Haberler

Türkiye Genelinde COM.TR Uzantılarında Sorunlar Yaşanıyor, MX kayıtlarına Erişim Yok!

Merhaba, kısa bir süre önce başlayan ve halen “com.tr” uzantılı domainlerde devam eden sorunlar yaşanıyor. Özellikle eposta altyapılarında problemlere neden oluyor.

MX kayıtları kontrol edildiğinde kayıtlar şuan için bulunamıyor ve eposta iletişiminde sorunlar meydana geliyor. Sorunun kaynağı şuan için net olmamakla birlikte nameserver sunucularında probelem olduğu düşünülmekte.

Güncelleme..

İlk açıklama BTK’dan geldi.

TR alan adı tescil sağlayıcısı olan TRABİS / BTK kaynaklı genel bir problem yaşanmaktadır. Bu nedenle servislerinize erişim problemi yaşanmaktadır. Yaşadığınız problem ile ilgili TR alan adı tescil sağlayıcısı olan TRABİS’e bilgi iletilmiş olup, süreç ile ilgili müdahale işlemlerinin devam ettiği yönünde bilgi iletilmiştir.

Tarafınıza ayrıca bilgilendirme, sağlayıcı tarafından yapılacak bilgilendirmeye istinaden tekrar sağlanacaktır.

İyi Çalışmalar

Gelişmeleri sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz..

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Yaşanan sorun dünya genelinde 13 kök DNS sunuculardan birinin (c.root-servers.net [Cogent tarafından yönetiliyor]) güncelleme/senkronizasyon iletişim sorunundan kaynaklanmıştır. DNS kayıtlarında tutarsız yanıt alınması bu sebepten kaynaklanıyordu. Birkaç saattir tutarlı sonuçlar alınıyor. Sorun devam etmediği gözlemlendi. Dolasıyla bahse konu sorun Trabis/BTK kaynaklı değildir. Bilgilerinize.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu