Haberler

Windows Uygulamalarında Video Kaydetme Sorunu Çözüldü! Microsoft Yama Yayınladı!

Microsoft, Windows 10 ve Windows 11 sistemlerinde bazı uygulamalarda video kaydetme ve oynatma hatalarına neden olan bir sorunu çözdü.

Soruna neden olan WVC1, geleneksel video kod çözücü tasarımını geliştirmek için geliştirilmiştir ve diğer kodeklerde de kullanılan DCT tekniğine dayanır; örneğin H.261, H.263, MPEG-1, MPEG-2 ve MPEG-4 gibi kodeklerde de kullanılır. Ayrıca VC-1 olarak da adlandırılan WVC1, yaygın olarak kullanılan MPEG-4 AVC (H.264) video kod çözücü standardının alternatifini sunar.

Microsoft: “KB5027303 veya daha sonraki güncellemeleri yükledikten sonra, bazı uygulamalarda WVC1 kod çözücüsünü (VC-1) kullanırken video oynatma, kayıt veya yakalama işlevleri başarısız olabilir.” diyor. “Aynı zamanda, belirli kameralar veya web kameraları, varsayılan olarak WVC1 kod çözücüsünü kullandıklarında çalışmayabilir.” diyede ekliyor

Etkilenen platformlar arasında Windows 10 22H2, Windows 11 21H2 ve Windows 11 22H2 yer alıyor. Sorun, son iki ay içinde yayınlanan KB5028244, KB5027303, KB5028245 yüklenmesinin ardından ortaya çıkıyor.

Etkilenen Windows cihazlardaki video kaydetme ve oynatma sorunlarını çözmek için Windows yöneticilerinin bir KIR Group Policy’si yüklemesi ve yapılandırması gerekmekte.

Aşağıdaki bağlantılardan Group Policy’leri indirebilirsiniz:

Microsoft’un destek web sitesinde KIR Group Policy’lerini dağıtma ve yapılandırma konusunda detaylı rehberlik sunulmaktadır. Ayrıca Sayın Hakan UZUNER’in Known Issue Rollback KIR – Bilinen Sorun Geri Alma makalesinden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu