Windows 8

Windows 7 İşletim Sistemini Windows 8 İşletim Sistemine Yükseltmek – Windows 7 to 8 Upgrade

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_8/archive/2014/02/09/windows-xpden-windows-8-isletim-sistemine-gecis-xp-to-windows-8-migration.aspx Makalemizde Windows Xp işletim sisteminden Windows 8 İşletim sistemine geçişi anlatmıştık. Buradaki geçiş kısıtlı bir geçişe imkan verirken, Windows 7 işletim sisteminden Windows 8 işletim sistemine geçişin biraz daha artı getirdiğini görebiliyoruz. Yukarıdaki makalemizden hatırlayacak olursak Windows 7 işletim sisteminden Windows 8 işletim sistemine geçiş yaptığımızda aşağıdaki tablodaki özellikleri kapsayan bir geçişe izin verilmektedir.

Geçiş Yapılan İşletim Sistemi

Geçişin Kapsamı

Windows 7

Kullanıcı hesapları, Windows ayarları, kişisel dosyalar ve uygulamalar muhafaza edilir.

 

Geçiş öncesinde dikkat etmemiz gereken birkaç temel nokta var öncelikle bunlara kısaca değinelim.

1-Geçiş işlemi yapılacak olan işletim sistemi 32 bit ise 32 işletim sistemine geçiş, 64 bit ise 64 bit işletim sistemine geçiş yapılabilir.

2-Windows 8 işletim sistemine Windows 7 işletim sisteminden direkt geçiş yapılabilir. Windows 7 Sp1 yüklü olma zorunluluğu yoktur. Windows 7 işletim sisteminden geçiş sırasında sadece Kullanıcı hesapları, Windows ayarları, kişisel dosyalar ve uyum sağlayan uygulamalar muhafaza edilir.

3- Geçiş sihirbaz yardımı ile yapılabilir. Yükseltme yardımcısını aşağıdaki link üzerinden indirip geçiş yapmanız mümkündür. http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=261871 

Biz makalemizin konusu olan manuel geçişi sağlayacağız. Sistem üzerinde çok kritik uygulamalar yok ise ayarları yapıp sistemi ayağa kaldırmak kolay ise, temiz kurulum yapmanız daha yararlı olacaktır.

Sistem gereksinimlerine fazlaca değinmeyeceğim Windows 7 işletim sisteminin sorunsuz çalıştığı bir yapıda Windows 8 işletim sistemi de çalışacaktır. Yine de sistem gereksinimlerine göz atmak için yandaki linki kullanabilirsiniz. http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/system-requirements  

Şimdi geçiş işlemlerine başlayabiliriz. Öncelikle sistemimize göz atalım. Elimizde çalışan bir Windows 7 işletim sistemi mevcut.

clip_image002

Bu sistemimizin sistem tipi 64 bit’tir.

clip_image004

Bu hali hazırdaki sistemimizde Test isminde bir kullanıcı bulunmaktadır.

clip_image006

Gerekli sistem incelememizden sonra geçiş adımlarını başlatabiliriz. Bizim sistemimiz 64 bit olduğu için 64 bit Windows 8 kurulum medyasına ihtiyacımız vardır. Ben gerekli kurulum dosyalarını Microsoft’un yapısı üzerinden indirdim. Size indirmek isterseniz  Aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

32 bit sürüm : http://care.dlservice.microsoft.com//dl/download/5/3/C/53C31ED0-886C-4F81-9A38-F58CE4CE71E8/9200.16384.WIN8_RTM.120725-1247_X86FRE_ENTERPRISE_EVAL_EN-US-HRM_CENA_X86FREE_EN-US_DV5.ISO?lcid=1033

64 bit sürüm : http://care.dlservice.microsoft.com//dl/download/5/3/C/53C31ED0-886C-4F81-9A38-F58CE4CE71E8/9200.16384.WIN8_RTM.120725-1247_X64FRE_ENTERPRISE_EVAL_EN-US-HRM_CENA_X64FREE_EN-US_DV5.ISO?lcid=1033

 

Kurulum medyamızdan Open Auto Play.. seçeneğine tıklayarak geçişi başlatalım.

 

clip_image008

Geçiş yapılacak olan işletim sisteminin ürün anahtarını girip bir sonraki adıma ilerleyelim. Test için Microsoft üzerinden indirmiş olduğunuz medyalarda size kurulum anahtarı sunulacaktır.

clip_image010

Gerekli sözleşme bilgilerini kabul edip bir sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image012

Sistemimiz üzerinde bir analiz yapıldı ve Windows 7 işletim sisteminin kurulu olduğunun anlaşılması üzerine bize iki seçenek sunuldu. Hiçbir şey seçildiğinde yeni bir kurulum gibi sistem yoluna devam edecektir. Biz geçiş sırasında kişisel hesap ve bilgileri koruyacağımız için “Yalnızca Kişisel Dosyaları Koru” seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

clip_image014

Sistem Windows 7 Dilimiz Türkçe geçiş yapılacak olan Windows 8 dilinin ise İngilizce olduğunu algıladı. Ben bu şekilde bir yükseltme yapacağım için “Tamam” seçimini yapıyorum.

clip_image016

Test makinası kullandığım için Windows 8 kurulum sihirbazı yaptığı çalışmada Yükseltme yapabileceğini ve var olan kişisel dosyaları olduğunu bunları koruyacağını belirtti. Seçimi değiştir ile bu yapıyı değiştirebiliriz. Biz yükseltme yapacağımız için “Yükle” butonu ile işlemleri başlatıyoruz.

clip_image018

Gerekli ön yapılandırma hazırlanıyor.

clip_image020

Ön yapılandırmadan sonra Windows yeniden başlıyor.

clip_image022

Yeni geçiş yapılacak olan sistem yapılandırılıyor.

clip_image024

Yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra klasik Windows 8 kişiselleştirme ekranı bizi karşılıyor. Gerekli ayarımızı yapıp bir sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image026

Gerekli yapılandırmaları tamamlayıp bir sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image028

Bu ekranda görüldüğü gibi klasik kurulumdan farklı bir ekran karşımıza geldi.Normal kurulumlarda burada yeni bir hesap oluşturmamız veya bir Live-Id kullanmamız istenirdi. Bu ekranımızda ise Windows 7 işletim sisteminde var olan hesabı kullanma imkanı bize sunuluyor. “Var olan hesabı kullan” seçeneği ile ilerleyelim.

clip_image030

Ayarlarımız yapılandırılıyor.

clip_image032

Windows 7 kullanıcımızda var olan profildeki masaüstümüz karşımıza geldi.

clip_image034

Bu ekranımızda Windows 7 işletim sistemimizde var olan Test kullanıcısı ile oturum açtığımızı görebilmekteyiz.

clip_image036

Umarım yararlı olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileği ile.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.