Haberler

Yeni Nesil USB 4.0 Çok Yakında Geliyor

Daha Endüstri 4.0 konusu tam olarak anlatamamışken USB Implementers Forum (USB-IF) USB 4.0 standartını duyurduğunu açıkladı. Thunderbolt 3’ün maliyeti ve her cihaz ile uyumlu olmamasından dolayı USB 4 standardı, bu teknolojinin yerini çok çabuk alacak gibi görünüyor.

USB 4.0 ile birlikte hayatımıza girecek olan en büyük yeniliklerden biri, veri yolu genişliğinin iki kat artarak 40 GBps sınırına kadar çıkması olacak. Bu yeni standardın teknik detaylarının 2019 ikinci çeyreğine doğru açıklanacağı tahmin ediliyor ve USB 4.0 teknolojisinin kullanıma girmesi ve yaygınlaşması için ise en azından 1,5 sene daha geçmesi gerekeceği belirtiliyor.

Bu konuda teknoloji  devi intel ise kendi şimdiden hazırlıklara başlamış durumda. 10nm sürecindeki Ice Lake tabanlı Intel işlemciler USB 4.0 uyumlu ilk ürünler olarak piyasaya sürülecek ve uyumlu ilk anakartlarla birlikte kullanıcılar işlemci aramak zorunda kalmayacak.

Buğra PARLAYAN

Çok sevdiği mesleği Oracle Veritabanı Yöneticiliğinde bulunmayan Türkçe kaynakları yazan hayırsever genco

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.