Haberler

Steve Wozniak, Google’a Dava Açtı!

Apple’ın kurucu ortağı ve teknoloji girişimcisi Steve Wozniak, Çarşamba günü Google’a karşı dava açtı. Davanın sebebi ise YouTube üzerinden bitcoin bağışı toplayan bir sahtekârın, Wozniak’ın adını ve görüntüsünü kullanarak insanları ikna etmesiydi. Bu sahtekârlar daha önceden Elon Musk ve Bill Gates’in de görüntülerini kullanarak kripto para toplayanlarla aynı kişiydiler.

Davaya göre, aylar süren kampanya boyunca dolandırıcılar aldıkları bağışların iki katını sonradan geri vereceklerini vadetmişler. Tabii izleyiciler bu bağışları yaptıktan sonra ellerine hiçbir kâr geçmemiş. Wozniak ise diğer 17 kurban ile beraber, YouTube ve Google’ın konuya el atmamasına ve scam videosunu kaldırmamasına sinirlenip dava açmış.

“Eğer YouTube daha hızlı davransaydı, şu an burada olmazdık. YouTube da Google gibi bu tarz vakalarda algoritmalara güveniyor ve fazladan bir efor sarf etmiyor. Eğer bir suç işlendiyse, bu durumu düzeltecek insanlara hızlıca ulaşabilmeniz gerekiyor” sözleriyle durumu açıklıyor Wozniak.

Wozniak’ın avukatlarından Joe Cotchett ise bu olayı daha önceki Twitter bitcoin dolandırıcılık kampanyalarına benzetiyor. Hatırlarsanız daha önceden Bill Gates, Elon Musk ve eski Başkan Barack Obama’nın da içinde bulunduğu 130 Twitter hesabı, böyle bir dolandırıcılığa maruz kalmıştı. Twitter ise olayı 1 günde çözmüştü. YouTube’un bu vakayı aylarca çözememesi ise şu anda bayağı göze batıyor.

Dava hakkında yorum yapmayı şimdilik reddeden YouTube, daha genel açıklamalarda bulundu. “Platformumuzun kötüye kullanımını ciddiye alıyoruz. Sözleşmemizi ihlal eden dolandırıcılık ve taklit içerikleri tespit ettiğimiz zaman da hızlıca müdahale ediyoruz” sözlerini duyuyoruz Perşembe günü yapılan basın açıklamasında.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.