Haberler

Samsung Şeffaf Bir Telefon Geliştiriyor

Samsung görünüşe bakılırsa şeffaf bir telefon geliştiriyor. Firma yakın zamanda böyle bir dizaynın patentini almıştı. Patent önce WIPO’da (Dünya IP Organizasyonu) kendini gösterdi, Letsgodigital ise insanlara sunmak için bir takım render’lar hazıladı.

Bu yılın ocak ayında gönderilen, 27 ağustosta ise yayınlanan patentin haberi ise daha yeni dolanmaya başladı. Pantent bu tür bir cihazın arkasındaki teknolojiyi açıklıyor.

Bu arada aynı teknolojinin TV’ler, monitörler, laptoplar ve dahası için de kullanılabileceğini belirtmekte fayda var. Firma bunun temeli olarak OLED ekranları kullanıyor. Bu tür ekranlar düşük güç tüketimi, yüksek aydınlık ve hızlı tepki süresi gibi özelliklerle tanımlanırlar.

Söz konusu ekran şeffaf aydınlık bir panele sahip olacak. Böylece içerikler ekranda gözükürken, içinden ışık geçebilecek. Bu ekran hem düz hem de rulolanabilir esneklikte olabilecek. Patent çizimleri, Letsgodigital’ın render’larından da anlaşıldığı gibi, modern bir akıllı telefon olarak gözüküyor.

Fakat bu dizaynların tahmini olduğunu belirtmekte fayda var. Yani son ürün, tabii piyasaya sürülürse, bu şekilde gözükmeyebilir.

Aslında LG de bir süre önce benzer bir patent almıştı. Xiaomi de aynı şekilde yakın zamanda şeffaf bir tv piyasaya sürmüştü. Yani teknoloji çoktan burada ve akıllı telefonların da benzeri bir geçiş yapacağını tahmin edebiliyoruz.

Peki şeffaf telefonlar geleceğin teknolojisi mi? Bu tür bir dizayn beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Akla ilk gelen şey kameralar. Ön ve arka kameraları da bir yerlere koymak zorundasınız. Eğer her zamanki yerlerine koyarsanız telefon şeffaf olacak ama kamera sensörleri net bir şekilde gözükecektir. Yani tamamıyla şeffaf olamayacak, bu da işin esprisini kaçırıyor.

Bu sorunu çözmek için üreticiler daha kalın çerçeveler yapabilir. Fakat bu yapılan da çerçevesiz şeffaf bir telefon olamayacağından anlamsız olacaktır.

Bir başka sıkıntı görüş tecrübesiyle ilgili olacaktır. Şeffaf bir ekran kulağa hoş gelse de bu muhtemelen ekranda göreceklerimizi engelleyecektir. İçerik silik ya da uygun aydınlatma olmadan görmesi zor hale gelebilir.

Bu sıkıntılar bir tarafa şeffaf telefonların geliştirmeye değip değmeyeceği de ayrı bir soru işareti. Katlanabilir ya da rulolanabilir telefonlar daha mantıklı bir tercih gibi gözüküyor ama bunu da yakında göreceğiz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.