Haberler

Samsung 16Gb LPDDR5 DRAM Seri Üretimine Başlıyor

Samsung Electronics, bugün Kore, Pyeongtaek’daki ikinci üretim hattında, üstün ultraviyole (EUV) teknolojisi kullanan, endüstrinin ilk 16 gigabit LPDDR5 mobil DRAM’lerini üretmeye başladığını açıkladı. Samsung’un üçüncü nesil 10nm sınıfı üzerine kurulu olan bu yeni 16 Gb LPDDR5’in, piyasanın en yüksek mobil hafıza performansını sergilediği ve daha fazla kullanıcının gelecek nesil akıllı telefonların getireceği 5G ve yapay zeka unsurlarından faydalanabilmesini sağlayacak en geniş kapasiteye sahip olacağı söyleniyor.

Yeni LPDDR5 saniyede 6400 Megabit (Mb/s) hızıyla, piyasada başı çeken bir çok mobil cihazda bulunan 12Gb LPDDR5’den (5500Mb/s) yüzde 16 daha hızlı. LPDDR5, 16GB’lık bir pakete uyarlandığında 10 adet 5GB boyutunda Full HD filmi ya da 51.2GB veriyi 1 saniyede aktarabiliyor.

1z işleminin piyasadaki ilk kullanımı sayesinde, LPDDR5 pakedi öncülünden yüzde 30 daha ince, bu sayede 5G ve çok kameralı akıllı telefonlar ve katlanabilir cihazlarda ince dizaynlara daha fazla fonksiyonellik katılabiliyor. 16 Gb LPDDR, 16GB’lık pakedi sadece 8 çip ile kurabiliyor iken 1y tabanlı öncülü aynı kapasite için 12 çip gerektiriyordu.

Samsung, 1z tabanlı 16GB LPDDR5 paketlerini global akıllı telefon pazarına ulaştırarak, 2021 boyunca da mobil cihaz pazarındaki yerini iyice sağlamlaştırmayı planlıyor. Ayrıca LPDDR5 kullanım alanını genişleterek, otomotiv uygulamalarında da, ekstrem çevre koşullarının getirdiği geniş sıcaklık aralıklarının gerektirdiği sıkı güvenlik standartlarını sağlamayı hedefliyor.

Samsung DRAM Ürün ve Teknoloji’nin başkan yardımcısı Jung-bae Lee’ye göre  “1z tabanlı 16Gb LPDDR5 sayesinde, DRAM’lerdeki büyük geliştirme engelleri aşılarak, endüstriye yeni bir eşik atlatılacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.