Haberler

Yarı İletken Üreticisi TSCM Artan Talepler Karşısında 1000 Yeni Mühendis Görevlendirecek

Global çapta yarı iletken üreticisi olan Tayvan firması TSCM, artan talepleri karşılamak için çözüm arayışı içerisinde. Huwaei firması, ABD tarafından yasaklanmadan önce TSCM’nin Apple’dan sonra en büyük ikinci müşterisi durumundaydı. ABD hükümetinin ABD teknolojisini kullanan tüm şirketlerin Huwaei’ye ürün göndermesini durduran talimatı sonrasında TSCM’nin gelirinin olumsuz etkilemesi bekleniyordu. Fakat bu önemli müşteri kaybına rağmen TSCM’nin gelir ve üretimi etkilenmedi. Pandeminin de etkisiyle elektronik cihazlara olan talebin artmasıyla global çapta bir yonga krizi baş gösterdi.

Global çaptaki yarı iletken krizi elektronik cihaz ve bilgisayar sektörüyle beraber otomotiv sektörünü de olumsuz etkiliyor. Artan talebi karşılayabilmek için TSCM’nin en çok talep edilen ürünü olan 5nm çip üretim kapasitesini aylık 60000-70000 levhadan 120000 levhaya çıkarması gerekiyor. Firma artan üretim talebini karşılayabilmek için Tayvan Science Park’taki tesislerinde yaklaşık bin yeni mühendis görevlendirmeye hazırlanıyor.

5 nm yongalar daha fazla transistör yoğunluğuna ve transisör sayısına sahip. 5 nm’lik çiplerin ana müşterisi Apple, MediaTek, AMD ve Qualcomm gibi amiral gemisi firmalar. TSCM’nin yapacağı ilave yatırımlarl yılın ikinci yarısında yonga üretiminde bir rahatlama olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: www.gizmochina.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.