Haberler

Windows 10 Güncellemelerinin Bant Genişliği Kullanımına Yeni Sınırlama Özellikleri Geliyor

Windows’a Microsoft Store veya Windows Update üzerinden yeni bir güncelleme yüklendiği zaman güncellemenin büyüklüğüne göre Windows mevcutta bulunan bütün bant genişliğini kullanabiliyor.

Windows güncellemelerinin boyutu genelde 200 MB ile 500 MB arasında değişiyor bununla beraber önümüzdeki Mayıs 2020 güncellemesi gibi versiyon değişikliklerini içeren özellik güncellemelerin boyutları 2 GB’ın üzerine çıkabiliyor. Bu boyutta bir güncellemenin indirilmesi esnasında özellikle yavaş veya limitli bir internet bağlantısında bütün bant genişliği güncelleme prosesi tarafından kullanılabilir. Bu durum ise o anda açık bulunan ve ağa bağlı çalışan bütün diğer uygulamaların durmasına sebep olacaktır.

Windows 10’a 2017 yılı güncellemeleri ile gelen bir özellikle güncellemeler esnasında kullanılacak bant genişliğine yüzdesel olarak sınırlama getirilebiliyor. Aşağıdaki adımları izlenerek güncellemelerin kullanacağı bant genişliği sınırlandırılabiliyor.

Start  > Settings  > Update and Security  > Advanced Options > Delivery Optimization menüsünden Advanced Options veya Türkçe arayüz kullanılıyorsa, Başlangıç  > Ayarlar  > Güncelleştirme ve güvenlik  > Gelişmiş seçenekler > Teslim İyileştirme menüsünden Gelişmiş Seçenekler seçeneği seçildikten sonra gelen arayüzden güncellemelerin kullanacağı bant genişliği limiti yüzde oranı olarak belirlenebiliyor

Burada ilk sıradaki seçenek arka planda çalışan Windows Update servisinin kullandığı bant genişliğini ikinci sıradaki seçenek Microsoft Store’un kullanacağı bant genişliği limitini göstermektedir.

Bu ayarlarla güncellemelerin bütün bant genişliğini tüketmesi engellenebiliyor.

Mayıs 2020 sonunda yayımlanacak olan Windows 10 2004 güncellemesi ile beraber ise güncellemelerin kullandığı bant genişliği olarak yüzdesel oran yerine doğrudan Mbps cinsinden de ayarlanabilecek.

Ay sonundaki güncellemeyle beraber kullanıcılar güncelleme bant genişlik limitlerini taoplma bant genişliğinin yüzdesi olarak veya doğrudan belirledikleri Mbps değeri cinsinden de tanımlayabilecekler.

Kaynak    

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu