Haberler

SpaceX: Crew Dragon Seferi Ertelendi

SpaceX’in ilk insanlı görevi, Çarşamba günü Türkiye saatine göre 23.33’da Kennedy Uzay Merkezi’nden planlanıyordu. Deneyimli astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley, SpaceX Crew Dragon kapsülü ve Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecekti.

Bu görev, SpaceX’in ilk mürettebatlı görevi ve NASA astronotlarının dokuz yıl aradan sonra ABD topraklarından fırlatılan ilk görevi olacaktı. Ancak SpaceX’in bu görevi gerçekleştirmesi için birkaç gün daha beklemesi gerekecek. Kalkıştan çok kısa süre önce SpaceX, fırlatma sahasındaki ve roketin uçuş yolundaki kötü hava nedeniyle görevi erteledi.

Fırlatmaya 17 dakika kala görev kontrol, astronotlara kötü haberi verdi. Bir mühendis mürettebata, “Maalesef bugün fırlatma yapmayacağız” dedi. Astronotlardan Doug Hurley ise ekibe çabalarından dolayı teşekkür etti.

SpaceX için en büyük tehlike, Falcon 9 roketinin fırlatma alanının bulunduğu Florida çevresindeki elektrik yüklü bulutlardı. Roketin bulutlara yakın uçması halinde, rokete şimşek çarpabilir ve görev başarısız olabilirdi.

Görevin başlaması için ABD’nin doğu kıyısından İrlanda’ya kadar hava koşullarının sakin olması gerekiyor. Bu durum fırlatmadan sonra bir iptal olması halinde, mürettebatın Atlantik’e inmesi ve kurtarma ekipleri tarafından güvenli bir şekilde kurtarılması için gerekli. Görevin Cumartesi günü Türkiye saatine göre 22.22’de yapılması bekleniyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu