3. Parti Yazılımlar

Veeam ONE 9.5 Update 4a Başlangıç Kurulumu

Merhaba,

Bu makalede Veeam ONE 9.5 Update 4a versiyon başlangıç kurulumunu sizlere anlatacağım; umarım yararlı olur.

Veeam ONE Monitör Nedir?

Veeam ONE çözümünün bir parçası olarak gelir. Veeam Backup & Replication, VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V ve fiziksel ortamları izlemek için birincil sağlıklı araçtır.

Veeam ONE Monitör sanal makine ve yedekleme altyapısının tam görünürlüğünü ve şunları yapmanızı sağlar:

 • Alarmları ve izleme verilerini yönetin, görüntüleyin ve etkileşimde bulunun.
 • Sanal ve yedek altyapı nesnelerinin performansını analiz etme.
 • Paylaşımlı (Çok kiracılı) ortamlarını kontrol edin.
 • Sanal ortamda veri koruma seviyesini takip edin.
 • Rapor oluşturma ve izleme ayarlarını yönetme.
 • Sorun gidermeyi hızlandırın ve performans sorunlarını; sorun haline gelmeden önce temel nedenlerini hızla giderin.
 • İş yüklerinin uygulama seviyesinde izlenmesi

Kapasite planlama ve ücretlendirme

 • Maliyetleri uygun kullanım merkezine aktarmak için işlem, depolama ve yedekleme havuzu kaynaklarının BT maliyetleri için görünürlük sağlayın.
 • Altyapı planlamasına yardımcı olmak için kaynak kullanımını ve kullanım eğilimlerini tahmin edin.
 • Tahmin sürecine yardımcı olmak için yerleşik modelleme ve aşırı kaynak ataması izleme özellikleri elde edin.

Akıllı otomasyon ve teşhis – YENİ

 • Proaktif, otomatik imaj çözümleme ile sık karşılaşılan altyapı ve yazılım yapılandırma hatalarını tanımlayıp bunların çözülmesine yardımcı olan yerleşik zekadan yararlanın.
 • Yedekleme ve sanal altyapı ile ilgili sık karşılaşılan sorunları önceden tanımlı otomatik çözümlerle ortadan kaldırarak yanıt sürelerini hızlandırın.

Veeam ONE Monitör ile farklı perspektiflerden sanal ve yedekleme ortamınızı izleyebilirsiniz.

Sanal altyapı izleme

Veeam ONE Monitör sanal altyapıyı keşfeder.Sağlık durumu ve performansının tam görünürlüğünü sağlar. Önceden tanımlanmış özel alarmlar, performans çizelgeleri, gösterge tabloları, raporlar ve kapsamlı bir bilgi tabanı ile her zaman önemli olaylardan haberdar olabilir ve sanal ortamdaki olası sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

vCloud Director izleme

Veeam ONE Monitör VMware vCloud Director ile sağlanan çok kiracılı bulutlar için izleme özellikleri sağlar. Bulut kaynaklarının kapsamlı görünümü, vCloud Director işletim çerçevesi için tutarlı süreçleri sürdürmenize ve yerleşik hizmet düzeylerini korumanıza olanak tanır.

İşletme görünümü izleme

Veeam ONE Monitör, işletme perspektifinden (şirketinizin ihtiyaçlarına ve önceliklerine dayanan perspektif) sunulan sanal altyapıyı izlemenize ve uyarmanıza olanak tanır. Sanal altyapı nesnelerini iş birimi, departman, amaç, SLA vb. ölçütlere göre gruplandırabilirsiniz.

Veri koruma izleme

Veeam ONE, yedekleme sunucularından gerçek zamanlı istatistikler toplamak için Veeam Backup & Replication ile entegre olur. Yönetilen ortamdaki en son veri koruma işlemlerinin durumunu izleyebilir, potansiyel bir sorun veri kaybına neden olabileceği anlarda alarm alabilir, iş yüklerini optimize etmek için yedekleme altyapısının performansını izleyebilir ve yedek altyapı kaynaklarının kapasitesini planlayabilirsiniz.

Öncelikle https://my.veeam.com/ adresine Kurulum için gerekli olan ISO dosyasını indirebilmemiz için giriş yapıyoruz.


Login olduktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi portal paneli gelmektedir.

Products > More Products > Veeam ONE sekmesinden ilgili ürünü download ediyoruz.
Artık kuruluma başlayabiliriz.

İlgili ISO dosyası içerisinden setup.exe uygulamasını çalıştırıyoruz.

Karşımıza gelen panelde sağ menüden Veeam ONE Server Install’a tıklıyoruz.


Karşımıza gelen ekranda lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.


Setup Type ekranında Veeam ONE 9.5 Update 4 kurulum yapılandırmasını Typical yada Advanced olarak gerçekleştirebilirsiniz. Typical seçeneği ile standart bir yapılandırma gerçekleştirebilir;

Advanced ile kurulum ve yapılandırmayı özelleştirebilirsiniz. Typical seçeneğini seçiyoruz ve next diyerek devam ediyoruz.


Sistem yüklemeye devam etmeden önce uygulama makinede ihtiyacı olan gerekli yazılımların bulunup, bulunmadığını belirlemek için sistem yapılandırma kontrolünü gerçekleştirir.

Sistem üzerinde bulunmayan yazılımların kurulumunu Install seçeneği ile yüklüyoruz.


Rol ve özellikler aktif ediliyor.


Herşey tamam 🙂 Rol ve özellikler aktif edildi.

Next diyerek ilerliyoruz.


Veeam ONE varsayılan olarak aşağıdaki path dosyasına ilgili dosyaları yükler, minimum 522.25 MB boş yer gereklidir; dilerseniz değiştirebilir veya default olarak bırakabilirsiniz.

Kurulum tüm bileşenlerini tek bir dizine yükler ve her Veeam ONE bileşeni için bir alt dizin oluşturur.

Biz default bırakıyoruz ve next diyerek ilerliyoruz.


Veeam ONE’a giriş yapabilmek ve servisler için kullanılacak olan hesap bilgilerini giriş yapıyoruz.

Kullanıcı adını ETKI ALANI/KULLANICI biçiminde girin. Sağlanan kullanıcı hesabının Veeam ONE için veritabanı sahibi hakları olmalıdır.Belirtilen hesaba (Resimde otomatik olarak server adı ve kullanıcı adını algılamaktadır.) otomatik olarak oturum açma hakkı verilir.

Hizmet hesabının, Veeam ONE ürününün kurulu olduğu makinede Yerel Yönetici izinlerine sahip olması gerekir.


Veeam ONE SQL üzerinde Database create edeceği için sunucu üzerinde daha önce Veeam Backup & Replication ürünü olduğundan dolayı aynı SQL Server üzerine database oluşturacaktır.

Veeam otomatik olarak SQL Express kurmaktadır, SQL Express Veri tabanı limiti 10 GB’dır, eğer ortamınızda SQL Server Standart var ise Veeam ONE Database’i dilerseniz belirlediğiniz sunucu üzerinede create edebilirsiniz yada kapasite planlamanıza göre mevcut sunucu üzerine SQL Standart kurmanız gerekmektedir.

Database name: Default olarak Veeam ONE şeklinde oluşmaktadır.


My Veeam Hesabı üzerinden 30 gün trial olarak indirmiş olduğumuz (Full Functionality mode) ilgili lisans dosyasını “Browse” seçeneğini kullanarak seçmekteyiz.


Veeam ONE bağlantı için Reporter Web Site Port ve Agent Port servislerinin kullanacağı varsayılan portları görüyoruz.

Use certificate bölümünde herhangi bir yapılandırma yapmıyoruz ve Next diyerek ilerliyoruz.


Veeam ONE Performance Data Caching için oluşturacağı dosya yolunu default olarak bırakıyoruz veya ortamımızda performanslı disk var ise dosya yolunu gösterip next diyerek ilerliyoruz.

Performans önbelleği Veeam ONE’ın veriler topladığından gerçek zamanlı performans verilerini depoladığı diskteki alandır. Önbellekte depolanan performans verileri Veeam ONE Monitor gösterge panoları ve görünümleri için kullanılır. Disk tabanlı performans önbelleği Veeam ONE Server bileşenini çalıştıran makinede RAM kullanımını önemli ölçüde azaltır.

Varsayılan olarak performans önbelleği C:\PerfCache klasörüne depolanır. Önbelleği farklı bir klasöre kaydetmek için Performans önbelleği alanının yanındaki Gözat’ı tıklayın ve yeni klasörün yolunu belirtin.

Performans önbelleği için bir konum seçerken aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun:

 • Performans önbelleğinin bulunduğu diskin okuma ve yazma isteklerini hızla tamamlayabildiğinden emin olun. Yüksek gecikme değerlerine sahip ağlarda önbelleği farklı lokasyondan seçmeyin.
 • Geniş izleme ortamları için, performans önbelleğini Veeam ONE Server bileşeninin çalıştığı makinenin yerelindeki bir SSD’e yerleştirin. Küçük ve orta ölçekli izleme ortamları için normal bir Hard Disk yeterlidir.
 • Performans önbellek klasörü yolunun uzunluğu Windows dosya yolu değerini aşmamalıdır. Ayrıntılar için: https://msdn.microsoft.com/ru-ru/library/windows/desktop/aa365247(v=vs.85).aspx#maxpath 
 • Performans önbelleği için yeterli disk alanı olduğundan emin olun.Yeni veriler toplandıkça önbellek saatlik olarak temizlenir ancak büyük izleme ortamlarında önemli miktarda disk alanı kaplayabilir. Örneğin: Advanced Scalability Deployment modunda yoğun yükler sırasında önbellek her 1000 VM için 6 GB’a kadar disk alanı kaplayabilir.


Virtual Infrastructure Type ekranında Veeam ONE tarafından hangi ortamı monitor edebileceğimizi, yapılandıracağımızı seçiceğiz.

VMware vCenter Server: ile VMware ortamları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Microsoft Hyper-V Host, Failover Cluster or SCVMM server: ile ortamımızdaki Hyper-V Host Server, Hyper-V Failover Cluster yapısını ve SCVMMM server ile yönetilen Hyper-V ve Failover Cluster ortamları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Yükleme sırasında bağlantı ayarlarını yapılandırmak istemiyorsanız bu adımı atlayabilir ve daha sonra Veeam ONE Monitör konsolundan ilgili erişimi yapılandırabilirsiniz.


Biz demo ortamımızda VMware kullandığımızdan dolayı VMware vCenter Server seçeneği ile ilerliyoruz.

VMware vCenter üzerinde yetkili olan kullanıcı bilgilerini giriyoruz.

 • Server: FQDN veya IP adresini belirtin.
 • Username & Password: Kullanacağınız hesabın bilgilerini belirtin.
 • Port: Gerekirse port numarasını değiştirin.


Add Veeam Backup & Replication Server ekranında Server Type sekmesinde ortamımızda bulunan Veeam Backup & Replication veya Veeam Backup Enterprise Manager ortamlarından hangisi üzerinde Veeam ONE yapılandırması gerçekleştireceksek onunla ilgili ürünü seçebiliriz.

Demo ortamı üzerinde Veeam Backup & Replication ürünü üzerinde yapılandırma gerçekleştireceğiz.

Yükleme sırasında yedekleme sunucuları için bağlantı ayarlarını yapılandırmak istemiyorsanız, bu adımı atlayabilir ve daha sonra Veeam ONE Monitör konsolunda bağlantı ayarlarını yapılandırabilirsiniz.


Typical Deployment: 100 ana bilgisayar ve 1500 VM’ye kadar küçük ve orta ölçekli ortamlar için önerilir. Bu modda Veeam ONE tüm envanter, yapılandırma ve performans metriklerini toplar ve toplanan verileri gösterge tablolarında, raporlarda ve alarmlarda kullanılabilir hale getirir.

Advanced Scalability Deployment: 100’den fazla ana bilgisayar ve 1500 VM’ye sahip büyük ortamlar için önerilir. Veeam ONE alarmlar ve raporlar için gereken tüm metrikleri toplar.

Backup Data only: Yedekleme verilerine odaklanmak isteyen kullanıcılar için önerilir Veeam Backup & Replication ve Agentlar dahil izleme ve raporlama, ve sanal altyapının değerlerini göze almaz.Bu seçenekte Veeam ONE tüm izleme, yapılandırma ve performans metriklerini Veeam Backup Replication sunucularından toplar.

Ayrıca, sanal altyapı sunucularından envanter ve yapılandırma metriklerini toplar ancak sanal altyapı performans metriklerini atlar.

Sonuç olarak Veeam ONE izleme tabloları, raporları ve alarmları yalnızca yedeklemeyle ilgili verileri görüntüler VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V nesnelerin performans verileri mevcut değildir.

Bu mod ise sunucu üzerinde veritabanının mümkün olan en küçük boyutuna ve Veeam ONE sunucusundaki en düşük yüke neden olur.

Biz Typical seçeneği ile ilerliyoruz.


Artık kurulum için tüm konfigürasyonlar tamam ve aşağıdaki gibi kurulum özeti görüntülüyoruz.

Install seçeneği ile kurulumu başlatıyoruz.


Veeam ONE Monitor Client servisinin Install edildiğini görüntülüyoruz.


Veeam ONE Reporter Web servisinin Install edildiğini görüntülüyoruz.


Veeam ONE Agent servisinin Install edildiğini görüyoruz.


Ve artık Veeam ONE 9.5 Update 4a ile birlikte kurulumu tamamlamış bulunuyoruz.Veeam ONE kurulumun tamamlanması için kullanıcı hesabının log off olması gerektiği uyarısını görüyoruz.

Yes diyerek ilgili hesabı log off yaparak kurulumu tamamladık.


Veeam ONE login ekranında;

Makinede oturum açtığınız hesabın kimlik bilgilerini kullanarak bağlanmak için Windows oturumu kimlik doğrulamasını kullan onay kutusunu seçin.


SMTP Server ekranında kullanacağımız mail server ayarlarını giriyoruz, Microsoft Office 365 kullandığımızdan dolayı aşağıdaki şekilde ayarları yapılandırdık.


Veeam ONE üzerinde oluşan uyarı mesajlarının hangi e-posta adresi veya birden fazla kişiye gitmesi gereken mail adreslerini ekliyoruz.


Girilen e-mail adreslerinin hata mesajları seviyelerini “Bildirim Seviyesi (Uyarı/Hata ile ilgili bildirimleri)” ekranında seçebilirsiniz.

Any state: Alarm durumu Hata, Uyarı ve Bilgi olmak üzere her durumu e-posta bildirimi ile tarafınıza gönderir.

Resolved: Çözümlenen hata mesajı uyarı bildirimlerini tarafınıza gönderir.

Error Only: Alarm durumu Hata olarak değiştiğinde e-posta bildirimi gönderir.

Error and warnings: Alarm durumu Hata veya Uyarı olarak değiştiğinde e-posta bildirimi gönderir.


Varsayılan olarak e-mail bildirim şablon aşağıdaki gibidir, dilerseniz değiştirebilir yada varsayılan olarak bırakabilirsiniz.

General options;

KB article: E-posta bildiriminin bilgi tabanı makalesi içermesi gerekiyorsa bu onay kutusunu seçin.

Business View group: E-posta bildiriminin Veeam ONE Business View’de nesneye atanmış bir kategori içermesi gerekiyorsa ilgili onay kutusunu seçin.


E-mail ayarları yapılandırmamızı tamamladık.

Karşımıza yapılandırmış olduğumuz ayarların özet ekranı aşağıdaki gibi gelmektedir.


Detaylı bilgiler için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir sonraki makalemizde raporlama konularını sizlere aktaracağım.

Tüm İş Yükleri için BT İzleme Çözümü – Veeam ONE;

URL: https://www.veeam.com/tr/virtualization-management-one-solution.html

Veeam ONE Sistem Gereksinimleri;

URL: https://www.veeam.com/tr/one-system-requirements.html

Veeam ONE Uygulamasını Yükleme;

URL: https://helpcenter.veeam.com/docs/one/deployment/typical_installation.html?ver=95u4

Veeam ONE 9.5 Güncelleme 4: Yenilikler

URL: https://www.veeam.com/tr/whats-new-one-monitoring-tool.html

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu