUV modelleri, birçok markanında modelleri arasında mevcut. Kia, Honda, Toyota, Hyundai, Peugeot ve son zamanlarda Citroen markaları ürün gamında bu modellere çok ağırlık veriyor diyebiliriz. SUV segmentinde Volkswagen, Tiguan modeli için rakiplerine nazaran daha geride kaldığını söylemek mümkün. Vw, geçtiğimiz yıl Şubat ayında yeni Kompakt SUV modeli T-Roc piyasaya sürdüğünü hatırlatalım.

SUV Nedir?

SUV araçlar, geniş hacimli, kapitesi yüksek, arazi şartlarında uyumlu otomobil tarzı bir kombinasyon. Bu modeller, gündelik kullanım için uygun olduğu gibi zor azileri şartlarına uygun yeteneklere de sahip. Bununla birlikte yerden yüksek olmaları avantajı ile birlikte otomobil kadar yol tutuşuna sahipler.

4×4 ve SUV arasındaki fark nedir?

SUV modelleri ile 4×4 modeller genelde aynı kategoride tutuluyor. Yapı itibariyle benziyor olsalar da, SUV modellerinden bazıları dört çeker bazıları 2 çeker olmaları farkı derinleştiriyor. Her SUV modelde bulunmayan fakat 4×4 modellerde bulunan arazi modları, yükseklik ayarlama gibi off-road yollara uygun özellikler mevcut. Bu araçların 4 çeker olan modellerinde, ihtiyaç halinde 4×4 performansa otomatik geçiş yaparak yakıttan tasarruf sağlanıyor.

Kaynak: VW Newsroom

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu