Haberler

Twitter Her Gün 1 Milyon Botu Engellediğini Söylüyor

Twitter perşembe günü yaptığı açıklama ile her gün 1 milyon spam hesabı platformdan attığı söylüyor. Twitter’ın geçtiğimiz mayıs ayında yaptığı açıklama, platform kullanıcılarının %5’ini botların oluşturduğu yönünde.

Spam hesapların sayısı ve Twitter’ın bunlarla nasıl mücadele ettiği, geçtiğimiz ayların öne çıkan unsurlarındandı. Hatta Elon Musk problemin büyüklüğünün ciddiye alınmadığı iddia ediyordu. Bunu da firmayı satın almaktan caymaya mazeret olarak gösteriyordu.

Mayıs ayında CEO Parag Agrawal tarafından yapılan açıklama, “duruma verilerin, gerçeklerin ve bağlamların ışığında yaklaştıklarını” söylemiş, her gün yarım milyon hesabı askıya aldıklarını açıklamıştı. Dün yapılan duyuru ise bu rakamların güncellenmiş hali gibi gözüküyor.

Elon Musk’ın Twitter alımını kesinleştirdiği düşünülen nisan ayında ise Musk, platformun kullanıcılarının yaklaşık %20’sini botların oluşturduğunu iddia etmişti. Musk firmanın %5 olan açıklamasını ispat etmesini talep etmiş, firmayı bilgi saklamakla itham etmişti. Twitter ise kendisine platforma yazılan bütün tweet’lerin gözlemlenebileceği “hortum” API’ına ulaşım önermiş, dilerse kendi analizini yapabileceğini teklif etmişti.

Bundan bir ay sonra ise Twitter raporlama sistemini elden geçirmiş, kullanıcılara spam yapan hesapları işaretlemek için yeni bir imkan sunmuştu.

Kaynak: theverge.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu