SQL Server

SQL Server 2016 Mail Yapılandırması

Makalemizde SQL Server 2016 üzerinde mail bildirimini ele alıyor olacağız. SQL üzerinde bildiğiniz gibi zamanlanmış yedekleme, sıkıştırma, indexleme v.b. birçok görev çalıştırıyoruz. Bu işlemlerin sonunda veya farklı özel işlevlerde mail ile bilgi almak isteyebiliriz. Bu durumda SQL Server mail özelliğini yapılandırmamız gerekli.

Biz makalemizde mail özelliğini yapılandırıp, bir yedekleme görevine mail attırma senaryosunu işliyor olacağız. Sözü uzatmadan adımlarımıza başlayalım.

Öncelikle mail gönderimi yapabilmek için bir smtp yapılandırması yapmamız gerekmekte. Bu nedenle SQL Management konsolunda Management menü ağacında Database Mail üzerinde sağ tıklatıp açılır menüden Configure Database Mail kısmına tıklayalım.

clip_image001

Karşımıza gelen ekranda bu seçimimizle ilgili olarak nelerin yapılacağı bilgisi bize verilmektedir. Bu ekranımızda Next ile sonraki adıma geçelim.

clip_image003

Bizim bir tanımlamamız olmadığı, bunu yönetmeyeceğimiz, görmeyeceğimiz ve yeni bir SMTP tanımlaması yapacağımız için, Set up Database Mail by performing the following tasks: seçimi ile bir sonraki adıma Next ile ilerlememiz gerekmekte.

clip_image005

Bir profil tanımlaması yapacağımız için buna bir isim verelim ve SMTP hesap bilgilerini eklemek için Add… butonuna tıklayalım.

clip_image007

Bu ekranda smtp ve port tanımlaması yapmamız gerekmekte. Ben kendi lokalimdeki smtp bilgilerimi tanımlıyorum. Burada gmail, yandex, ofis365 gibi smtp desteği olan her maili tanımlama imkanına sahipsiniz. Gerekli bilgileri tanımladıktan sonra OK ile ekrandan çıkalım.

clip_image009

Tanımlamamız eklendiğine göre Next ile sonraki adıma geçebiliriz.

clip_image011

Birden fazla profil tanımlama yapma imkânımız var. Bu nedenle birden çok tanımlama olduğunda bir default profil seçmemiz gerekmekte. Bizim tek profilimiz var ancak yine de bu profili default kısmından YES ile onaylamamız gerekmekte. Bu adımdan sonra Next ile sonraki adıma geçebiliriz.

clip_image013

Bu ekranımızda yollanacak olan mail parametrelerini belirleme imkanına sahibiz. Özel bir ayar kullanmayacağımız için bu adımı Next ile geçiyoruz.

clip_image015

Tanımlamalarımıza ait özet bir bilgi ekranı geldi. İşlemleri tamamlamak için Finish butonuna tıklayalım.

clip_image017

Gerekli yapılandırma tamamlandı. Close ile bu aşamayı tamamlamış olalım.

clip_image019

Buraya kadar olan yapılandırmamızı test ekmek adına Database Mail üzerinde sağ tıklayarak açılan menüden Send Test E-Mail… kısmına tıklayalım.

clip_image021

Alıcı adresini ve gerekli alanları doldurduktan sonra Send Test E-Mail butonuna tıklayalım.

clip_image023

1 mailin yollandığını başarılı ise kontrolden sonra OK butonuna tıklamamız, başarısız ise Troubleshoot… butonu ile sonunun çözüm yollarına bakmamız istenmektedir. Bizim mailimiz sorunsuz olarak geldiği için OK butonuna tıklayalım.

clip_image024

Ben test için Gmail adresimi girmiştim. Mailin sorunsuz olarak geldiğini görebiliyoruz.

clip_image026

Bu aşamadan sonra örnek bir senaryo yapalım. Database üzerinde yedekleme ve sonrasında mail attırma işlemi yapalım. Menü ağacından Maintenance Plans üzerinde sağ tıklayarak, Maintenance Plan Wizard… açılır menüsüne tıklayalım.

clip_image028

Açılan ekranda yine bu sihirbaz ile neler yapabileceğimiz konusunda bilgi paylaşılmakta. Biz Next ile sonraki adıma geçelim.

clip_image030

Oluşturulacak olan yedekleme planına isim verelim. Change butonuna tıklayarak yedekleme planı için zaman planlaması yapalım.

clip_image031

Her gün öğleden sonra saat 3’te yedekleme yapması gerektiği seçimini yapıp OK ile tamamlıyorum.

clip_image033

Zamanlama işlemimiz tamamlandı. Next ile sonraki adıma geçebiliriz.

clip_image034

Şimdi belirlenen zamanda yapılacak olan işi seçelim. Biz yedekleme planı yapacağımız için Back Up Database (Full) seçimini yapıp Next ile sonraki adıma ilerliyoruz.

clip_image035

Yapmış olduğumuz seçim bize yansıtılmakta. Next ile sonraki adıma ecelim.

clip_image036

Bu ekranda General tabında yedeklenecek Database seçimi yapmamız gerekmekte. Database seçiminden sonra OK ile seçimi bitirelim.

clip_image038

Destination tabında alınacak olan yedek konumunu belirtelim.

clip_image040

Options tabında ise alınacak olan yedeğe ait özellikleri belirleyelim. Ben Sıkıştırılmış yedek alacağımız için Compress Backup seçimini yapıyorum. Yedekleme konusunda aslında her özellik her tab uzun uzun anlatılacak konuları içermekte. Biz mail özelliğini ele aldığımız için yüzeysel olarak geçiyoruz. Next ile sonraki adıma geçelim.

clip_image042

Evet şimdi mail özelliğimizi aktif edeceğiz ancak bu seçimi yapamıyoruz. Alt kısımda ki ekranda bununla ilgili olarak operatör tanımlaması yapmamız gerektiği belirtilmekte. Bu nedenle bu ekrandan ayrılıp Operatör tanımlamasına geçelim.

clip_image043

Menü ağacından SQL Server Agent altında yer alan başlıklardan, Operatos kısmına sağ tıklayarak açılan ekrandan New Operator… kısmına tıklayalım.

clip_image045

Açılan ekranda operatör için bir isim verelim ve kullanılacak olan mailleri girelim. Birden fazla mail kullanılacak ise arada virgül kullanılabilir. Ben tek adres tanımlaması yapıyorum ve operatörün sürekli aktif olması için zaman seçimi yapmıyorum. Bu ekrandaki işlemleri tamamlamak için OK butonumuza tıklayalım.

clip_image047

Bu işlemden sonra Yedekleme Planında Mail raporu için oluşturulan Operatör seçimi yapılabilmekte. Next ile sonraki adıma geçebiliriz.

clip_image049

Yedekleme planı oluşturuldu. Close ile çıkış yapabiliriz.

clip_image051

Oluşturulan yedeğin zamanı gelmeden test sağlamak için Jobs altında oluşan yedeğe sağ tıklayarak Start Job at Step… kısmına tıklayalım.

clip_image053

Yedekleme işlemimiz başarı ile tamamlandı.

clip_image054

İşlem sonrası mailimi kontrol ettiğimde yedeklemenin yapıldığına dair mail bana ulaştı.

clip_image056

Buraya kadar olan kısımda makalemiz amacına ulaştı. Bu gibi görevlerde ve Sql Server üzerinden mail atılması gereken durumlarda bu yapılandırmamızı kullanabiliriz. Şimdi bu mail profil ayarını silmek istediğimizde, bunu nasıl sileceğimize bakalım. Yine konsoldaki menü ağacı üzerinde SQL Server Logs başlığı altında yer alan Database Mail üzerinde sağ tıklayarak açılan menüden Configure Database Mail açılır menüsüne tıklayalım.

clip_image058

Sihirbazı Next ile geçelim.

clip_image060

Açılan ekranda artık yönetecek bir profilimiz olduğu için Manage Database Mail Accounts and prodiles seçimini yaparak Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

clip_image062

Değişiklik, görüntüleme ve silme gibi işlemleri yapabilmek için, View, change, or delete an existing profile. You can also manage accounts associated with the profile seçimini yaparak Next ile sonraki adıma geçelim.

clip_image064

Delete ve Remove ile gerekli öğeleri silebiliriz.

clip_image066

Öğelerimiz silindiğine göre Next ile sonraki adıma geçebiliriz.

clip_image068

Finish ile işlemimizi tamamlayalım.

clip_image070

Genel olarak SQL üzerinde mail yapılandırması, bir görevin maile bağlanması, mail yapılandırmasının silinmesi konularını ele aldık. Umarım yararlı olur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

 

 

 

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhabalar;

    Öncellikle ellerinize sağlık,
    Ancak mail gönderme testi yaparken aşağıdaki hatayı almaktayım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    Cannot send mails to mail server. (The SMTP server requires a secure connection or the client was not authenticated. The server response was: 5.7.0 Authentication Required. Learn more at).

  2. siteye üye olamıyorum.

    ömer hocamın btk sql derslerinde database ayarlarını ona göre yaptım, gmail ayarlarından imap etkin, 2 doğrulama açık, güvenlik > güvenli tarama açık ve hiç bir şekilde test maili gelmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu