Virtualization

Vmware vSphere ESXI 5.0 Kurulumu ve Yönetimi – Bölüm 2

 

ESXI 5.0 kurulumu ile ilgili hazırladığımız makalenin birinci kısmında, ESXI genel tanımını, donanımsal ihtiyaçlarımızı, kurulum öncesi yapmamız gereken hazırlıklardan ve işlemlerden bahsetmiştik ve temel olarak kurulumumuzu tamamlamıştık. Artık ortamımızda bir tane vSphere ESXI 5.0 sunucumuz bulunmaktadır. Şimdi bu sunucumuza vSphere Client ile bağlanıp, ayarlarımızı yapalım.

 

 

vSphere Client ile yapılacak olan konfigürasyon ve yol haritamız aşağıdaki gibidir:

 

 

 

vSphere Client Kurulumu

 

Genel Kontroller

 

Time Ayarları

 

Datastore Tanımlanması

 

Network Yapılandırılması (Networking)

 

Diğer Ayarlar

 

 

vSphere Client Kurulumu :

 

 

Oturduğunuz yerden client ‘ınız ile ESXI ve vCenter sunucularınıza bağlanıp , sanal ortamınızı yönetmenizi sağlar.

 

 

 

Yazılımı bilgisayarınıza yüklemek için , kurmuş olduğumuz ESXI hostumuzun web arayüzüne (http://esxihostname) bağlanıp, “Download vSphere Client linkini tıklamalısınız. Bilgisayarınıza indirdiğiniz vSphere Client setup dosyasını çalıştırıp, yükleme işlemini gerçekleştirmelisiniz.Kurulum oldukça kolaydır. Client yazılımının kurulumunu yaptıktan sonra, artık sanal ortamınızı yönetmeye hazırsınız.

 

NOT: Eğer DNS ‘te ESXI sunucunuza ait bir A kaydı oluşturmadıysanız, “http :// esxiIPadresi “ ile sunucuya erişebilirsiniz.

 

 

 

image001

 

 

 

Bilgisayarınıza yüklediğiniz vSphere Client yazılımını çalıştırın. Bağlanacağınız sunucunuzun IP adresini yada hostname yazınız ve kimlik bilgilerini giriniz.

 

 

 

image002,

 

 

 

vSphere client üzerinden yapılan ilk bağlantıda karşınıza gelecek olan sertifika uyarısı göz ardı (ignore) edilebilir ya da “install this certificate…” seçeneği seçildikten sonra Ignore butonuna basılarak, bu sunucuya yapılacak olan bağlantılarda bir daha bu uyarının çıkmaması sağlanır.

 

 

 

image003

 

 

 

Genel Kontroller :

 

 

vSphere client ile artık sunucunuzu yapılandırabilirsiniz. Bu işlemlere başlamadan önce bir sorun olup olmadığını öncelikle kontrol etmek gerekir. Bunu yapabilmek için Summary tabına geçiniz.Bu kısımda sunucuya ait RAM, CPU değerlerini doğru görüp görmediği ve genel olarak bilgileri kontrol ediniz.

 

 

 

image004

 

 

 

 

 

Configuration tab’ına geçiniz. Sol taraftaki ilk kısımda “Healh Status” linkini tıklayınız. Sağ panelde sunucunuzun genel sağlık durumunu kontrol ediniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ortalığın yemyeşil olduğundan emin olunuz J Bu aşamada hata veya uyarı gözlemlediyseniz, sorunu inceleyip, çözüme kavuşturunuz. Çünkü önemsenmeyen her küçük hata ileride başka büyük sıkıntılara yol açabilir. ESXI sunucusuda sanal yapınızı taşıyan binanın temelini ve sütunlarını oluşturacaktır. Dolayısıyla temelleri veya sütunları çürük bir bina ufak bir depremde ciddi hasarlar görür.

 

 

 

image005

 

 

 

 

Events tabına geçip, burada da herşeyin yolunda olduğunu gözlemledikten sonra sunucumuzun diğer ayarlarını yapılandırmaya başlayabiliriz.

 

Time Ayarları :

 

 

ESXI hostunuzun zaman bilgisini nereden alacağını ve kendisini eşitleyeceği NTP sunucunusunu belirleyeceğiniz bu adımda, domain ortamınızda kullandığınız NTP sunucunuzu yada external bir NTP sunucusunu tanıtabilirsiniz.

 

Configuration tabına geçiniz. Sol taraftaki panelden “Time Configuration” tıklayınız.

 

Time Configuration bölümünde sağ tarafta “Properties” linkine tıklayıp, açılan ekranda saat ayarlarını el ile yapılandırabileceğiniz gibi bu işlemi ESXI sunucunuzun ulaşabildiği bir saat sunucusundan kendisinin gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Önerilen bir saat sunucusu tanımlamaktır.

 

Açılan ekran “NTP Configuration bölümünde , “NTP Client Enabled” başına tick koyup, sağ taraftaki “Options” tıklayınız.

 

 “NTP Daemon Options” penceresinde “NTP Settings” kısmında “Add” butonuna tıklayınız ve NTP Server tanımlayınız. Aşağıdaki ekranda ok ile yönergeleri takip ederek bu işlemi gözlemleyebilirsiniz.

 

 

 

image006

 

 

 

Datastore Tanımlanması :

 

 

Datastore tanımlamadan önce datastore kavramını biraz inceleyelim.

 

 

VMware tarafından aşağıdaki storage yapıları deskteklenmektedir.

 

 

DAS (Direct Attached Storage) : Direkt sunucunuza bağladığınız diskler bu yapıya örnektir. Direkt olarak tüm disk alanı ESXI tarafından formatlanıp , yönetilebilir. (Block Level)

 

 

NAS ( Network Area Storage) : Network’e bağladığınız orta ölçekli, web arayüzünden bağlanıp yönetilen ve NFS dediğimiz file system yapısına sahip storage’lardır. Burada yönetim direkt olarak ESXI hosta ait değildir. Bu alan datastore olarak ESXI sunucunuza gösterilir. ESXI bu alanı formatlamaz, ama buraya başka bir sunucudan upload ettiğiniz dosyaları NFS sayesinde görüp, bu dosyalar üzerinde işlem yapabilir. Mesela, imaj dosyalarınızı bu alana upload edip, bu alanıda ESXI sunucunuza bağlayabilir ve VM kurulumlarında bu imajları kullanabilirsiniz. ( File Level)

 

 

SAN (Storage Area Network) : Profesyonel storage yapısıdır. Ortamınıza bağladığınız storage’ınızı Fiber Channel, ISCSI yapıları ile direkt erişip, sunucunuz için oluşturduğunuz LUN adı verilen disk alanlarının ESXI tarafından direkt müdahale edilip, yönetildiği yapıdır. (Block Level) Storage erişim yöntemi olarak Fiber Channel seçtiyseniz, ESXI sunucunuza HBA (Host Bus Adaptor) almanız ve ESXI – Storage arası bağlantıda Fiber Channel kablo kullanmanız gerekmektedir. Kesinlikle hızlı disk erişim yöntemi budur. Eğer ISCSI tercih ettyseniz, ESXI Network kartına taktığınız kablo ile Storage ‘a network üzerinden erişebilirsiniz. Bu noktada network yapılandırmanız gayet düzgün ve performanslı olmalıdır.ISCSI protokolü host ile storage arası network üzerinde açılan bir sanal tunelden dataları taşımaktadır.

 

 

Her iki bağlantı yönteminin arasındaki en önemli fark (tabi parayı bir kenara bırakıp,  değerlendireceksek) Fiber Channel(SAN) bağlantısı 4, 8 yada 16 GB/sn ; ISCSI yapısı 1GB/sn bize performans verecektir. ISCSI’nin bazı yöntemleri ile performansı arttırmak mümkündür. Kısacası bütçeniz disk bağlantı yönteminizi belirlemenizde etkili olacaktır.

 

 

Konunun başında ESXI kurulumunu biz zaten DAS yapısındaki lokal disklerimize yapmıştık. Eğer storage kullanmayacaksak, bu yapı bizim datastoreumuz olarak karşımıza gelecektir. Sanal makinelerimizi bu lokal disklerde oluşturup, yola devam edebiliriz. Ancak bizim hedefimiz SAN yapısında Fiber Channel bağlantı ile bu işler nasıl oluyor onu görmektir.

 

 

Datastore tanımlanmadan önce:

 

 

Storage – ESXI arası kablolama yapılmalıdır. ESXI hostunuzun üzerinde bulunan HBA(Host Bus Adaptor)’lerinize fiber kablolarınızı takıp, diğer uçlarınıda ya SAN swtich’e yada direkt storage’ınıza bağlayınız.

 

 

Storage üzerinde yapılması gerekenler ;

 

 

LUN (Storage üzerinde ayrılan disk alanı) oluşturulması gereklidir.

 

Oluşturulan LUN ile host üzerindeki HBA adaptorler ilişkilendirilmelidir.Böylece host tarafından LUN’a erişim sağlanacaktır.

 

 

 

Datastore tanımlanması :                               

 

Storage tarafında kullanacağımız alan oluşturulup, ESXI hostumuza atandıktan sonra, vSphere client ekranında “Storage Adapters” kısmından host’un storage bağlantısını yaptığımız hostbusadaptor (HBA) ‘leri görüp, görmediğini öncelikle kontrol etmeliyiz. Yeni atanan LUN’ların ESXI host tarafından tanınması için, sağ üst tarafta “Rescan ALL” linkine tıklayarak, tüm adaptör’lerin tekrar taranmasını sağlamalısınız.Aşağıdaki resimde , host bus adaptorlermize LUN’un atanmış olduğunu görebilirsiniz.

 

 

 

image007

 

 

 

 

NOT : Best practise olarak; storage üzerinde oluşturulan LUN’a ESXI tarafından erişiminizi kesinlikle tek FC hat üzerinden yapmayınız, iki tane FC hat dolayısıyla sunucunuza da iki adet HBA alıp , yapıyı fiziksel olarakta yedekli hale getirmelisiniz.

 

NOT: İkinci best practise, NETAPP storage kullanıyorsanız, storage üzerinde sanal platformunuzun kullanımına sunucağınız LUN’u taşıyan volume tanımlarken , kesinlikle ALUA özelliğini de aktif etmenizi öneririm. Aktif etmesenizde çalışıyor ama bir alana birden fazla noktadan erişim yapılırken , en iyisini, en performanslısını tercih etmek için ALUA özelliğini aktif etmelisiniz.

 

 

 

Datastore Eklemek:

 

Storage ile ESXI arası bağlantımızı tamamlayıp, vSphere Client-Storage Adaptors kısmında kullandığımız yonteme göre disklerimizin bağlandığını gördükten sonra, artık sıra ESXI host’un bu disk alanlarını tanıyıp, kullanabilmesine gelmiştir.

 

 

 “Storage” kısmına geçilir, yukarıda sağda “add datastore” butonuna basılarak storage adaptörlerinin bağlandığı lunların yada ESXI üzerinden bulunan diğer fiziksel diskler (DAS- Direct Attached Storage) ile NFS kullanılarak network üzerinden ESXI ‘a tanıtabileceğiniz disklerin (NAS) host’a datastore olarak tanıtılması işlemini gerçekleştirilir.Biz lunlarımızı burada görüp, onları formatlayacağız.

 

 

 “Storage kısmında “Add Storage” tıklanır. Datastore erişim yöntemi seçilir. Bu aşamada biz DISK/LUN seçip devam ediyoruz.

 

 

 

 

image008

 

 

 

Bu ekranda Disk/LUN seçip Next ile ilerliyoruz.

 

Dosya sistem versiyonunu VMFS 5 seçip devam ediyoruz.

 

Bu sihirbazı ve basit adımlarını tamamladıktan sonra, datastore tanımlamış olacağız.

 

 

 

image009

 

 

Datastore isimleri, datastore üzerinde sağ tıklayıp, rename edililir. Eğer aynı lun’u kullanan başka ESXI host’lar mevcutsa, lun isminin bir defa belirlenmesi yeterlidir. Datastore isimlendirmede belli bir politikanız olmalıdır. Örneğin, ESXIHostname_Bağlantıyontemi(SAN/DAS/NAS)_Numara ; mesela serveradı_das_01 gibi.

 

 

Datastore kullanımındaki politikamız ise, DAS yani ESXI kurulumu yaptığımız lokal disklerimizde herhangi bir sanal makine oluşturmayacağız, belki imaj dosyalarımızı depolamak için kullanabiliriz. Yeni eklediğimiz SAN yapısındaki datastore üzerinde tüm sanal makineleri oluşturup, sanal platformun ileride anlatacağımız esnekliklerinden yararlanacağız.

 

 

Network Yapılandırılması :

 

 

Configuration tabında, Software menülerinden “DNS And Routing” tıklayınız. Bu kısımda sağ üst taraftaki properties tıklayıp, sunucumuzun DNS ve Gateway ayarlarını yapmalısınız.

 

 

 

image010

 

 

 

“Network Adapters” ; hostun üzerindeki network kartlarını görüp, görmediğinin kontrolünü buradan yapabiliriz. Ayrıca Network hızlarını , hangi sanal switch’e bağlı olduklarını görebilirsiniz.

 

 

 

image011

 

 

 

NETWORKING

 

Networking , ESXI host yapılandırılmasının en önemli adımıdır.

 

 

 

Ortamdaki farklı network sayısı kadar sanal switch tanımlanır. Bir tane sunucu network ‘ünüz varsa, bir sanal switch bize yeter. Ancak birden fazla sunucu network ‘ümüz varsa, o kadar sanal switch tanımlamak gerekecektir. Sanal switch’lerimize de network kartlarımızı atamalıyız. Şimdi öncelikle yeni bir sanal switch ekleyelim. Ancak tekrar hatırlatıyorum , eğer ortamınızda bir tane sunucu network varsa, ilk oluşturulan sanal switch bizim için yeterli olur.Direkt olarak bu sw’i konfigüre etmeye başlayabiliriz.

 

 

Sanal Switch yapısı : Virtual Machine Port Group ve VMKernel Port ile dış dünyaya bağlandığı ESXI host’a ait olan ve sanal sw’e atanmış network kart(NIC) bileşenlerinden oluşan 120 port’lu bir switch’tir.

 

 

Virtual Machine Port Group : Sanal makinelerin kendi aralarında konuştuğu ve Sanal Switch’in dış bacağını (NIC) kullanarak gerçek ortam ile haberleşmesini sağlayan, gerçek bir sw üzerindeki portlar olarak düşünebilirsiniz.

       

 

VMKernel Port : vSphere Client ile bağlanıp , ESXI hostu yonettiğimiz ayrıca ISCSI, vMotion (sanal sunucunun bir host’tan diğerine kesintisiniz taşınması) ve NFS yapılarını yönettiğimiz port’tur.

 

 

 

image012

 

 

Sanal Switch oluşturmak ;

 

 

Kurulum ile birlikte bir adet sanal switch hazır olarak karşımıza gelecektir. Eğer ihtiyacımız varsa, sağ tarafta “Add Networking” linkine tıklayıp , başka sanal switch’lerde oluşturabiliriz.

 

 

 

image013

 

 

 

Sanal makineler için bir network oluşturacak ise, Virtual Machine seçeneği ile devam edebiliriz. Ancak ESXI hostmuzu network trafiğini ve vSphere vMotion, NFS , ISCSI yapılarını yönetmek istiyorsak , VMKernel port tanımlayabiliriz. Biz virtual machine seçerek devam edelim.

 

 

 

image014

 

 

 

Network Access kısmında yeni bir switch oluşturacaksak, bu sw ‘e ekleyeceğimiz nic ‘leri belirliyoruz. Ben bu aşamada vmnic2 ‘yi seçerek , yeni sw’in host dışındaki diğer ortam ile yani gerçek network ile bağlantı kuracağı çıkış noktası olarak belirlemiş oluyorum. Bir de sanal makineler için yeni port grup oluşturacaksam, Use vSwitch0 ‘i tıklayarak, bu seçimi gerçekleştirmiş oluyorum. Aşağıdaki Preview kısmında üst taraftaki seçimlerimiz ile oluşan sanal network ortamımızı gözlemleyebiliriz. Biz ilk seçenek ile yolumuza devam ediyoruz.

 

 

 

image015

 

 

 

 

“Connection Settings “ kısmında Network’e vereceğimiz ismi belirleyebiliriz. Burada “Virtual Machine Port Group” ismi yani “Network Label” ortamımızda bulunan diğer ESXI hostlarımızda da aynı olmalıdır.

 

Ayrıca sanal makinelerin bağlandığı ortamda bir VLAN yapısı var ise, burada Vlan ID’yi de belirmemiz    gerekiyor. VLAN yapısı kullanıyorsak, switchler arası VLAN datasının taşınması için , vmnic2 ‘nin (network        kartımızın) bağlandığı gerçek sw üzerindeki portunun Trunk port yapılması gerekmektedir. Bu adımı        Network Admin ‘iniz ile birlikte gerçek sw üzerinde yapılandırmalısınız. Yoksa , virtual makinelerinin            bağlandığı sanal sw ile esxi hostlarınızın bağlandığı gerçek sw ‘ler VLAN datasını birbirine aktaramazlar. Biz       senaryomuzda VLAN kullanmadığımızı öngörerek, bu adımı Next ile geçiyoruz.

 

 

Summary kısmında yaptığımız ayarları ve sonuçlarını gözlemliyoruz.

 

 

Sanal Switch Ayarları:

 

 

Sanal switch ayarları yapmak için ilgili switch’in hemen üst köşesindeki “Properties” tıklayınız.

 

 

 

image016

 

 

vSwitch0 ‘ın özelliklerine eriştiğimiz bu ekranda, Ports tabından vSwitch , VM Network(Virtual Machine Port Group) ve Management Network (VM Kernel Port) ilgili ayarları değiştirebilir veya yeniden yapılandırabiliriz. Network Adapters kısmında ise, vSwitch0 isimli sw ‘e başka network kartları varsa onlarda ekleyebilmemize ve yapılandırmamıza olanak sağlar.

 

 

NOT :Burada vSwitch üzerinde yaptığınız ayarlar diğer VM Network ve Management Network ayarlarını ezecektir. Bu göz ardı edilmemesi gereken bir özelliktir.

 

 

 

 

 

image017

 

 

Networks Tabında ;

 

 

Add butonunu tıklayıp , boşta olan başka bir NIC daha varsa, onuda bu sw ‘e assing ediyoruz. Böylelikle yapımızda yedeklilik ve performans sağlamış olacağız. Add tıkladıktan sonra , açılan “ Add Adapter Wizard kısmında vmnic2 ‘yi seçip Next ile devam ediyoruz.

 

 

 

image018

 

 

“NIC Order” kısmında assign edilen NIC ‘in active olarak kullanılacak mı yoksa, Standby ‘da mı bekletileceğini belirliyoruz. Biz ikinci kartımızı da bu sw’te aktif olarak kullanacağız. Aşağıdaki şekilde görülmektedir. Next ile yola devam edip, bu işlemi tamamlıyoruz.

 

 

 

image019

 

 

 

NIC ekleme işlemi tamamlandıktan sonra, aşağıdaki ekranda görüleceği üzere artık sw ‘e iki tane NIC assign etmiş olduk. Bir kartta sıkıntı olursa, sanal ortamımız ile gerçek ortam arasında iletişim yine devam edecek.

 

 

 

image020

 

 

 

Ports Tabında;

 

 

vSwitch seçip , Edit tıklayınız.

 

 

 

image021

 

 

 

General tabında, Switch ‘in port sayısını görüyoruz . Sw Port sayını arttırabiliriz.Ancak bu işlem restart gerektirir. Biz default değerinde bırakıyoruz. MTU değerini de default değerinde bırakıyoruz.

 

 

 

image022

 

 

 

Security tabında,

 

Promiscuous Mode: Oluşturduğunuz sanal sunucu ile eğer şirket network’ünüzü dinlemek isterseniz, yada network trafiğini capture etmek isterseniz, bu mode aktif edilmelidir. Default olarak Reject bırakılmıştır.

 

MAC Address Change : MAC adres değişikiliği mesela iki sanal makineyi kullanarak ,bir windows cluster oluşturdunuz ve bunlar ortamdaki IP ‘yi dinleyip, bir failover sırasında bu IP’yi çalışan sağlam VM üzerine alır ve sw ‘e bu değişiklik için bilgi verir.Bu yapmasının sebebi, swlerde Mac Table güncellemesinin yapılmasını sağlamaktır. Accept olarak kalmalıdır.

 

 Forget Transmits : SW üzerinden dışarıya giden tüm frame’ler filtrelenmez ve direkt geçirilir.Reject yaparsak, tüm dışarı giden trafik filtrelenir ve source mac kontrolü yapılır. Accept bırakıp devam ediyoruz.

 

 

 

image023

 

 

 

 

 

Traffic Shaping ,

 

 ESXI , Standart vSwitch’ler’in giden trafiği şekillendirmesine izin verir. Bu kısım enable edildiğinde, her port için network Bandwith’ ini kısıtlayabilirsiniz, yada geçici olarak network hızını arttırmak isteyebilirsiniz. Tanımlanan shaping policy ‘inin 3 tane karakteristiği vardır:

 

Average Bandwith : Bir port için kabul edilen ortalama yük üzerinden, saniyede aktarılan bitlerin saysını oluşturur.

 

Burst Size : Anlık yüklemeler için kabul edilebilecek maximum bitlerin sayısıdır.

 

Peak Bandwith: Anlık trafiğin yükselmesi durumundabir port için kabul edilebilecek olan saniyedeki bitlerin maximum sayısıdır.

 

 

 

image024

 

 

 

NIC Teaming;

 

 

Sanal switch’ler, kendi üzerindeki portlardan bağlanan sanal makinelerin birbirleri ile ve gerçek network ortamınız ile haberleşmelerini sağlar. Sanal makinelerin dış dünya ile haberleşmesinden hostun üzerinde takılı olan ve sanal sw ‘in kullanımına ayrılmış olan uplink ‘leri (uplink : switch’in dışarıya bağlandığı fiziksel nic) kullanırlar . Eğer biz network bağlantımızı yedekli hale getirmek istiyorsak, yani bir uplink bağlantımız koptu ESXI ve üzerindeki sanal sunucuların diğerinden erişimlerini sürdürmesini istiyorsak, o zaman her sanal sw’e iki tane uplink assign etmeli ve bunları NIC Teaming alanında yapılandırmalıyız. Aşağıdaki resim yapıyı biraz olsun kafanızda canlandırmanızı sağlayacaktır.

 

 

                                              

image025

 

 

 

 

 

Load Balancing : Bir virtual sw üzerindeki ayrı ayrı uplinklerin size sağladığı performanstan daha fazla verim almanıza sağlar.Load Balancing özelliğini aşağıdaki seçenekler ile kullanabilirsiniz.

 

Route based on the originating virtual switch port ID : Virtual sw üzerindeki portları numaralandırılması ve bu numaraya göre uplinklere yönlendirilmesi esasına dayanır. Örneğin, 1 , 2, 3, nolu sanal portlar sw üzerinde 1 nolu uplinkten data transferini  gerçekleştirecek, 4, 5, 6, nolu sanal portlar ise 2 nolu uplink’i kullanacak gibi.

                                         

 

Route based on IP hash :

 

Fiziksel sw üzerinde Ether Channel yapacaksak, bu işlemi sanal switch tarafında bu özelliği seçerek kullanmalısınız. Ether Channel, fiziksel sw üzerindeki portları gruplamak ve tek bir portmuş gibi davranmalarını sağlamaktır. Fiziksel sw üzerinde de konfigürasyon gerektirir.

                                         

 

Route based on MAC :

 

Kaynak makinenin Mac adresine göre uplink seçimi yapılır.Fiziksel sw üzerinde herhangi bir konfigürasyon yapmaya gerek yoktur.

 

Use explicit failover order :

 

Active Adapters listesinde en üstteki adaptoru kullanmayı sağlar.

 

 

Biz burada default ayarda bırakıyoruz. ” Route based on the originating virtual sw port ID” işimizi yeteri kadar görecektir. Ancak diğer özelliklerinde ne işe yaradığını size özetlemek istedim.

 

 

 

Network Failover Detection : Network’te problem oluştuğuna neye göre karar vereceğini belirtiyoruz.

 

Link Status Only : Link koptuğunda bu bir failover senaryosunun başladığını gösterir.

 

Beacon Probing : Network failover meydana geldiğine karar  verme mekanizmasıdır. Beacon uyarılarını ESXI sunucudan diğer fiziksel swlere gönderilir. Ancak bu swlerinde bu uyarıyı kabul etmesi ve geçirmesi beklenir. Dolayısyla network swlerinizde bu özelliğin konfigüre edilmiş olması gerekir.

 

 

Default değerinde yani birince seçenekte bırakıp , yola devam ediyoruz.                                     

 

 

Notify Switches : Network failover gerçekleştiğinde ESXI ‘in fiziksel swlere haber vermeyi , deneyip denemeyeceğine karar veririz. “Yes” olarak bırakmalıyız.

 

Failback : Uplinklerden biri fail olduğunda vm’ler sanal sw üzerinde diğer uplink’ten dış dünya ile iletişime devam eder. Sorun giderilip, uplink bağlantısı geri geldiğinde bunu ortama anons edilip, edilmeyeceğine karar vermenizi sağlar. Yes olarak bırakmalıyız.

 

 

 

image026

 

 

 

Uplink adaptörlerinizin Active group’ta mı olacak, yoksa bir tanesi standby’da bekleyecek, ya da bir tanesi kullanılmayacak yedek olarak mı bekletilecek burada bu sıralamaya karar veriyoruz. Her iki adaptörüde aktif olarak kullanmak istiyorsanız, yukarıdaki şekilde bırakmalıyız.

 

 

 

image027

 

 

 

Management Network :

 

 

General Sekmesinden bahsetmemiz yeterli olacaktır. Diğer ayarları vSwich özelliklerinden modify ettiğimiz için yukarıdan bu ayarları yapmış olacağız. Burada yaptığımız General tab dışındaki konfigürasyonlar sadece Management Network ‘i etkileyecektir. Şu anda böyle birşeye ihtiyacımız yok. Yukarıda vSwitch seviyesinden yaptığımız konfigürasyon bizim için yeterli olacaktır.

 

Network label , network’ünüzü tanımlamak için bir isim kullanıyorsanız, burada belirtebilirsiniz, ancak bu isim diğer sunucularınızda da aynı olmalıdır.

 

VLAN ID , ESXI sunucunuza bağlanıp , yönetmenizi sağlan network’e ait bir VLAN varsa, buraya ID’si yazılmalıdır.

 

 

Sunucumuzu vCenter’a üye yaptıktan sonra sunucumuz üzerindeki sanal makineleri diğer hostlara taşımak istediğimizde burada vmotion’ın aktif edilmiş olması gereklidir.vCenter’a ESXI hostumuzu üye yaptıktan sonra bu seçeneği kesinlikle aktif etmeliyiz.

 

 

Fault Tolerance Logging, vCenter ortamınızda cluster oluşturduktan sonra bir sunucu için Fault Tolerence aktif ettiyseniz, burayı tıkladığınız primary vm ‘de meydana gelen aktviteler capture edilip, secondary vm’e aktarılırken loglanır.Henüz böyle bir yapımız olmadığı için boş bırakıyoruz.

 

 

Management Traffic , vmkernel sanal switch üzerinde çalışan bir protokoldür.Sanal switch vmkernel yapısını da yönetebilir.Buna izin buradan izin verebiliriz. Default olarak boş bırakılmalıdır.

 

 

ISCSI Port Binding, ISCSI initiatorın bağlanacağı vmkernel portu aktif etmenizi sağlar. Yapılandırmak istediğiniz de Host Configuration – ISCSI Adaptors Properties – Network Configuration tab – Add tıklayarak ISCSI bağlantısında kullanacağınız bir vmkernel portu belirleyebilirsiniz. Best Practise olarak, sanal sw özelliklerinden yeni bir vmkernel port ekleyip bu management network’ü ISCSI bağlantısına assign etmenizdir.

 

 

IP Settings tabından vSphere Client ile bağlandığınız ESXI hostunuzu yönettiğiniz network’ünüzü yapılandırabilirsiniz.

 

 

Diğer Ayarlar :

 

 

Advanced Settings : ESXI hostunuza taktığınız mesela Fax-Modem kartınızı direkt bu host üzerinde kuracağınız Sanal Makine’ye atayabilirsiniz.

 

 

 

image028

 

 

 

Power Management : ESXI hostunuzun güç yönetim policy’sini belirleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

image029

 

 

 

Licensed Features: ESXI hostunuza ait olan lisans bilgilerinizi girebilirsiniz yada bu adımı es geçip, tüm lisans bilgilerinizi vCenter sunucunuza girip, ESXI hostu vCenter ortamına eklediğinizde lisans database’inden bu host’a lisans assign edebilirsiniz.

 

 

Authentication Services : ESXI hostunuzu Active Directory domain ortamına dahil edebilir ve windows sunucularınız gibi authentication yapmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

image030

 

 

 

Virtual Machine Startup/Shutdown : Sanal makinelerinizin açılması sırasında oluşan gecikmeleriniz ile ilgili süreleri , ayrıca makinelerin host üzerinde açılma sırasını belirleyebilirsiniz.

 

 

 

image031

 

 

 

 

Virtual Machine Swapfile Location : Sanal makinelerimizin ram’lerinin birer file bazında karşılığı olan swap dosyalarının nerede tutulacağına karar verebilirsiniz.

 

 

 

image032

 

 

 

Security Profile : ESXI sunucunuz üzerinde bir kısım servisleri buradan başlatabilir ve durdurabilirsiniz. Ayrıca ESXI kendi üzerinde bir firewall yazılımı içermektedir. Bu alandan fw üzerinde ilgili portlardan erişim açabilir veya kapatabilirsiniz.

 

 

Host Cache Configuration : Sanal makinelerin swap işlemleri için buradan tanımlanacak olan SSD diskleri tanımlayıp, kullanımını sağlayabilirsiniz. Performance açısından önemli avantaj sağlayacaktır.SSD diskleri lokal olarak sunucunuzu takıp , bu özelliği kullanabilirsiniz.

 

 

System Resource Allocation : Hostunuzun sistem kaynaklarını kullanımını siz belirleyebilirsiniz.

 

 

Agent VM Settings : Sanal makinelerde deploy edilecek olan agentların network ve datastore durumları belirleyebiliriz.

 

 

Advanced Settings: Windows ‘taki Registry bölümünün bir benzeridir.ESXI hostunuzla ilgili detay ayarları yapabilirsiniz.

 

 

Diğer Ayarlar altında listedeğimiz kısım genel default ayarları ile bıraktığımız bölümleri göstermektedir. Makale bütününe baktığımızda en kritik adım Networking kısımıdır. ESXI host yapılandırırken bu adımı dikkatle konfigüre etmelisiniz.

 

 

Genel olarak ESXI 5.0 host kurulumunu ve konfigürasyonunu , konfigürasyon yaparken karşılaştıklarınızın tanımlarını yapmaya çalıştım. Umarım sanallaştırma konusunda sizlere bir katkı sağlamış olurum.

 

 

VMware vSphere 5.0 ile ilgili başka makalelerde görüşmek üzere.

 

 

Saygılarımla.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu