Haberler

Yeni iPad Pro Nihayet Apple’ın Tabletini, Dizüstü Bilgisayarların Rakibi Haline Getiriyor

iPad Pro Apple’ın önemli bir silahı haline geldi, kuşkusuz tablet marketindeki en güçlü ürün, fakat bu özelliği onu bazı durumlarda üst seviye dizüstü bilgisayarlardan daha pahalı bir konuma getiriyor.

Üstelik dizüstü bilgisayarlarda bulunan ve kullanımı büyük ölçüde kolaylaştıran fare, trackpad gibi yardımcılara sahip olmaması da genel olarak iPad’lerin ayrı bir dezavantajı olarak karşımıza çıkıyordu.

Ancak yeni iPad Pro ile birlikte duyurulan Magic Keyboard ile sonunda kullanımı kolaylaştıran bu özellikler de iPad Pro’ya eklenmiş oldu. Apple yeni iPad Pro ve Magic Keyboard ikilisinin “Bu zamana kadar iPad ile en iyi yazı yazma deneyimi” olacağını öne sürüyor (ki kullanıcılar önceki versiyondan da oldukça memnun kalmışlardı).

Yeni klavyedeki trackpad, MacBooklar’daki trackpade benzer olarak çoklu dokunuşlar ile yapılan işlemleri de (3 parmakla ekranlar arası geçiş yapma vs.) destekliyor.

iPad, klavyesinin yeni menteşe sistemi ile havada asılı kalmış gibi bir görünüm kazanıyor ve bu da tasarımı etkileyici kılan özelliklerin başında geliyor. Ayrıca bu yeni tasarım iPad’inizi aynı bir dizüstü bilgisayar gibi bakış açınıza göre ekranı 0 ile 130 derece arasında ayarlayabilmenizi sağlıyor.

Tam boyutlu klavyede artık bağımsız sabit tuş kapaklarına sahip arkadan aydınlatmalı tuşlar ve 1 mm hareket mesafeli makas mekanizması bulunuyor.

Magic Keyboard’un “menteşesinde” bir USB-C bağlantı noktası bulunmakta, bu bağlantı noktası, iPad Pro’nun kendi üstündeki USB-C noktası başka bir amaçla kullanımdayken iPad’inizi klavye üzerinden şarj etmenize olanak veriyor.

Apple, bu trackpad ve fare uyumluluğunun -3. Parti trackpad ve fareler de yeni iPad Pro ile kullanılabilecek- , kendi dizüstü bilgisayarlarındaki düzene alışmış olan ve tablet kullanımına temkinli yaklaşan kullanıcıları iPad Pro’yu denemeye teşvik edeceğini umuyor. Ayrıca bu durum şüphesiz mevcut iPad Pro kullanıcılarını da fazlasıyla mutlu edecektir.

Teknik özellikler

Apple’ın iPad Pro’nun cazibesini artıracağı diğer yeni özellikler, daha güçlü bir A12Z Biyonik çip ve en son iPhone’da görüldüğü gibi ek bir ultra geniş kamera lensi (iPhone’un 12MP kamerasının aksine iPad’de 10MP kamera bulunuyor). Beş “stüdyo kalitesinde” mikrofon ve mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmış, derinlik algılama yeteneği çok gelişmiş olan bir LiDAR tarayıcı.

LiDAR tarayıcı, çevredeki nesnelere beş metreye kadar mesafeyi ölçme yeteneğine sahip. Apple yeni iPad Pro’da AR (Arttırılmış gerçeklik) kabiliyetini ikiye katlıyor ve genellikle otonom otomobillerle ilişkilendirilen bu yeni teknolojinin, mevcut iPad Pro’ninkinden çok daha kesin ve isabetli olduğu için, Apple’ın artırılmış gerçeklik dünyasındaki yerini güçlendireceğini umuyor.

Yeni iPad Pro’lar 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB kapasite ve 11 inç ve 12.9 inç ekran seçenekleri ile satışa sunuldu, 22.04.2020 tarihi itibariyle ülkemizde 11 inçlik model 6.399, 12.9 inçlik model ise 7.999 liralık başlangıç fiyatlarına sahip. Bunun yanında iPad Pro’ya çağ atlatması beklenen yeni Magic Keyboard’un başlangıç fiyatı ise 2.299 tl.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu