3. Parti Yazılımlar

Veeam vPower instant VM Recovery

 

Veeam Software tarafından geliştirilen vPower teknolojisi ve Instant VM Recovery özelliği ile yedek dosyası içerisinden çok hızlı veri kurtarma

Veeam Software ’in Backup yöneticilerinin işlerini kolaylaştırdığı ve Veeam ‘in farkındalık yarattığı patentli teknojilerinden olan “vPower ’dan bahsedeceğim.

Daha sonra vPower ile gelen ve gerçekten hayat kurtaran ve de işleri çok kolaylaştıran önemli bir özellik olan “Instant VM Recovery” ile bir yedek dosyası içerisinden çok hızlı bir şekilde veri kurtarma operasyonunu anlatacağım.

İlk olarak vPower teknolojisini, getirdiği özellikleri ve restore işlemlerine kazandırdığı yeni kabiliyetleri anlatarak başlamak istiyorum.

clip_image001

 

vPower – Sanallaştırma – Güçlü Veri Koruması

vPower, sanal dünyada veri koruması için Veeam’in vizyonudur ve Veeam teknolojisi bu vizyonu gerçeğe dönüştürür.

vPower veri korumasını üst düzeye taşımak ve yıkım onarımını daha makul düzeyde gerçekleştirebilmek için sanal ortamı ve Veeam yeniliğini kullanır.

vPower maliyeti düşürmek, güvenilirliği sağlamak ve veri koruması ve yıkım onarımı değerlerini arttırmak için klasik yaklaşımın temel kusurlarını ortadan kaldırır.

 

vPower’ın çalışma şekli:

• Sıkıştırılmış ve kopya olmayan yedek dosyayı normal bir VMDK dosyası gibi yayınlar.

• Sanal makineyi hiçbir değişiklik yapmadan yedekleme dosyasından doğrudan çalıştırır.

• Uygulama nesnesi geri yüklemesi, geri yükleme doğrulaması ve test/sorun giderme için izole edilmiş

Bir ortam oluşturur.

vPower teknolojisi getirdiği harika özellikleri kısaca tanıyalım;

 

SureBackup: %100 Güvenilirlik

Geri yüklenemeyen yedeklemelerin hiçbir değeri yoktur.

vPower yedekleme dosyalarınızın geri yüklenebilirliğini doğrulayabilmenizi sağlar.

Sadece seçilen birkaç yedeklemenin değil, her bir yedeklemeyi, her bir sanal makinenin yedeklemesini, her zaman doğrulayabilirsiniz.

vPower mevcut ürününüzde veya test ortamında kullanılabilir kaynakları kullanarak geri yükleme doğrulama işlemini otomatikleştirir.

Geri yükleme doğrulaması sırasında yalıtılmış bir ortamda bir VM oluşturur ve bunu yedekleme dosyasından doğrudan çalıştırır.

VM’i başlatır, işletim sistemini önyükler ve her şeyin normal olarak çalıştığını onaylar.

Yedekleme dosyalarını “çalışabilir” veya “çalışmalı” bakışıyla kabul etmenize gerek kalmaz.

Bunun yerine yedekleme dosyalarınızın her zaman çalıştığını bilmenin rahatlığını yaşarsınız.

 

InstantRestore™: En Hızlı Geri Yükleme Süresi

vPower ile ister bütün bir sanal makine, ister özel bir VMDK dosyası veya belirli bir uygulama ya da kullanıcı verisi olsun, ihtiyacınız olanı tam olarak çabucak geri yükleyebilirsiniz.

 

Instant VM Recovery:

vPower ile normal yedekleme deposundan bir sıkıştırılmış veya kopya olmayan yedekleme dosyasından bir sanal makineyi doğrudan çalıştırabilirsiniz.

Bu büyük teknoloji yedeklemeyi çıkartma ihtiyacını ortadan kaldırır ve bunu ürün belleğine kopyalar.

Siz sadece yedekleme dosyasından sanal makineyi çalıştırırsınız.

Eğer bir sanal makine arızalanırsa, bunu birkaç dakika içerisinde herhangi bir bilgisayardan yeniden başlatabilirsiniz.

Bu tıpkı sanal makineler için “geçici yedeğe” sahip olmak gibidir.

Geri yüklemeyi tamamlamak için, hizmette kesinti olmadan veya kullanıcıları etkilemeden sanal makineyi ürün belleğine taşmak için Storage vMotion kullanın.

Ya da Storage vMotion’a sahip değilseniz bu yerleşik özellikleriyle birlikte sanal makineyi Veeam Yedekleme & Replikasyona kopyalayın.

 

U-AIR (Universal Application-Item Recovery)

vPower ayrıca herhangi bir işletim sisteminde herhangi bir sanallaştırılmış uygulamadan ayrı nesnelerin çabucak geri yüklenmesini sağlar.

Bu, kullanıcılar önemli e-posta veya betikleri yanlışlıkla sildiklerinde yapılması gerekenler için yeni bir çözümdür.

U-AIR mevcut nesne düzeyinde kurtarma yöntemleri için sınırları belirler. U-AIR:

• Uygun fiyatlı: ilave ara, yedekleme veya yazılım araçlarına gerek duymaz.

• Evrensel: Herhangi bir sanallaştırma uygulaması ve uygulamanın mevcut araçları ve izinleriyle çalışır.

• Dayanıklı: Uygulamanın iç bileşenlerine bağlı değildir ve bu yüzden yeni uygulama yamaları ve sürümleriyle mükemmel şekilde çalışır ve koruması kolaydır.

 

Instant File-Level Recovery

vPower ile bütün bir sanal makineyi ya da aynı görüntü düzeyindeki yedekten ayrı bir dosyayı çabucak geri yükleyebilirsiniz.

Veeam anlık dosya düzeyi geri yüklemesi yedekleme dosyalarından ayrı dosyaları geri yüklemenize ve saniyeler içerisinde en son duruma ya da herhangi bir zamana ve desteklenen herhangi bir işletim sistemi veya dosya sistemine göre kopyalayabilmenizi mümkün kılar.

 

SmartCDP™: Kesintisiz Veri Koruması

vPower, yeni replikasyon hızı sağlamak için Changed Block Tracking ve hafif provizyonlu diskler dahil olarak VMware vSphere 4 ve vStorage’da en son teknolojik gelişmeleri kullanır.

Birkaç dakikada bir değişiklikleri ve güncel sanal makine görüntülerini yakalayabilirsiniz.

Eğer bir sanal makine arızalanırsa hemen başlamaya hazır bir kopyayı kullanabilirsiniz.

Bu sayede pahalı özel ürünlere duyulan ihtiyaç ortadan kalkar ve sıradan CDP’lere uygun maliyetli bir alternatif sağlanır.

Eğer bütçeniz pahalı gerçek-zamanlı replikasyon veya donanım tabanlı enstantaneler için yeterli değilse hala yüksek güvenilirliği koruyabilir ve kesintisiz veri koruması sağlayabilirsiniz.

·         vPower ile gelen özellikleri tanıdıktan sonra, şimdi bu özelliklerden biri olan Instant VM Recovery ile yedek dosyası içerisinden hızlı restore operasyonunu gerçekleştirmeye. Her zaman yaptığım gibi yine gerçek bir operasyon üzerinden anlatımımı yapacağım.

 

Senaryo:

Öz… PA isimli Personelin, Personel giriş çıkış sistemindeki yaklaşık 6 aylık bilgileri silinmiş durumda ve bu personelin mesaiye gelip gelmediği durumu net olmadığı için maaş ödemesi yapılamamakta, personel geçmiş giriş çıkış bilgilerinin tespiti için backup yöneticisinde talepte bulunmuştur.

 

Operasyon:

Personelin mağduriyet durumunun giderilmesi için personel giriş çıkış bilgilerini üzerinde barındıran SQL sunucusuna ait daha önce alınmış olan backup dosyasını Vpower tekonolojisi ile gelen Instant VM Recovery özelliği sayesin tıpkı bir sunucu gibi çalıştırıp, aynı zamanda aktif çalışan SQL sunucusunu etkilemeden gerekli bilgileri ulaşıp problemi çözmek olacaktır.

 

Operasyona başlıyoruz…

 

clip_image002

 

·         Yukarıdaki şekilde ilk olarak aktif çalışan “SQL” sunucumuzu ve çalıştığı “dell-r820-26” isimli fiziksel Host u görüyoruz.

clip_image003

 

·         Yukarıdaki şekilde Veeam Backup & Replication yönetim konsolunda “Backup & Replication” menüsünden “Backups” sekmesi altından “Disk” bölümü içerisinde SQL sunucumuz ile ilgili alınmış olan backup dosyasına ulaşıyoruz.

 

·         Daha sonra bu dosya üzerinde sağ tıklayarak açılan pencereden “Instant Vm recovery” seçeneğini seçerek işleme başlıyoruz.

clip_image004

·         Yukarıdaki şekilde SQL sunucumuza ait daha önce alınmış olan backup dosyalarına ait geri yükleme noktaları bilgileri görülmektedir. İhtiyacımız olan tarihteki geri yükleme noktasındaki backup dosyasını seçtikten sonra à Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image005

·         Yukarıdaki şekilde seçmiş olduğumuz backup dosyasının orijinal lokasyonunda mı yoksa farklı bir lokasyonda mı açılacağını seçmemiz isteniyor.

 

·         Biz burada aktif çalışan sistemimize müdahale etmemek için “Restore to new location” seçeneğini seçtikten sonra à Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image006

·         Yukarıdaki şekilde ise yeni bir Host üzerinde açacağımız yedek dosyasının hangi Host, hangi Resources ta ve yedek dosyasından oluşturulup açılacak olan Sanal sunucunun ismini belirtmemiz isteniyor.

·         Biz burada Host olarak “dell-r710-16” isimli yeni bir Host seçiyoruz ve sunucu ismi olarak ia-sql_INSTANT ismini verdikten sonra à Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image007

·         Yukarıdaki şekilde ise oluşturulacak olan sanal sunucunun farklı bir datastore üzerinde olmasını isterseniz size burada yeni bir datastore seçme imkânı sunuluyor.

·         Biz burada herhangi bir değişiklik yapmadan à Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image008

·         Yukarıdaki şekilde ise yaptığımız bu işlem ile ilgili bir açıklama yazmamız isteniyor. İşlem ile ilgili olarak notumuzu girdikten sonra à Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image009

·         Yukarıdaki şekilde ise “Instant Recovery” işleminden önce son bilgiler verilmekte ve Instant Recovery işlemi ile ilgili önemli bir seçenek sunuluyor, bu seçenek “Connect VM to network” seçeneğini seçerseniz açılan sunucu aktif sunucuya ait olan network ayarları ile açılacaktır.

 

·         Bu seçeneğe dikkat etmenizde fayda var, eğer aktif çalışan sisteminizin etkilenmesini istemiyorsanız bu seçeneği işaretlemeyiniz.

 

·         Biz burada bu seçeneği işaretlemiyoruz ve Instant Recovery işlemi tamamlandıktan sonra sunucun otomatik olarak açılması için “Power on VM automatically” seçeneğini işaretledikten sonra à Next butonu ile devam ediyoruz.

clip_image010

·         Yukarıdaki şekilde ise Instant Recovery işlemini ve tamamlan işlemleri görüyoruz, tüm işlemlerin başarılı bir şekilde sonuçlandığını gördükten sonra à Finish butonu ile Instant Recovery işlemini tamamlıyoruz.

clip_image011

 

·         Yukarıdaki şekilde “Backup & Replication” bölümü altından “Instan Recovery” sekmesi içerisinde başlatmış olduğumuz “iasql_INSTANT” isimli sunucuya ait bilgiler görünmektedir.

clip_image012

 

·         Yukarıdaki şekilde ise Instan Recovery işlemimizin tıpkı bir backup job gibi çalıştığını ve “iasql” isimli Job ’un Sesison Type nin “InstantsRecovery” olduğunu görebiliyoruz.

clip_image013

·         Yukarıdaki şekilde ise Instant Recovery işleminden sonra yedek dosyasından oluşturulan ve belirtiğimiz Host ve isim üzerinden bir aktif bir sunucu olarak çalıştığını görmekteyiz.

·          

·         Burada bizim yapmış olduğumuz işleme göre sunucumuzun“dell-r710-16” fiziksel Host üzerinde iasql_INSTANT ismi ile çalıştığını görmekteyiz.

clip_image014

·         Yukarıdaki şekilde ise vmware vcenter üzerinden console ekranından Instant Recovery yaptığımız sunucuda oturum açıyoruz.

clip_image015

·         Yukarıdaki şekilde ise oturum açtıktan sonra personel giriş çıkış sistemine ait SQL database ulaşıyoruz ve ilgili personel için gerekli sorgulamaları yapıyoruz.

·         Bu sorgulamalar sonucunda o personele ait silinen bilgilere ulaşıyoruz.

·         Bu bilgileri export ettikten sonra Personel Dairesi başkanlığına iletip problemi gidermiş oluyoruz.

clip_image016

 

·         “Instant Vm Recovery” özelliği ile personelin problemini başarılı bir şekilde sonuçlandırdıktan sonra artık Instant Recovery işlemi için oluşturulan job ile bir işimiz kalmadı.

 

·         Yukarıdaki şekilde Instant Recovery işlemi için oluşturulan JOB üzerinde sağ tıklayıp “Stop Publishing” seçeneğini seçiyoruz.

clip_image017

·         Gelen uyarıyı “OK” butonu ile kabul ediyoruz.

clip_image018

·         Yukarıdaki şekilde ise, Instant Recovery işlemleri için Host üzerinde backup dosyasından oluşturulan VM, dosya ve belgeler ilgili Host ve sistemlerden başarılı bir şekilde kaldırıldığını görmekteyiz.

Özetleyecek olursak;

Instan VM Recovery özelliği bizlere, bir backup dosyasını çok hızlı bir şekilde backup dosyasının alındığı tarih ve saat anındaki durumu ile bir Virtual Machine olarak istediğimiz herhangi bir host üzerinde açıp çalıştırıp ve içerisinden istediğimiz bilgi ve belgeleri kullanma veya kurtarma imkânını sunuyor.

Üstelik aktif çalışan sistem ve kullanıcılar etkilenmeden bu işlemleri yaparken, tüm bu işlemleri “InstantRecovery” isimli bir JOB üzerinden bize yapma imkânı sağlıyor ve işimiz bittiğinde bu JOB ’u durdurduktan sonra Instant Recovery işlemleri için Host üzerinde backup dosyasından oluşturulan VM, dosya ve belgeler ilgili Host ve tüm sistemden kaldırıyor.

Siz değerli meslektaşlarıma fayda sağlaması dileğiyle…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.