Haberler

Windows Güncellemeleri Microsoft Connected Cache’de Sorunlar Yaratıyor

Microsof, bu yılın başından itibaren piyasaya sürülen bazı Windows güncellemelerinin Microsoft Connected Cache (MCC)’i bozuğunu belirtti.

Microsoft Connected Cache (MCC) Nedir?

Microsoft Connected Cache (MCC), Microsoft’un içerik dağıtım ağından (CDN) indirilen içeriği önbelleğe almak ve yerel ağ üzerinden daha hızlı bir şekilde dağıtmak için kullanılan bir yazılım tabanlı bir çözüm. MCC sunucuları, Windows sunucuları, fiziksel veya sanal makineler üzerinde çalışabiliyor.

MCC özellikle kurumsal ağlarda geniş bir kullanıma sahip. Örneğin, bir işletme bir Windows güncellemesi indirdiğinde, MCC, bu güncellemeyi yerel ağ üzerindeki MCC birine önbelleğe alır. Daha sonra, aynı güncellemeyi ihtiyaç duyan diğer kullanıcılar, bu yerel ağ üzerindeki MCC düğümlerinden güncellemeyi alabilirler. Bu, genel internet trafiğini azaltırken, güncellemelerin hızlı ve etkin bir şekilde dağıtılmasını sağlar.

Ancak, son Windows güncellemeleri MCC’de sorunlara neden oldu ve Microsoft Connected Cache (MCC) node’ları keşfetmek için DHCP options 235’i kullanan bazı Windows cihazları başarısız oldu. Sonuç olarak update’leri internet kullanarak indirmek zorunda kaldılar.

Peki Bu Problem Hangi Sorunları Beraberinde Getirecek?

İlk olarak ev kullanıcılarını etkiliyen bir şey yok zaten olar biresyel olarak güncellemelerini internet üzerinde yapıyor. Ancak kurumsal ağlarda büyük bir sorun. Çünkü onlarca client’ın olduğu networklerde ciddi bir internet trafiği oluşturacaktır.

Mevcut Çözümler

İlk seçenek, Microsoft Connected Cache nodelarında DOCacheHost politikasında belirli talimatlara göre yapılandırmak. Ek olarak DOCacheHostSource’u 1 olarak ayarlamak veya kaldırmak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu