Windows Client

Windows 10 Media Creation Tool

USB cihazların çok ucuzlaması ve CD/DVD’ye nazaran yeniden silinip yazılabilirliğinden dolayı CD/DVD ve CD/DVD sürücü neredeyse hiç kullanılmıyor. Belirtmiş olduğumuz avantajlardan dolayı işletim sistemi kurulumları da USB üzerinden yapılır duruma gelmiştir.

Eğer elinizde CD/DVD sürücü dosyası (iso) varsa işletim sistemi kurulumları için aşağıda linkini verdiğim “Windows7 USB DVD Download Tool Installer” isimli uygulama ile iso dosyasını tavsiye edilen en az 4 Gb’lık USB veya DVD cihaza yazarak kullanabilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool

Eğer elinizde Windows 10 Pro veya Home için iso dosyası yoksa Microsoft tarafından geliştirilen “Media Creation Tool” isimli yeni bir uygulama ile internetten online (cevrim içi) olarak gerekli dosyaları indirip isterseniz iso dosyası isterseniz USB kurulum cihazı yapabilirsiniz. Windows 10’un sürümleri ve arasındaki farklara ait bilgiye aşağıda linkini verdiğim ÇözümPark portalının kurucusu ve yazarlarından Hakan Uzuner hocamın sitesinden inceleyebilirsiniz.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/windows-10-srmleriwindows-10-edition.html

Ayrıca bu yazılım ile eğer lisanslı Windows 7 Service Pack 1 veya 8/8.1 olan işletim sisteminiz var ve elinizde kurulum medyası yoksa güncelleme yapılacak bilgisayar üzerinde bu yazılımı çalıştırarak işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltebilirsiniz. 29 Temmuz 2016 tarihine kadar Win10’a ücretsiz yükseltebilisiniz.

http://www.microsoft.com/tr-tr/windows/Windows-10-faq

Bu makalemde sizlere “Media Creation Tool” isimli uygulama ile nasıl Windows 10 iso dosyası veya USB kurulum cihazı yapılacağı anlatılacaktır.

Öncelikle aşağıda verdiğim linkteki bu dosyayı indirilir.

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Dosya üzerinde sağ tıklayarak “Run as Administrator” veya “Yönetici olarak çalıştır” denilir.

clip_image002

 

clip_image004

Açılan ekranda “Yes” veya Evet” diyerek devam edelim.

clip_image006

Karşınıza gelen ekranda eğer çalıştırdığınız lisanslı Windows 7 / 8 / 8.1 işletim sistemli internete bağlı bilgisayarı ücretsiz yükseltmek için “Upgrade this PC now” veya “Bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneği seçip ilerleyerek yapabilirsiniz.

clip_image008

 

Başka bilgisayarlara kurulum yapabilmek için iso veya yüklemeli USB oluşturmak istiyorsanız “Create installation media for another PC” veya “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneği seçilip ileri tuşuna basılarak ilerleyiniz.

clip_image010

Gelen ekranda indirmiş olduğumuz iso dosyasının tipini seçip ileri tuşu ile ilerliyoruz. Görüldüğü üzere Home veya Pro sürümleri oluşturulabiliyor. Son kullanıcı için geliştirilen “Windows 10 Media Creation Tool” uygulaması ile Enterprise ve Education versiyonu için işlem yapılamamaktadır.

clip_image012

clip_image014

Gelen ekranda eğer elinizde bir iso dosyası yoksa “ISO File” veya “ISO Dosyası” seçeneğini seçerek bir önceki bölümde belirlemiş olduğunuz kriterler de iso dosyasının indirimine başlamış olursunuz. Eğer ISO seçeneğini seçip ilerlerseniz açılan ekranda iso dosyasının nereye kaydedileceği sorulacaktır.

clip_image016

Bizim elimizde iso dosyası olduğundan gelen ekranda USB seçeneğini seçip ilerliyoruz.

clip_image018

clip_image020

Gelen ekranda bilgisayarınıza takılı birden fazla USB takılı ise uygun USB cihaz seçilerek ilerlenir.

clip_image022

Bu işlemden sonra internetinizin hızı oranında gerekli dosyalar indirmeye başlanılıyor.

clip_image024

clip_image026

İndirme işlemi tamamlandığında dosya kontrolü sağlandıktan sonra işleminize göre ( iso veya usb ) medyanın hazırlanmasına geçilir.

clip_image028

USB cihazınızın hızına göre sürecek bu adımdan sonra işleminiz tamamlanmış olacaktır.

clip_image030

Bu kısımdan sonra aşağıda linkini verdiğim Microsoft’un sitesinde anlatıldığı gibi işlem yapabilirsiniz. Eğer temiz kurulum yapacaksanız USB cihazından başlatmalısınız. Yükseltme yapacaksanız işletim sistemi üzerinden USB içindeki setup dosyasını çalıştırmanız yeterlidir.

http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows-8/boot-install-partition-media-usb-dvd?ocid=W8_setup_partition

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu