Haberler

Windows 11 KB5013943 Güncellemesi 0xc0000135 Uygulama Hatalarına Neden Oluyor

Windows 11 kullanıcıları, en son Windows 11 KB5013943 toplu güncelleştirmesini yükledikten sonra uygulamaları başlatmaya çalışırken 0xc0000135 hataları almaya başladı. Bu güncellemeler, Windows Communication Foundation (WCF) ve Windows Workflow (WWF) bileşenlerini kullandıklarında .NET Framework 3.5 uygulamalarının açılmamasına neden olan bir hata için bir düzeltme içeren  Windows 11 KB5013943 güncellemesi.

KB5013943 güncellemesi .NET uygulamalarını bozuyor

Windows 11 kullanıcıları KB5013943 güncellemesini yükledikten sonra  artık açılamayan çok çeşitli uygulamaları bildirdiği için Microsoft’un düzeltmesi başka sorunlara neden olmuş gibi görünüyor. Etkilenen uygulamalar kullanıcıya göre değişiyor, ancak sorun yaşadığı bildirilen uygulamalardan bazıları ProtonVPN, PowerShell, Event Viewer, Sound Blaster Command, KeePass, Visual Studio, Discord, ShareX ve daha fazlası.

Uygulamayı açmaya çalışırken, Windows 11, aşağıda gösterildiği gibi “Uygulama düzgün başlatılamadı (0xc0000135). Uygulamayı kapatmak için Tamam’ı tıklayın.” şeklinde bir hata görüntüyor.

Windows 11 KB5013943 güncelleştirmesinin kaldırılması sorunu çözer ancak cihazı yeni yamalanan güvenlik açıklarına karşı korumasız bırakır. Kullanıcılar, Windows 11 kullanıcıları, .NET 3.5 etkinleştirildiğinden veya yeniden yüklendiğinden emin olarak bu sorunu çözmenin mümkün olduğunu keşfettiler. Bunu yapmak için  Denetim Masası > Programlar > Windows özelliklerini açıp kapatabilir ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi .NET Framework 3.5 (.NET 2.0 ve 3.0 içerir) ve Net Framework 4.8 Advanced Services’in işaretli olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Alternatif olarak, bir Windows 11 komut istemi açabilir (yönetici olarak çalıştırın) ve özellikleri etkinleştirmek için aşağıdaki komutları yürütebilirsiniz.kaldırmanız ve ardından yeniden yüklemeniz gerekir.

dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all

dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation

dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation

Bu işe yaramazsa, bir onarım işlemi gerçekleştirmek için Denetim Masası’ndan .NET özelliklerini

Son olarak, her şey başarısız olursa KB5013943 güncellemesini kaldırabilirsiniz. Ancak, cihazınızı en son güvenlik tehditlerine karşı korumasız bırakacağı için bu kesinlikle önerilmiyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.