Haberler

Samsung ve Oppo Türkiye’de Üretim Yapacak !

Mobil pazarın iki büyük devi olan Samsung ve Oppo Türkiye’de telefon üretme kararı aldı. Oppo kuracağı tesisle Samsung ise alt yüklenici firmayla üretim yapacak.

Çinli şirket Oppo Ocak ayı itibariyle İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. Yatırımın büyüklüğü ise 50 milyon dolara yakın olduğu ifade ediliyor. Samsung ise ilk etapta alt yüklenici aracılığı ile üretime geçmeyi planlıyor.

BlomgbergHT’de geçen habere göre Çinli telefon üreticisi Oppo İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesisle üretimin tamamen Türkiye’de gerçekleşeceği telefonlar üretmeye hazırlanıyor.

50 Milyon Dolara yakın yatırımla Türkiye’de üretim yapmaya başlayacak olan şirketin gerekli belgeleri aldığı ve kuruluş işlemlerinin tamamlandığı ifade ediliyor. Haberde bazı modellerin Türkiye’de üretecek olan şirketin Avrupa pazarı başta olmak üzere ihracatını ülkemiz üzerinden yapacağı ifade ediliyor.

Diğer taraftan Samsung’da Türkiye’de üretim yapmayı planlıyor. İlk etapta üretim İstanbul’da kurulu tesisi olan bir alt yükleniciyle yapılacak. Üretimin montaj ağırlıklı olacağıda verilen bilgiler arasında.

Resmi Gazete’de yayınlanan teşvik düzenlemesinden sonra şirketlerin ülkemizde yatırım yapması olumlu bir gelişme olarak kayda geçti Resmi Gazete’de yer alan düzenlemede “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.” ifadelerine yer verilmişti.

Kaynak: bloomberght.com

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.