Haberler

Windows 95’te Gizli Müzikal Paskalya Yumurtası Keşfedildi

Windows 95’in İnternet Posta programındaki yeni bir Paskalya yumurtası, Windows bilgisayar korsanı ve geliştiricisi Albacore tarafından yazılımın yayınlanmasından yirmi beş yıl sonra keşfedildi.

Yazılım geliştirirken, geliştiricilerin bir programda belirli eylemleri gerçekleştirerek keşfedebilecekleri gizli bir özellik, mesaj veya hatta mini bir oyun eklenmesi karşılaşılan bir durumdur. İlk örnek, 1979 yılına dayanmakta, yazılım programcısı Warren Robinett, Atari’nin geliştiricilerini itibar etmeme politikasını bozan Atari 2600 oyununda gizli bir kod yazdığı bilinmektedir.

O zamandan beri Paskalya yumurtaları özellikle Microsoft Windows olmak üzere büyük yazılım paketlerinde nispeten yaygınlaştı. Ve belki de hepsinden daha büyük Paskalya yumurtası, keşfedilmeyi neredeyse imkansız bir şekilde erişilen gizli Windows 95 tema şarkısı “Bulutlar” idi.

  • “Bulutlar” a erişmek için Windows 95’in herhangi bir sürümünü yükleyin ve aşağıdaki işlemleri yapın:
  • Masaüstünde sağ tıklayın ve Yeni ardından “Klasör” ü seçin.
  • Klasörü adlandırın ve Enter tuşuna basın.
  • Klasörü “görüntüleme zevkiniz için gururla sunarız” olarak yeniden adlandırın ve ardından Enter tuşuna basın.
  • Klasörü son kez “Microsoft Windows 95 Ürün Ekibi!” Olarak yeniden adlandırın. ve tekrar Enter tuşuna basın. Ardından klasörü açın.
  • Boş klasör içerikleri yerine, Windows 95 ürün ekibinin, animasyonun gizli Windows tema ayarıyla (piyano temelli bir kafe) üst üste oynatılmasını sağladığını göreceksiniz.

Paskalya yumurtasına erişmek için kullanıcıların İnternet Postası’nı başlatması, Yardım’a ve ardından Hakkında’ya tıklaması gerekmektedir. Hakkında ekranı açıldığında, listelenen comctl32.dll dosyasına tıklayın, ardından klavyenize MORTIMER yazın.

Şu anda Windows 95’e erişiminiz yoksa, tüm videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Kaynak: bleeping.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.