Windows Client

Windows 7 Uzak Medya Akışı Remote Media Streaming

 

Bu makalemizde Windows 7 işletim sistemin bir özelliği olan Uzak Medya Akışını inceleyeceğiz. Dilerseniz biraz kavramı genişletelim Uzak Medya Akışı ne işe yarar değinelim.Media Player 12 ile bir bilgisayarda bulunan video,müzik ve resimleri ağ üzerinde veya internet üzerinde yayımlamamızı  sağlayan bir platformdur.Windows 7 ultimate, profesional, enterprise sürümlerinde bu işlem yapılabilmektedir.Uzak medya Akışı işlemi için iki tarafta bulunan bilgisayarların az önce değindiğimiz işletim sistemlerinden birine sahip olması gereklidir.Şimdi isterseniz bu özelliği nasıl aktif edeceğiz ona değinelim.

 

1-Başlat programlar – Tüm Programlar – Windows Media Playeri açalım.Resmimizde görüldüğü gibi sahip olduğum bazı müzik , resim ve çalma listem var.

 

image001

 

2-Medya Akışı başlatmak için Akış yap butonu altındaki açılan menüden Medya Akışını Aç butonuna tıklayalım.

 

image002

 

3-Aşağıdaki resimdeki ekran karşımıza gelir ve media akışı ile müzik,video ve resimlerin diğer bilgisayarlar tarafından erişime açılacağı konusunda uyarı verir.Biz burada Medya Akışını Aç butonuna tıklayarak ilerleyelim.

 

image003

 

4-Karşımıza Medya Akışını düzenleyebilmemiz için bir takım işlemleri yapacağımız bir ekran açılır. Burada Medya kitaplığımıza bir isim verelim. Ağ konumunda aygıtları göster kısmından Tüm ağlara ve Yerel ağlara Medya kitaplığını açabiliriz. Dilersek Tümüne Engelle butonuna basarak kitaplık paylaşımını durdurabiliriz.

 

image004

 

5-Medya Akışı Ekranında bir takım kısıtlamalar yapmak mümkündür. Özelleştir butonuna basınca gelen ekran ile dilediğimiz yayımlara izin verebilir, dilersek derecelendirdiğimiz yıldız sayısına göre izin verebiliriz.

 

image005

 

6-Medya akışı sırasındaki güç ayarlarını resimdeki işaretlenmiş alandaki başlığa tıklayarak değiştirebilir, dilersek ortamda oluşturulan bir ev grubu ağına Medya Akışımızı dahil edebiliriz.

 

image006

 

7-Şimdi sıra geldi ağımızda oluşturduğumuz medya akışımızı test etmeye bunun için ağımızdaki farklı bir windows7 bilgisayar üzerinden Windows Media Playeri Çalıştıralım. Resmimizde görüldüğü gibi Diğer bilgisayarda oluşturulan Medya akışları bilgisayarımızda otomatik olarak algılandı. Müziklerimiz ve diğer başlıklarımız gözükmektedir.

 

image007

 

Buraya kadar yaptığımız işlemleri toparlayalım kafa karışıklığı olmasın. Evimizde aynı ağa bağlı iki windows7 bilgisayarımızdan birincisi üzerinden medya akışı başlattık. Gerekli izinleri verdik sonra diğer bilgisayarımızdan media playeri açınca diğer medya seçenekleri altında medya akışı yapan bilgisayardaki medya içeriklerine eriştik.Burada bir iki noktaya temas etmekte yarar var.Medya akışına en fazla 10 bilgisayar dahil olabilir.Windows7 starter ve home edition bu işlemleri yapamaz ve yararlanamaz.

 

İNTERNET ÜZERİNDEN UZAK MEDYA AKIŞI SAĞLAMA

1-İnternet üzerinden Meyda Akışı sağlamak için Akış Yap butonu altındaki Ev Medyasına İnternet Erişimi izni ver butonuna tıklatalım.

 

image008

 

2-İnternet üzerinden medya akışına izin verebilmemiz için öncelikle Çevrimiçi Kimlik Bağlamak zorundayız. Bu nedenle Çevrimiçi Kimlik Bağla butonuna tıklatalım.

 

image009

 

3-Karşımıza gelen ekranda Çevrim içi kimliğimiz gözükmemektedir. Çevrimiçi Kimlik Sağlayıcı Ekle butonuna basarak bir çevrimiçi kimlik edinelim.

 

image010

 

4-Açılan internet sitesinden işletim sistemimize uygun olan versiyonu tıklatalım.

 

image011

5-Açılan sayfadan gerekli  wllogin32.exe veya 64 bit Windows sürümü kullanıyorsak eğer wllogin64.exe dosyasını yazılımı download edip klasik olarak kurulumunu yapalım.

 

image012

 

image013

 

image014

 

6-Resimde görüldüğü gibi Çevrimiçi Kimlik Sağlayıcımız eklenmiş oldu. Şimdi Çevrimiçi Kimliğe Bağlan Linkine tıklayarak login olalım.

 

image015

 

15-Resimde görüldüğü gibi Çevrimiçi kimliğe Live id si ile bağlandım.

 

image016

 

16-Şimdi Medya akışına internet üzerinden izin vermek için gerekli gereksinimler giderildi.Media Player üzerinden tekrar Akış Yap butonundan Ev Medyasına İnternet Erişimi izni ver butonuna tıklatalım. Gelen ekrandan Ev Medyasına İnternet üzerinden erişilmesine izin ver butonunu tıklatalım.

 

image017

 

17-İşlemimizin başarı ile gerçekleştiğine dair uyarı ekranımıza geldi.Tamam diyip kapatalım.

 

image018

 

18-Karşılıklı bağlantınının gerçekleşebilmesi için iki taraftada ayarların aynı olması gerekmektedir.Bu bilgisayarda yapılan ayaları diğer medya akışına bağlanacağımız bilgisayar üzerindede yapmamız lazım.Bu bilgisayarım ingilizce olduğu için menüler ingilizce olacak.

 

image019

 

19-İnternet üzerinden medya akışına bağlanabilmemiz için öncelikle Çevrimiçi Kimlik Bağlamak işlemini bu bilgisayarda da yapmak zorundayız. Bu nedenle Link an online ID butonuna tıklatalım.

 

image020

 

20-Karşımıza gelen ekranda Çevrim içi kimliğimiz gözükmemektedir. Add an online ID Provider butonuna basarak bir çevrimiçi kimlik edinelim.

 

image021

 

21-Açılan internet sitesinden işletim sistemimize uygun olan versiyonu tıklatalım.

 

image022

22-Açılan sayfadan gerekli  wllogin32.exe veya 64 bit Windows sürümü kullanıyorsak eğer wllogin64.exe dosyasını yazılımı download edip  klasik kurulumunu yapalım.

 

image023

 

image024

 

image025

 

23-Resimde görüldüğü gibi Çevrimiçi Kimlik Sağlayıcımız eklenmiş oldu. Şimdi Link online ID linkine tıklayarak login olalım.

 

image026

 

24-Resimde görüldüğü gibi ERDEMEITAFEN bilgisayarından Live id si ile bağlandım.

 

image027

 

25-Şimdi Medya akışına internet üzerinden izin vermek için gerekli gereksinimler giderildi.Media Player üzerinden tekrar Stream butonundan Allow İnternet Access to Home Media  butonuna tıklatalım. Gelen ekrandan Allow internet Access Home Media butonunu tıklatalım.

 

image028

 

26-İşlemimizin başarı ile gerçekleştiğine dair uyarı ekranımıza geldi.OK diyip kapatalım.

 

image029

 

27-Sıra geldi karşılıklı etkileşimi kontrol etmeye.Resimdede görüldüğü gibi internet üzerinden Rıza bilgisayarındaki medya akışına bağlanmak için  media playeri açalım. Bakalım media akışı sağlayacak olan Rıza bilgisayarına yapılan bağlantı otomatik olarak algılanacak mı?

 

image030

 

Resimde görüldüğü gibi RIZA bilgisayarına internet üzerinden ERDEMEITAFEN bilgisayarından bağlandık.Rızanın Muzik Kutusu isimli uzak medya Diğer kitaplıklar (other libraries) altında gözükmektedir.Makalemizdeki adımlara rağmen bağlantı kuramayanlar aşağıdaki adımı izleyerek bağlantı durumunu kontrol etmelidir.İşlemimizde olduğu gibi media tutkunu bir insansak eğer evimizde açık olan ve ayarları yapılmış olan bilgisayarımıza gerekli şartları yerine getirmek koulu ile uzaktan bağlanabilir,evdeki media ortamımızın tadını çıkarabiliriz.Bu bağlantı performansı bilgisayalarımızın donanım özelliği ile internet hızımızın yapısı arasında doğru orantılıdır.

 

29-Aşağıdaki adımları izleyiniz.

 

image031

 

image032

 

image033

 

Yukarıdaki resimdeki gibi işlem durumları Ok olursa sorunsuz bağlantı gerçekleşir.Aksi durumda uzak medya akışınızda sorun var demektir.Makalemi  bilgisayarını internet testi sırasında bana tahsis eden Erdem ÇİLİNGİROĞLU’na teşekkür ederek noktalamak istiyorum.Bir başka makalede görüşmek dileğiyle esen kalın.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu