Haberler

ABD Yazılım Geliştiricilere Ülke Ortalamasının İki Katını Ödüyor

Software.org hazırladığı raporda, yazılım işlerini yapanlar sadece iki kat kazanmayı değil, aynı zamanda diğer sektörlerde çalışanlarında iki kat kazandığını belirtmiş.

BSA vakfı tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, bugünlerde diğer çalışanların yıllık ortalama ücretinin iki katından fazlasını yapan yazılım endüstrisi çalışanları için her şey çok yolunda görünüyor. Hatta bu ücretlerin ekonominin gidişatına göre daha da yükseleceği konuşulanlar arasında.

ABD’deki yazılım şirketlerinin çalışanlarına ödediği ortalama yıllık ücret 2019’da 114,000 dolardı. 2018 de diğer işlerdeki ödenen yıllık ortalama ücret ise 103.920 dolar civarında oldu. ABD’deki yazılım endüstrisinde çalışan sayılar ise; 3.1 Milyon Kaliforniya, 557.657 Texas ve 188.939 ile Virginia eyaleti olarak sıralandı.

Bu araştırma “Economist Intelligence Unit” tarafından yapıldı. Veriler ve Analizler açıklanan raporda aşağıdaki gibidir:

  • Yazılım endüstrisi 2018’de araştırma ve geliştirmeye 82 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. ABD’deki yerel AR-GE’ nin %22 sini oluşturdu.
  • Yazılım endüstrisi 2016’dan bu yana %19 büyüdü.
  • Yazılım endüstrisi işlerinin sayısı, ABD’deki genel iş büyümesinin iki katına çıktı.
  • 2018 yılında, yazılım endüstrisi 39 eyalette çift haneli büyüdü. Nevada, Washington, Güney Dakota ve Wyoming %30’dan fazla büyüdü.
  • Yazılım, ABD’de her 10 işten birini desteklemektedir.

BSA Vakfı, kamu politikasını etkilemek amacıyla yazılımın ekonomi ve toplum üzerindeki etkisinin raporlarını ve çalışmalarını yayınladı. Teknolojik ilerlemeyi ve büyümeyi desteklemek için hükümet liderleri, insanların gelecekteki işler için gerekli becerileri edinmelerini sağlayan işgücü eğitimine yatırım yapmalarını teşvik edecek programlar açıkladı.

Kaynak

https://www.itworld.com/article/3439827/software-jobs-pay-twice-the-national-average.html

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu