3. Parti Yazılımlar

Symantec Mail Gateway Üzerinden SMTP Authentication LDAP ile Mail Göndermek

Bir uygulama ya da sunucu üzerinden dışarı mail atmak için Exchange ‘i bypass ederek ancak authentication dan feragat etmeden mail göndermemiz gereken durumlarda aşağıdaki adımlar ile bunu gerçekleştirebiliriz.

Öncelikle Active Directory auth. İçin “Directory Integration” alanından Directory Data Source oluşturmamız gerekmekte.

clip_image002

clip_image004

Yarattığımız ya da hali hazırda olan DDS DDS içerisinde “Authentication” tab ında “Enable Authentication” kutusu seçili olmalı karşısında ise “Control Center and SMTP authentication” seçili olmalı

clip_image006

Yine DDS içerisinde “Adress Resolution“ tab ında ise “ Enable Address Resolution” kutusu seçili ve karşısında “Both Control Center Authorization and Email Scanning” olmalı

clip_image008

Sonrasında administration tab ında “Host Configuration” alanında maillerin gönderimini yapacağımız host u seçeriz. Burada ikincil host ya da Scanner rolünde olan host daha uygun bir seçenek olacaktır.

clip_image010

“Ethernet” tab ına geçiş yaptıktan sonra Host un fiziksel Eternet portları dolu olduğundan aynı ip bloğunda uygun bir ip ile sanal interface tanımlamak gerekecektir. 

clip_image012


 

Aynı Host’un SMTP tabına geçerek “Enable Authhentication” kutusunu seçerek hemen altında ki pull down menü üzerinden biraz önce tanımladığımız sanal Ethernet üzerindeki IP yi ve default port olarak 587 yi seçmeliyiz.  Accept TLS seçeneğini seçebilmek için daha önceden girilmiş bir Seritifikamız olması gereklidir.  “Authentication Source” olarak LDAP kullanmaktayız, bu sistem üzerinden mail atacak IP ler için kısıtlama koymakta fayda var.

clip_image014

 

Son olarak oluşturduğumuz sanal ip ye 587 portundan telnet yapabildiğimizi kontrol etmeliyiz.

clip_image016

clip_image018

Artık test yapabiliriz. Bunun için SmtpMailSender.exe gibi küçük bir uygulamayı aşağıdaki konfigürasyon ile kullanabiliriz.

clip_image019

 

Test sonuçlarını ise Message Audit Logs altından görebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.