Haberler

Rusya, Facebook, Twitter ve Yabancı Haber Kaynaklarına Erişimi Engelledi

Rusya, Facebook’un RIA Novosti, Sputnik ve Russia Today dahil olmak üzere pr-Kremlin medya kuruluşları ve haber ajanslarına ait hesaplara erişimi devre dışı bırakması sonrında Facebook’u engelledi. Rusya Başsavcılığın 24 Şubat’ta yaptığı talep üzerine Twitter’a da erişimin engellediğini söyledi.

Roskomnadzor, Meta’dan RT Medya Grubu’nun Rus medya kuruluşlarına yönelik tüm kısıtlamaları derhal kaldırmasını istedi. Rus internet gözlemcisi Roskomnadzor Cuma günü yaptığı açıklamada, kararın Facebook’un Ekim 2020’den itibaren Rus medyasına ve bilgi kaynaklarına karşı ayrımcılık yapmasından kaynaklandığını söyledi. Roskomnadzor, “4 Mart 2022’de, Rusya Federasyonu’ndaki (Meta Platforms, Inc.’e ait) Facebook ağına erişimin engellenmesi kararı alındı” dedi. Rus telekom gözlemcisi, serbest bilgi akışının engellenmesi ve Rus kullanıcılarının yabancı sosyal platformlar üzerinden Rus medyasına erişiminin engellenmesi alınan kararda etkili olduğu belirtildi.

Rusya’da yabancı haber kaynakları engellendi

Bugün Roskomnadzor, Voice of America, BBC, DW, Meduza ve Radio Free Europe/Radio Liberty dahil olmak üzere bazıları yabancı ajan olarak belirlenen birden fazla yabancı haber kuruluşuna erişimi de engelledi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.